Archiv výstav

"INTUITIVNÍ TVORBA" - Lucie Slaninová

15. 1. 2018 — 26. 2. 2018

Autorka o sobě říká:"Intuitivní tvorba je pro mě nejpřirozenější způsob kreativního vyjádření. Studovala jsem design světelných objektů v Kamenickém Šenově. Nejbližší mi vždy byla práce s barvami a kresba. Je to v podstatě automatická kresba. Nepromýšlím dopředu kompozici. Kreslím hlavně pocitově. Je to velmi ulevující způsob práce s emocemi. Řekla bych, že je to pro mě v podstatě terapie a meditace. Nejprve jsem tímto způsobem uvolňovala své vnitřní stavy a později, protože se dále věnuji např. terapiím, po mě začali chtít obrázky pro sebe také lidé kolem mě. Postupně jsem začala kreslit na přání, pro osobnost člověka, do bytu a atd. Vedle těchto aktivit se věnuji i józe a tanci Tribal Fusion a tanečnímu stylu chair dance."

Celý popis

EVROPA - NÁŠ DOMOV

12. 12. 2017 — 12. 1. 2018

3loga-povinna-EU.jpg (56 KB)

Spolupráce Městského divadla v Jablonci nad Nisou s Dolnoslezskou filharmonií Jelení Hora přinesla své ovoce. Projekt, který se připravoval od letošního července, vyvrcholí koncertem 13. 12. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Je pokračováním přeshraniční spolupráce kulturních institucí a chce přibližovat obě kultury.

Součástí projektu je i výstava fotografií z Jelení Hory a z Jablonce nad Nisou. Podklady pro výrobu fotografií nám poskytlo Informační centrum v Jelení Hoře a v Jablonci nad Nisou. Autorem jabloneckých snímků je pan Milan Bajer.

Na výrobě fotografií a umístění do rámů se podílela firma Kodac Express Jakoubě Jablonec nad Nisou.

Celý pořad se připravoval jak na české, tak i na polské straně hranic.  Hlavním organizátorem je Městské divadlo Jablonec nad Nisou o.p.s. Našim partnerem je Dolnoslezská filharmonie Jelení Hora a její ředitel Tomasz Janczak. Ke spolupráci byl přizván Dětský pěvecký sbor Zlote nutki se sbormistryní Monikou Frackiewic a dirigent Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora Szymon Makowski. Z české strany se do projektu zapojil Dětský pěvecký sbor Vrabčáci se sbormistrem a ředitelem jabloneckého divadla Pavlem Žurem a PKF – Prague Philharmonia.

Hvězdami tohoto mezinárodního projektu jsou sólisté Štefan Kocán (SK), Marina Vyskvorkina (UK) a Richard Samek (CZ). Původně se měl publiku představit Tomasz Janczak mimo jiné i s árií z polské opery. Ovšem krátce před slavnostním večerem vážně onemocněl. Proto se musel urychleně najít jiný tenorový zpěvák, který by již nacvičený repertoár dokázal zazpívat. A povedlo se. Vystoupí Richard Samek. Nakonec se v připraveném a secvičeném programu udělala jen jedna změna. Výsledek můžete shlédnout již ve středu 13. 12. od 19 hodin.

evropa-sire.jpg (134 KB)

Celý popis

MALOVÁNO JEHLOU

16. 10. 2017 — 16. 11. 2017

Výstava vyšívaných obrazů paní Gordany Momičové. Žena, která před válkou v bývalé Jugoslávii utekla do Čech. Více než 20 let žije v Liberci. Je součástí projektu ŽENY OD VEDLE.  Příběh Gordany z dokumentárního filmu Ženy od vedle, režisérky Theodory Remundové, vyrobilo Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) a DW Agentura.

Celý popis

110. LET OTEVŘENÍ MĚSTSKÉHO DIVADLA

16. 9. 2017 — 16. 10. 2017

Veškeré projekty byly finančně náročné, proto se Jablonecký divadelní spolek obrátil na osvědčenou vídeňskou firmu Fellner & Helmer, aby vítězné projekty upravila a vypracovala nový rozpočet stavby, který by byl přijatelný. Činil 480.000 korun. V závěru roku 1905 bylo v pokladně spolku 175.000 korun, což byla polovina částky potřebné k zahájení výstavby. S velkorysou nabídkou však přišla jablonecká Spořitelna, která věnovala Jabloneckému divadelnímu spolku částku 200.000 korun a vykryla tak většinu finančních nákladů na vlastní výstavbu.

V den sedmdesátých šestých narozenin císaře Františka Josefa I., v neděli 18. srpna 1906, byl slavnostně položen základní kámen městského divadla. Na stavbě divadla pracovalo přes padesát firem.

Základní stavební práce prováděla firma jabloneckého stavitele Emiliana Herbiga. Železobetonové konstrukce zajišťovala firma G.A.Wayss z Vídně, železné konstrukce společnost Hein, Lehnam & Co z Berlína. Většinu ostatních stavebních a řemeslnických prací obstarali místní podnikatelé.

