1984

21.11.2023 od 19 hodin

1984

Švandovo divadlo Praha

Činohra

Předprodej
27. 9.

Skupina DS

Informace

Autor:
George Orwell, Dodo Gombár
Režie:
Dodo Gombár
Hrají:
David Punčochář, Tomáš Petřík, Anežka Šťastná, Miroslav Hruška, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Petr Kult, Jan Mansfeld, Jacob Erftemeijer

Antiutopistický román britského spisovatele a novináře George Orwella vznikl v roce 1948 a poprvé vyšel o rok později. Záhy se stal, nejen díky svému temnému vizionářství, jedním ze stěžejních děl světové literatury.

Winston Smith, úředník Ministerstva pravdy, unavený muž středních let, byl doposud spolehlivým členem společnosti - řádně pracoval, volný čas trávil dle předpisů, nepochyboval. Až nyní… Cosi uvnitř ho přimělo koupit si sešit a začít psát deník. Cosi v něm se začalo ptát po minulosti. Pátrat v paměti. Pochybovat. Opravdu je jeho země ve válce, nebo jde o nástroj manipulace skrze neustálé udržování pocitu strachu a ohrožení? A co když se minulost odehrála jinak, než jak je jim předkládáno? Sám ví, jak důsledně se upravují zprávy, fotografie, výpovědi. Jak dogmaticky se oklešťuje jazyk. Co si počít s hesly: Válka je mír. Svoboda je otroctví. V nevědomosti je síla?

Není nikdo, koho by nebylo třeba se obávat. Není jediné místo, které by nebylo sledováno. Není nic, co by uniklo pozornosti Velkého bratra. Až na vlastní myšlenky. Až na city, které chová jeden člověk k druhému. Přeci jen ještě není vše ztraceno. Alespoň na chvíli než zasáhne Ideopolicie. Winston Smith miluje mladičkou Julii. Má na blízku i O´Briena. A všichni tři sní o vzpouře. Snad se jí už dokonce dopouštějí! Jednoho dne se sejdou na místě, kde není tma.   

Orwellův román je brilantní analýzou totalitních systémů, analýzou moci postavené na lži… Příliš dlouho jsme doufali, že se nás už něco takového týkat nemůže, než začínáme procitat, pochybovat a ptát se. Než začínáme chápat, že se pouze důmyslně změnily kulisy té absurdní a destruktivní podívané. A že dnes si „obrazovky“, oči Velkého bratra, pořizujeme dobrovolně, a ještě máme pocit vymoženosti. 

Upozorňujeme diváky, že v průběhu představení zazní střelba. 

Délka představení: 3 hodiny s přestávkou

Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

Naši partneři