Články

Úvodní stránka / Články

Rusalka nadchla publikum od dětí až po seniory

Rusalka nadchla publikum od dětí až po seniory

Krom krásy protagonistek ovšem nesmíme zapomenout ani na krásu scényJána Zavarského, která naprosto přesně evokovala prostředí, v němž se setkává svět mystiky a reality, a přesto neztrácela nic ze své poetičnosti. A když jsme u té krásy, je na místě pochválit i kostýmy, které má ´na svědomí´ Aleš Valášek. Liberečané zkrátka uchopili vrcholné dílo Dvořákova génia očividně za správný konec a tak se pohádkový příběh o tragické lásce lesní žínky a prince ze skutečného světa dočkal v Jablonci ohlušujících ovací. A protože v každé lóži vpravo seděla minimálně jedna malá holčička, nedalo nám to a po skončení tříhodinového programu se dvěma přestávkami, jsme se jich zeptali na dojmy. "Já miluju tuhle hudbu, hraju na klavír a Dvořáka si pouštíme i doma. Dneska sem tu s babičkou a obě jsme hodně tleskaly," usmívala se desetiletá Verunka z Liberce a o dva roky mladší Lucinka z Jablonce prozradila, že: "Bylo to krásný, hezká pohádka i hudba, jen kdyby to nebylo tak smutný. Ale moc se mi to líbilo a příště půjdu určitě znovu." A tak je nasnadě, že má Divadlo F. X. Šaldy Liberec a potažmo i to jablonecké do budoucna o přízeň diváků postaráno.

Skleněný strop v divadle překvapil

Skleněný strop v divadle překvapil

V příběhu dvou silných osobností, které se nedokáží přestat milovat, se v Městském divadle v Jablonci zaskvěla známá jména. Jiří Langmajer, Táňa Vilhelmová a spolu s nimi syn Veroniky Žilkové Vincent Navrát tvořili sehranou trojici protagonistů příjemné konverzační hry ´Skleněný strop´. Tu v režii Víta Vencla přivezlo do našeho města Divadlo Ungelt. Zaplněný kulturní stánek nejenom roztleskala, ale i donutila přemýšlet nad rozdílnými pohledy na svět a vzájemné toleranci.

Hradišťan proměnil publikum na sehraný sbor a věnoval píseň Luďku Munzarovi

Hradišťan proměnil publikum na sehraný sbor a věnoval píseň Luďku Munzarovi

Přišli v nažehlených bílých košilích, jen Jiří Pavlica a Alice Holubová zvolili její temný odstín. Možná proto, abychom si, ve zšeřelém Městském divadle v Jablonci, nevšimli, jak ztěžka se Jura Pavlica ke svému mikrofonu dostává. Jakmile ovšem zazněly z pódia první tóny, bylo jasné, že i přes Pavlicovo zranění (jenž si, dle jeho slov, způsobil na hokeji) jsou všichni hudebníci v plné kondici. Koncert, dnes již legendárního seskupení, překračujícího hudební žánry, přesto však založeného na lidové hudbě, nabral na obrátkách hned od první písně.

Matyáš Novák omámil hudbou a svěřil se s chovem slepic

Matyáš Novák omámil hudbou a svěřil se s chovem slepic

Blonďatý mladík, který oslavil loni v červnu teprve dvacetiny a který na první pohled působí velmi křehce. Jakmile si ovšem sedne ke klavíru, rázem vyplavou na povrch jeho bezbřehá energie, vášeň, cit a skutečné mistrovství. Matyáš Novák se narodil v roce 1998 v Hradci Králové, kde je v současné době studentem Gymnázia J. K. Tyla, krom toho ovšem studuje věhlasnou klavírní akademii ´Incontri col Maestro´ v italské Imole. Dvacetiletý klavírista patří k nejperspektivnějším pianistům své generace, je hrdým členem PETROF Art Family, vítězem řady mezinárodních soutěží a jeho mimořádné harmonické cítění, široký repertoár a vynikající úhozová technika jsou ohromující, což také předvedl zaplněnému hledišti Městského divadla v Jablonci.