Vídeňské firmy zajišťovaly především uměleckořemeslnické práce: sochařskou výzdobu fasády Fridrich Völkel, zinková sousoší pro hlavní průčelí A.M. Beschorner, štukatérské, malířské a pozlacovačské práce v hledišti firma Josef Schmidt. Ve Vídni byl vyroben sedací nábytek a všechna svítidla v reprezentační části budovy.

Dílem místních řemeslníků bylo zábradlí pro schodiště na první balkon. Jeho kovaná konstrukce je zdobena aplikami a pásky z mosazného plechu. Jemný lisovaný a cizelovaný reliéf s rostlinným dekorem je jednou z mála ukázek řemeslnického zpracování typického pro místní bižuterní průmysl. Kvalitu divadla tvořilo také jeho technické vybavení. Maximálně účelně bylo řešeno osvětlení. Hlediště se obešlo bez velkých lustrů, místo toho projektant použil nástropní osvětlení. Figurální výzdobu exteriéru navrhl vídeňský sochař Karl Hegenbarth. Na střeše divadla byla umístěna vítězná spřežení tažené lvy. Alegorické postavy vozatajů, múza Thalie a Komedie, jsou dnes bohužel ztraceny.

Slavnostní otevření divadla proběhlo v sobotu 21. září 1907. Úvodem večera zaznělo několik menších děl. Vyvrcholením slavnostního večera bylo uvedení veselohry „Husarská horečka“ Gustava Kadelburga a Richarda Skowronka. 

V průběhu osmdesátých a devadesátých let se stavební a technický stav divadla natolik zhoršil, že bylo třeba začít uvažovat o rekonstrukci. Rekonstrukce začala v říjnu 1996. Vzniklo účelové sdružení stavebních firem Technoart s.p., Bak a.s. a První stavební s.r.o..

Nejprve byly umělecko řemeslné prvky odstrojeny a odvezeny do uměleckých a restaurátorských dílen. V říjnu začaly bourací práce, které pokračovaly do března následujícího roku. V lednu 1997 se začalo s vyzdíváním nových příček. Do května byly dokončeny všechny omítky včetně fasády. Současně probíhala rekonstrukce střechy a rozvodů topení, vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Během března 1998 byl objekt předán městu, které pokračovalo v dovybavení. Konečné náklady na rekonstrukci činily 139 milionů korun. V dubnu 1998 byla založena obecně prospěšná společnost Městské divadlo Jablonec nad Nisou, jejímž vedením byla pověřena Ing. Jaroslava Syrovátková.

Prvním veřejným představením byla 2. září 1998 „Prodaná nevěsta“ Bedřicha Smetany v nastudování Divadla F.X.Šaldy Liberec. Od roku 1999 je ředitelem společnosti Mgr. Pavel Žur.

Celý popis

MATURITA 2017

30. 5. 2017 — 30. 6. 2017

Vybrané návrhy letošních absolventů SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou. Výstava je přístupná v době divadelních představení do 30. 6. 2017.

Celý popis

"FOTOGRAFIE" - FOMAKLUB LIBEREC

25. 4. 2017 — 24. 5. 2017

Fomaklub Liberec je jediný nepřetržitě pracující fotoklub v Liberci, který byl založen již v roce 1948 jako Fotoklub železničář a později přijal označení Fomaklub Liberec. Za 69 let své existence prošel mnoha změnami a zaznamenal i mnoho úspěchů v národních i mezinárodních soutěžích.

V současné době má 11 členů, z nichž každý má svůj osobitý styl, svoji fotografickou oblast a své vidění světa, o které se s vámi chce podělit.

Celý popis

OBRAZY A TAPISERIE

29. 3. 2017 — 24. 4. 2017

Na konci března bude našim hostem Petr Kraus z Liberce.

Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textilní tvorba.

Od ukončení studia se věnuje volné tvorbě, užité grafice a v posledních letech i pedagogické činnosti na Střední škole tvorby a designu nábytku v Liberci. Během let vytvořil řadu soch, tapiserií a obrazů. A takové jsou artefakty prezentované na této výstavě.

Realizace ve veřejném prostoru podle jeho návrhů byly s uznáním přijaty v Honolulu na Hawaii během půlročního pobytu, na Středním Východě i v Čechách na zámku v Českém Krumlově. 

Výstava je přístupná v době divadelních představení do 24. 4. 2017.

Celý popis

JEMNOSTI

9. 2. 2017 — 26. 3. 2017

V rámci projektu Rodáci Jablonecka se nám po šesti letech opět představí jablonecká výtvarnice Blanka Brožová. Její tvorbu jste již mohli několikrát v divadle obdivovat. Letos si pro nás připravila soubor akvarelů, které vytvořila v průběhu let 2014 - 2016. 

