Články

Úvodní stránka / Články

Matyáš Novák omámil hudbou a svěřil se s chovem slepic

Matyáš Novák omámil hudbou a svěřil se s chovem slepic

Blonďatý mladík, který oslavil loni v červnu teprve dvacetiny a který na první pohled působí velmi křehce. Jakmile si ovšem sedne ke klavíru, rázem vyplavou na povrch jeho bezbřehá energie, vášeň, cit a skutečné mistrovství. Matyáš Novák se narodil v roce 1998 v Hradci Králové, kde je v současné době studentem Gymnázia J. K. Tyla, krom toho ovšem studuje věhlasnou klavírní akademii ´Incontri col Maestro´ v italské Imole. Dvacetiletý klavírista patří k nejperspektivnějším pianistům své generace, je hrdým členem PETROF Art Family, vítězem řady mezinárodních soutěží a jeho mimořádné harmonické cítění, široký repertoár a vynikající úhozová technika jsou ohromující, což také předvedl zaplněnému hledišti Městského divadla v Jablonci.

Deburau umí publikum bavit stále

Deburau umí publikum bavit stále

Kdo by neznal největšího z pierotů, smutného muže, který bavil celý svět a sám trpěl bolavou duší a nejlépe mu bylo ve světě ticha. Snad a nebo právě proto, byl Jean Gaspard Deburau ( vlastním jménem Jan Kašpar Debrio) tím nejlepším z nejlepších. V roce 1816 se stal tento rodák z Kolína hvězdou komedií a psali o něm pochvalně všichni přední kritici. Nechyběli mezi nimi ani Honoré de Balzac či Théophile Gautier. Deburau byl ženatý a měl tři děi, dceru Rosinu a dva syny (z jednoho se stal provazochodec a druhý byl hercem a mimem). Zemřel v roce 1846 v Paříži. O životě veleúspěšného umělce s českými kořeny napsal knihu František Kožík a jeho román ´Největší z pierotů´ se stal motivem k seriálu, v němž Jeana Gasparda skvěle ztvárnil Vladimír Javorský.

Cizinec naplnil divadlo vírou ve společnost

Cizinec naplnil divadlo vírou ve společnost

Když Larry Shue psal ´Cizince´, rozhodně netušil, jak trefně bude popisovat i společnost v dnešní době. S bravurní komedií přijelo do Jablonce Divadlo Na Fidlovačce Praha. V režii Kateřiny Duškové se představili Martin Písařík (alias cizinec Charlie), Zdeněk Maryška, Ludmila Molínová, Lukáš Pečenka, Lukáš Rous a další. Bližší popis uvádí, že jde o dílo se silným humánním posláním a toto tvrzení je zcela na místě.

Drobečky z perníku s famózní Stašovou

Drobečky z perníku s famózní Stašovou

Inscenace ´Drobečky z perníku´, kterou do Městského divadla v Jablonci přivezla Agentura Harlekýn, je v programu označena coby dojemná komedie. Jedná se však o příběh podle skutečné události a ač je skutečně plný trefných a humorných hlášek, klidně by snesl i označení ´dramatický, či hluboký´. Hra, popisující návrat zpěvačky z protialkoholní léčebny zpět domů, kde ji čeká neúspěšný herec, spolubydlící a kamarád v jedné osobě, jediná kamarádka, která ji nezavrhla ani během léčby a hlavně sedmnáctiletá dcera, jevící se dospělejší, než maminka.

Tříkrálové zpívání letos po jedenadvacáté

Tříkrálové zpívání letos po jedenadvacáté

Úvod patřil již tradičně těm nejmenším, dětem, které navštěvují mateřinku a sdružují se v DPS Skřivánek. Caparti si, pod vedením Věry Pokorné, vysloužili obrovský aplaus a nutno dodat, že zaslouženě. A občasné zvednutí sukýnek malých slečen vykouzlilo úsměvy na tvářích přítomných. Sukýnky na svém místě už zůstaly u dětí školou povinných, ovšem ovace publika byly rovněž hurónské. Na pódiu jabloneckého divadla se postupně vystřídaly DPS Písklata se sbormistryní Dášou Vajdíkovou, DPS Fialenky s Romanou Halamovou, DPS Zvoneček a Rolnička se sbormistrem Liborem Saskou, DPS Vrabčata a Vrabčáci pod vedením Pavla Žura a DKPS Harmonia s Dagmar Vajdíkovou.

