Články

Úvodní stránka / Články

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

V Jablonci se o tomto večeru mluvilo již dlouho dopředu. Do místního divadla se tentokrát chystala početná skupina těch, kteří jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého bigbítu, Davida Kollera, obdivují již od dob jeho působení v kapele Lucie. David Koller ovšem působil i v mnoha dalších známých rockových formacích (Žentour, Pusa, Jasná Páka, Blue Effect) a krom svého hudebního umění je znám i politickými názory a angažovaností, kdy se aktivně zapojuje na poli informovanosti o zločinech komunismu. V listopadu vydal Koller, po šestnácti letech, s kapelou Lucie album ´Evolucie, která se právem řadí mezi největší ´pecky´ českého trhu a nadšeně jej hodnotí i kritici.

Africká královna královsky pobavila

Africká královna královsky pobavila

Geniálně vymyšlená, jednoduchá scéna, které ovšem neschází naprosto nic. Loď s názvem ´Africká královna´ vévodila jevišti a na ní a kolem ní pouze dva pasažéři. Na první pohled velice nesourodá dvojice. Linda Rybová alias Rosie Sayerová, spořádaná dcera z počestné farmářské rodiny a Hynek Čermák coby Charles Allnutt, ostřílený lodník, který chce na své malé lodi v klidu dožít i přes právě zuřící 1. světovou válku.

Janžurová v roli scénáristky obstála

Janžurová v roli scénáristky obstála

Autorská groteskní komedie Ivy Janžurové, v níž sourozenci Boženka (Eva Holubová) a Arnošt (Marian Roden) žijí v poklidné symbióze, navzdory rozdílnosti povah, dostane nečekaně nový rozměr. Boženka, zvyklá rozkazovat a řídit a její bratr, ochotný plnit pokyny více méně bez výhrad. Bohatá Arnoštova manželka se snaží realizovat jako spisovatelka a scénáristka a k psychické rovnováze si dopomáhá meditacemi.. Tento zažitý stereotyp rozbije partnerská dvojice Olina (Aleš Bílík v alternaci s Přemyslem Pálkem) a Nadi (Sabina Remundová), jenž roztočí doslova veletoč událostí. A když se k tomu ještě přidají právník s psychiatrem, hlava se nám dokonale zamotá.

Šporcl získal pro Vrabčáky první standing ovation

Šporcl získal pro Vrabčáky první standing ovation

Ti největší mistři ve svém oboru zůstávají stále milými a příjemnými lidmi. A přesně tohle rčení potvrdil i světově uznávaný houslový virtuóz Pavel Šporcl, který přijel do našeho města se svým projektem Vánoce 2018. Fenomenální umění tohoto hudebního mága napěchované divadlo doslova okouzlilo a když k tomu přičteme ještě jeho vtipný a zároveň jaksi ´svátečně vlídný´ projev, kterým večer moderoval, dostáváme se doslova do povznášející nálady. Program koncertu byl rozdělen na dvě části, přičemž ta první se orientovala na hudbu takových velikánů, jakými jsou Antonio Vivaldi, Jean Maria Leclair, Georg Friedrich Handel či Arcangelo Corelli. Šporclův mistrovský nástroj trylkoval, jásal a a násobil dokonalá klasická díla, a to za doprovodu Komorního smyčcového souboru Praga Camerata pod vedením Pavla Hůly. Zpěvu se ujala dáma s překrásným sopránem, operní pěvkyně významného jména, Jana Šrejma Kačírková.

Sněhová královna opět čarovala, kletbu zlomili Vrabčáci

Sněhová královna opět čarovala, kletbu zlomili Vrabčáci

Již popětadvacáté se sešli příznivci DPS Vrabčáci v Městském divadle v Jablonci při příležitosti jejich Adventního koncertu. Ten se opět nesl ve znamení Sněhové královny (Lucie Peterková), která svou kouzelnou silou dokáže potrestat hříšníky. Letos zaklela zpěváka, skladatele, hudebníka a vítěze soutěže Česko Slovenská Superstar 2009 Martina Chodúra, na něhož ´praskly´ občasné dětské nezbednosti. Ale jelikož není čistších duší a vřelejších srdcí, než jsou ta dětská, není divu, že se kletba Písklatům, Vrabčatům a Vrabčákům podařila zlomit. A jak jinak by na to šly děti z pěveckého sboru, než zpěvem.

Vrabčák a Anděl nabídl famózní zážitek

Vrabčák a Anděl nabídl famózní zážitek

Vrabčák Edith Piaf a Anděl Marlene Dietrich si za svého života vydobyly uznání celého světa a jejich nezapomenutelné písně obdivujeme dodnes. Jaké bylo jejich přátelství a zda je něco pravdy na jejich údajném lesbickém vztahu je otázkou mnoha debat a domněnek. A právě do těchto témat se noří hra Daniela Grose Boymanna a Thomase Kahry podle románu Davida Winterbergera, s níž do Jablonce přijelo Městské divadlo Brno.

Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále

Někdo miluje Hrabalův nestárnoucí příběh číšníka Jana Dítěte v knižní podobě, někdo dává přednost filmu. Já jsem dosud byla jednoznačně pro knižní klasiku. Do té doby, než jsem viděla dramatizaci Hrabalova díla od Ivo Krobota a Petra Oslzlého na divadelních prknech.

Můj báječný rozvod s excelentní Eliškou Balzerovou

Můj báječný rozvod s excelentní Eliškou Balzerovou

Hereckým koncertem se dá nazvat hra pro jednu herečku Můj báječný rozvod, v níž doslova exceluje Eliška Balzerová. Ta se v laskavé komedii, věnované všem, kteří ne vlastní vinou, zůstanou ve zralém věku sami, objevila hned v osmnácti rolích. Dokonale propracovaná gesta, která jakoby mimoděk a bez přehrávání dokázala evokovat situace, v nichž se obvykle využívá poměrně obsáhlých proklamací, neuvěřitelně empatický, milý, uvěřitelný a zároveň energický a oduševnělý projev, si získal obdiv nejen přítomných dam.

Premiérem Nárožný

Premiérem Nárožný

Pověstný anglický humor, zákulisí nejvyšších pater politiky a pár kostlivců ve skříni. Tak by se dala shrnout komedie ´Co takhle ke zpovědi (Pardon me, Prime Minister)´, kterou si nadělil hlavní hrdina příběhu, Petr Nárožný (v roli premiéra Georga Venablese), ke svým osmdesátinám a kterou do Městského divadla v Jablonci přivezla Agentura Harlekýn Praha, pod režijním vedením a v úpravě Vladimíra Strniska. Nutno říci, že známý herec jako by se pro roli premiéra narodil. Anglický humor je mu vlastní a příběhem proplouval s lehkostí, grácií a neuvěřitelnou energií.

Margita nadchl publikum a přiměl ho zpívat

Margita nadchl publikum a přiměl ho zpívat

S hlasem od Pána Boha a po čertech skvělým výkonem se tenorista Štefan Margita proslavil po celém světě. Stál a stále stojí na pódiích mnoha významných operních domů, zazpíval si v milánské La Scale, londýnské Covent Garden, i newyorské Metropolitní opeře. Tentokrát se ovšem objevil na pódiu Městského divadla v Jablonci, a to za doprovodu neméně skvělého Moravského klavírního tria, tvořeného houslistou Jiřím Jahodou, klavíristkou Janou Ryšánkovou a violoncellistou Miroslavem Zichou.

Nadcházející představení

  • ONDŘEJ HAVELKA & JEHO MELODY MAKERS 2019
    27.2.2019 od 19 hodin

Naši partneři