Deburau umí publikum bavit stále

Deburau umí publikum bavit stále

Kdo by neznal největšího z pierotů, smutného muže, který bavil celý svět a sám trpěl bolavou duší a nejlépe mu bylo ve světě ticha. Snad a nebo právě proto, byl Jean Gaspard Deburau ( vlastním jménem Jan Kašpar Debrio) tím nejlepším z nejlepších. V roce 1816 se stal tento rodák z Kolína hvězdou komedií a psali o něm pochvalně všichni přední kritici. Nechyběli mezi nimi ani Honoré de Balzac či Théophile Gautier. Deburau byl ženatý a měl tři děi, dceru Rosinu a dva syny (z jednoho se stal provazochodec a druhý byl hercem a mimem). Zemřel v roce 1846 v Paříži. O životě veleúspěšného umělce s českými kořeny napsal knihu František Kožík a jeho román ´Největší z pierotů´ se stal motivem k seriálu, v němž Jeana Gasparda skvěle ztvárnil Vladimír Javorský.

Cizinec naplnil divadlo vírou ve společnost

Cizinec naplnil divadlo vírou ve společnost

Když Larry Shue psal ´Cizince´, rozhodně netušil, jak trefně bude popisovat i společnost v dnešní době. S bravurní komedií přijelo do Jablonce Divadlo Na Fidlovačce Praha. V režii Kateřiny Duškové se představili Martin Písařík (alias cizinec Charlie), Zdeněk Maryška, Ludmila Molínová, Lukáš Pečenka, Lukáš Rous a další. Bližší popis uvádí, že jde o dílo se silným humánním posláním a toto tvrzení je zcela na místě.

Drobečky z perníku s famózní Stašovou

Drobečky z perníku s famózní Stašovou

Inscenace ´Drobečky z perníku´, kterou do Městského divadla v Jablonci přivezla Agentura Harlekýn, je v programu označena coby dojemná komedie. Jedná se však o příběh podle skutečné události a ač je skutečně plný trefných a humorných hlášek, klidně by snesl i označení ´dramatický, či hluboký´. Hra, popisující návrat zpěvačky z protialkoholní léčebny zpět domů, kde ji čeká neúspěšný herec, spolubydlící a kamarád v jedné osobě, jediná kamarádka, která ji nezavrhla ani během léčby a hlavně sedmnáctiletá dcera, jevící se dospělejší, než maminka.

Tříkrálové zpívání letos po jedenadvacáté

Tříkrálové zpívání letos po jedenadvacáté

Úvod patřil již tradičně těm nejmenším, dětem, které navštěvují mateřinku a sdružují se v DPS Skřivánek. Caparti si, pod vedením Věry Pokorné, vysloužili obrovský aplaus a nutno dodat, že zaslouženě. A občasné zvednutí sukýnek malých slečen vykouzlilo úsměvy na tvářích přítomných. Sukýnky na svém místě už zůstaly u dětí školou povinných, ovšem ovace publika byly rovněž hurónské. Na pódiu jabloneckého divadla se postupně vystřídaly DPS Písklata se sbormistryní Dášou Vajdíkovou, DPS Fialenky s Romanou Halamovou, DPS Zvoneček a Rolnička se sbormistrem Liborem Saskou, DPS Vrabčata a Vrabčáci pod vedením Pavla Žura a DKPS Harmonia s Dagmar Vajdíkovou.

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Začalo to státní hymnou, při níž publikum samozřejmě povstalo, pokračovalo mile lidským projevem nového primátora Jablonce nad Nisou Milana Kroupy, dojemným předáním ceny PRO MERITIS, jenž z primátorských rukou převzala nádherná osobnost - pěstounka Dobroslava Kricklová a gradovalo famózním hudebním zážitkem, který milovníkům klasické hudby připravila Filharmonie Hradec Králové v čele se švýcarským dirigentem Kasparem Zehnderem. Řeč je samozřejmě o Novoročním koncertu, kterým si naše město již od roku 2012 tradičně v Městském divadle v Jablonci připomíná vznik samostatného Československa.

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

"Jablonecké divadlo je mojí srdeční záležitostí," svěřil se hned v začátku ´Swingových Vánoc ´Jan Smigmator a doplnil: " Nemyslete si, že to říkám všude, platí to opravdu jen tady. Vždycky si projdu divadlo, pohladím ten samet na sedačkách a zadívám se na to zlaté zdobení." Asi to není samo sebou, platí zde rčení ´svůj k svému´, protože tenhle dávný držitel 'Zlatého oříšku´ má srdce ze zlata a hlas plný sametu, a právě proto je jeho hudba tak báječná. A když jeho zpěv doprovodí Felix Slováček se svým Big Bandem, mohou již Vánoce začít.

Nadcházející představení

  • NA ZLATÉM JEZEŘE
    5.5.2020 od 19 hodin

Naši partneři