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Začalo to státní hymnou, při níž publikum samozřejmě povstalo, pokračovalo mile lidským projevem nového primátora Jablonce nad Nisou Milana Kroupy, dojemným předáním ceny PRO MERITIS, jenž z primátorských rukou převzala nádherná osobnost - pěstounka Dobroslava Kricklová a gradovalo famózním hudebním zážitkem, který milovníkům klasické hudby připravila Filharmonie Hradec Králové v čele se švýcarským dirigentem Kasparem Zehnderem. Řeč je samozřejmě o Novoročním koncertu, kterým si naše město již od roku 2012 tradičně v Městském divadle v Jablonci připomíná vznik samostatného Československa.

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

"Jablonecké divadlo je mojí srdeční záležitostí," svěřil se hned v začátku ´Swingových Vánoc ´Jan Smigmator a doplnil: " Nemyslete si, že to říkám všude, platí to opravdu jen tady. Vždycky si projdu divadlo, pohladím ten samet na sedačkách a zadívám se na to zlaté zdobení." Asi to není samo sebou, platí zde rčení ´svůj k svému´, protože tenhle dávný držitel 'Zlatého oříšku´ má srdce ze zlata a hlas plný sametu, a právě proto je jeho hudba tak báječná. A když jeho zpěv doprovodí Felix Slováček se svým Big Bandem, mohou již Vánoce začít.

Fešáci nabídli vánoční pohodu

Fešáci nabídli vánoční pohodu

Na pódiu ozdobený stromeček, na pultu divadelního baru adventní věnec s hořícími svíčkami a k tomu nekonečně pohodová hudba, jinými slovy Vánoční saloon Fešáků zavítal po roce opět do jabloneckého divadla, které vyprodal do posledního místečka. Fešákům sice chyběl Tomáš Linka, který musel, bohužel, podstoupit akutní operaci, ale místo něho zaskočil skvělý Rosťa Fišer, krásnější polovinu lidstva (dá- li se jí u Fešáků tak říkat) zastupovala Erika Horká, jenž s notoricky známou country kapelou vystupovala v letech 1989 - 1994 a zbytek osazenstva tvořili ti, na nějž jsme zvyklí. Vánoční koncerty Fešáků jsou oblíbené nejen pro pohodovou hudbu, ale i pro ´Fešácký´ smysl pro humor, recesi a zároveň neuvěřitelnou lidskost, která jakoby se s postupujícím věkem hudebníků ještě násobila.

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

V Jablonci se o tomto večeru mluvilo již dlouho dopředu. Do místního divadla se tentokrát chystala početná skupina těch, kteří jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého bigbítu, Davida Kollera, obdivují již od dob jeho působení v kapele Lucie. David Koller ovšem působil i v mnoha dalších známých rockových formacích (Žentour, Pusa, Jasná Páka, Blue Effect) a krom svého hudebního umění je znám i politickými názory a angažovaností, kdy se aktivně zapojuje na poli informovanosti o zločinech komunismu. V listopadu vydal Koller, po šestnácti letech, s kapelou Lucie album ´Evolucie, která se právem řadí mezi největší ´pecky´ českého trhu a nadšeně jej hodnotí i kritici.

Africká královna královsky pobavila

Africká královna královsky pobavila

Geniálně vymyšlená, jednoduchá scéna, které ovšem neschází naprosto nic. Loď s názvem ´Africká královna´ vévodila jevišti a na ní a kolem ní pouze dva pasažéři. Na první pohled velice nesourodá dvojice. Linda Rybová alias Rosie Sayerová, spořádaná dcera z počestné farmářské rodiny a Hynek Čermák coby Charles Allnutt, ostřílený lodník, který chce na své malé lodi v klidu dožít i přes právě zuřící 1. světovou válku.

Nadcházející představení

  • Caveman (Jeskynní muž)
    18.6.2019 od 19 hodin

Naši partneři