Sama se nám svěřuje: "Toto období bylo cestou do nitra, cestou, kdy jsem věnovala hodně prostoru bytí sama se sebou a bytí v přírodě. Tichému, ale aktivnímu a soustředěnému prožívání a pozorování nenápadných dění nad jejichž velkolepostí stále žasnu. Jedním z nejvýraznějších mezníků na této cestě bylo i putování nedotčenou přírodou Laponska v oblasti severního Švédska v září 2015." 

Foto z vernisáže: Lenka Hauerová

Celý popis

DRUHÁ TVÁŘ VILÉMA VEVERKY - HORY MÉHO ŽIVOTA

14. 12. 2016 — 31. 1. 2017

Vilém Veverka je významný český hobojista, který vystupuje s předními českými i zahraničnimi orchestry. Nám se ovšem představí i z jiné stránky. Vernisáž jeho fotografií byla zahájena ve středu 14. 12. od 17 hodin. Večer od 19 hodin se konal Reprezentativní koncert Viléma Veverky a souboru Ensemble 18+. Prodejní výstava je přístupná v době divadelních představení do 31. 1. 2017.

Celý popis

VZPOMÍNKA NA ZDEŇKA MÉZLA

8. 11. 2016 — 12. 12. 2016

Zdeněk Mézl byl významným ilustrátorem. Dokonale ovládl materiál i techniku a ve svých grafických listech a ilustracích uplatnil smysl pro jasnou a přehlednou siluetu, vyplněnou často až miniaturně chápanými detaily, smysl pro jednoduché, lapidární vyjádření děje. A úsměvný pohled na svět. Někdy laskavý, jindy ironický. Dal dřevorytu nový význam.
Během své kariéry ilustroval více než 70 knih, vytvořil tři poštovní známky a řadu svébytných grafických listů, obrazů a plastik. Celkem za svůj život rydlem ztvárnil 170 000 čtverečních centimetrů zimostrázových a hruškových desek.
Virtuózní řemeslná zručnost umožnila autorův rozkyv od úmyslně a vědomě primitivního výrazu až po zcela perfektní rytecký projev. Dřevoryt je technikou náročnou na čas a materiál. Rytec používá ke své práci příčně ke kmeni stromu poříznutou desku ze zimostrázového nebo hruškového dřeva, dokonale vyhlazenou a tvrdostí srovnatelnou s deskou kovovou. Dřevoryt vynalezl okolo roku 1780 v Anglii Thomas Bewick, během 19. století se stal velice precizní a rozšířenou grafickou technikou. Začátkem 20. století jej zatlačily do pozadí progresivnější reprodukční metody.

Mézl sám sebe označil za kritického realistu – je mu blízký Hieronymus Bosch a Francisco de Goya. Volné tvorbě se věnuje po obdobích vyplněných bohatou činností ilustrátorskou. Jako ilustrátor se po svém postupně vypořádal jak s antickými bájemi, tak s Jaroslavem Haškem, Ezopovými bajkami, Danteho Peklem ... Vybíral si autory, kteří mu umožňují ironizující nadsázku.


Osobnost Zdeňka Mézla byla osobností výjimečnou. Skromný a nenápadný, netouží po poctách a uznáních. Člověk pilný, duše neklidná a stále něco zkoušející. Miluje příběhy. Je vypravěčem, který vidí své bližní v minulosti i současnosti se všemi jejich chybami a směšnostmi.

Zdeněk Mézl se narodil 31. října 1934 v Praze. Studoval v letech 1949 –1953 u prof. Vodrážky na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze, nato v letech 1953 – 1956 u prof. Vladimíra Pukla na pražské Akademii výtvarných umění. Studium přerušil jednoročním studijním pobytem na sofijské Akademii (Bulharsko). Po návratu do Prahy dokončuje studium u prof. Vladimíra Silovského v roce 1960. Již na Akademii se Zdeněk Mézl pouští do prvních ilustračních pokusů v technice dřevorytu, která jej pak provází celý život.

Zdeněk Mézl získal řadu mezinárodních cen, například:

1970 – Hlavní cena mezinárodní výstavy knih v Moskvě
1972 – Cena mezinárodního knižního veletrhu v Bologni
1975 – Medaile mezinárodního bienále ex-libris v Malborku
1972 – Bronzová medaile IBA v Lipsku
1978 – Čestné uznání v soutěži o nejkrásnější knihu,
1983 a 1984 – Čestné uznání spolku českých bibliofilů

Dále získall řadu výročních cen nakladatelských domů.

Jeho dílo je výjimečné nejen v dimenzích české grafické tvorby, ale těžko najde obdoby i v současné grafice světové. 

VÝSTAVA VZNIKLA VE SPOLUPRÁCI S ING. KARLEM PUPÍKEM A BUDE PŘÍSTUPNÁ V DOBĚ DIVADELNÍCH PŘEDSTAVENÍ DO 12. 12. 2016. Při vernisáži bude možné si zakoupit některé listy (další po dohodě).

Celý popis

Naši partneři