POZOR - Transky, body, vteřiny - ZMĚNA

20.10.2020 od 19 hodin

Divadlo P. Bezruče Ostrava

Činohra

Předprodej 17. 8.

Skupina DB

Rozvoz autobusem po představení

Informace

Autor:
Tomáš Dianiška
Režie:
Tomáš Dianiška
Hrají:
Jakub Burýšek, Pavla Gajdošíková, Markéta Matulová, Vojtěch Říha a další.

groteska na 800 metrů / zákulisí sportovního skandálu první republiky / skutečný příběh o tom, že s tretry nejsou žerty / náckové útočí / kdo se bojí oldřicha nového? / totální transmagedon! /

Upozorňujeme diváky, že se v představení používá stroboskop.

RECENZE:

Transky, body, vteřiny zabodovaly páteční premiérou u bezručů

Psal se rok 1934, svět se vzpamatovával z hospodářské krize, nacismus přituhoval, a do toho všeho se objevil jeden zázrak – dvaadvacetiletá atletka Zdena Koubková, která toho roku překonala světový rekord v běhu na 800 metrů. Uplynulo ale několik měsíců a ze Zdeny se stal Zdeněk. Proměnu těla a duše společnost okamžitě odsoudila a její výsledky v atletice nekompromisně smazala. Inscenace inspirovaná skutečnou událostí – Transky, body, vteřiny – měla v pátek premiéru v Divadle Petra Bezruče.

Její osud určili po domácím porodu rodiče – Zdena Koubková vypadala na pohled jako dívka, ve skutečnosti ale měla neúplně vyvinuté obě pohlaví a převahu testosteronu. Nadějnou běžkyni tak během dospívání provázela šikana a předsudky k jejímu vzhledu. Svět začal podezřívat její úspěchy, porážela totiž nejen ženy, ale v ragbyových utkáních zdolávala i pány. Její tělo se začalo stále více podobat tomu mužskému. Finální diagnózu určil až lékař – je to muž. Zdrcená mistryně světa odjela do Ameriky, kde podstoupila jednu z prvních změn pohlaví na světě a stala se Zdeňkem Koubkem. Její atletické úspěchy už ale zůstaly v zapomnění.

Dechberoucí příběh rodačky z Paskova se rozhodl oprášit původem slovenský režisér Tomáš Dianiška přímo pro Divadlo Petra Bezruče. „Její/jeho životopis jsem objevil náhodou v knihkupectví. Stačila mi čtyřřádková anotace na přebalu knihy, která o Zdeně vyšla, a věděl jsem, že to musím udělat!“ Vznikla tak tragigroteskní hra, pro kterou sám napsal i text.

Do hlavní role atletky Zdeny Koubkové alias Zdeňka obsadil Jakuba Burýška, který brilantně zvládl předvést plynulý přechod z něžného pohlaví do mužské role. Na prknech během pouhé hodiny a půl zachycuje pády i vzestupy jedinečné atletky, zvládá smísit eleganci s potem a dřinou a nabízí divákům bohatou dávku emocí. „Byla to neuvěřitelně silná a talentovaná žena, která přes všechna trápení, přes veškerou bolest nevzdala svou touhu a cestu za štěstím,“ okomentoval svou postavu, kterou zobrazuje skutečně přesvědčivě.

Retrospektivní děj je založený na výpovědi novinářce, kterou si zahrála Markéta Matulová, a odkazuje tak diváka na jednotlivé milníky života Zdeny i na její truchlivé myšlenky nad ztrátou vlastní identity. Sálem rezonují slova jako „zrůda“, která bodají u srdce i samotné diváky. Na pozadí replik je dokonale vyobrazená dobová scéna s prvky tehdejšího vzestupu nacistické ideologie. Na výlohy se píší protižidovské nápisy, sportovní komentátoři vyzdvihují árijské sportovce a při vyhlašování vítězů věší vlajku nacistického Německa, kde se s nadsázkou objevuje namísto hákového kříže kosočtverec. Navzdory dojemnému provedení tak celou hru provází humorné pasáže, které situaci odlehčují a vytváří lidskost celého příběhu.

Je třeba zmínit i herečku Pavlu Gajdošíkovou, která předvedla skvělý výkon hned ve třech rolích – zoufalé matky, konkurenční atletky i Zdeňkovy první lásky, která představuje prolínání zamilovanosti a dobových postojů vůči menšinám. Neopakovatelný je i výkon herce Vojtěcha Johaníka, jenž perfektně zahrál mentálně postiženého kamaráda Zdeny. Jejich vzájemné utrpení, které je sbližuje, je jednou z nejdojemnějších scén celé hry. Do dalších rolí se oblékl neméně přesvědčivý Vojtěch Říha, který představuje Zdenina největšího soka, a Milan Cimerák, který se vžil jak do role mladého Emila Zátopka, tak Zdenčina nekompromisního trenéra.

Repliky jsou podtržené dobovou hudbou Matěje Šteska. Dramaturgie je pod taktovkou Kateřiny Menclerové a Davida Košťáka. O výpravu se postarala Lenka Odvárková. Unikátnost inscenace spočívá i v perfektním zachycení hned několika dobových předsudků, které osobnost Zdeny Koubkové pomohla zbořit. Zasloužila se o emancipaci ženského sportu – ještě ve dvacátých letech byly sportovní aktivity na špičkové úrovni pro ženy téměř nemyslitelné. Její osud pomohl otevřít do té doby tabuizovaný hermafroditismus i existenciální otázky vlastního pohlaví a bytí samotného.

Transky, body, vteřiny se dočkaly zaslouženého potlesku vestoje. Hold jim vzdali i jiní divadelní kolegové, kteří byli na premiéře taky přítomni. Co ještě dodat? Přijďte se taky podívat!

Eva Urbančíková / Sokolska33.cz / 28. ledna 2019

FOTO: LUKÁŠ HORKÝ

Naši partneři