Články

Úvodní stránka / Články

Holub se Sokolem vlétli na jablonecké jeviště

Holub se Sokolem vlétli na jablonecké jeviště

"Povolat tchyni na vyřešení manželských problémů, je jako přeočkovat neštovice leprou," tvrdí Ondřej Sokol v komedii Dámský krejčí. Konverzační veselohra G. Feydeaua o vztahových propletencích a lži, která s sebou nese kupu lží dalších, nabídla hvězdné obsazení. Činoherní klub Praha, který hru do Městského divadla v Jablonci přivezl, představil Ondřeje Sokola, Radka Holuba, Mahulenu Bočanovou, Jaromíra Dulavu, Markétu Stehlíkovou, Danu Černou a další. Nutno říct, že všichni protagonisté předvedli skvělý výkon, nezmínit však nelze komediální talent Ondřeje Sokola, který doslova exceloval, aniž by však strhával pozornost pouze na sebe. Totéž se dá říct o Radku Holubovi. Mezi ženami pak zářila Mahulena Bočanová v roli již zmíněné tchyně.

Vánoční Ledecký divadlo rozsvítil i rozezpíval

Vánoční Ledecký divadlo rozsvítil i rozezpíval

Zatímco dcera Ester triumfovala v úvodním závodě Světového poháru v alpském snowboardingu, její otec exceloval na prknech, která znamenají svět. Vánoční tour 2017 Janka Ledeckého Městské divadlo v Jablonci vyprodalo do posledního místečka. Koncert rozdělil Janek na dvě části, přičemž ta první patřila převážně starším hitům z doby Žentouru. Zpěvák tak nenápadně otestoval stáří publika a s úsměvem pokyvoval hlavou, když zjistil, že Jablonečané texty znají. Krom zpívání neopomněl pyšný tatínek vyzdvihnout skvělý úspěch své dcery, která naší republiku výtečně reprezentuje nejen na snowboardu, ale i na lyžích, A narvané hlediště ocenilo její úspěchy bouřlivým potleskem. Opomenout nelze ani Nostic Kvartet, který své smyčce ovládá snad nadpozemskou silou a umem a Jankův vánoční koncert si bez něj neumíme představit. Neodpustím si zde malou poznámku. Právě hudebníci Nostic Kvarteta mohou za mou lásku ke klasické hudbě. V jejich podání jsem si poprvé uvědomila, jak je zvuk houslí podmanivý a krásný a troufnu si říct, že uchváceno bylo i publikum.

Jablonecké divadlo se stalo na chvíli slavnou operní scénou

Jablonecké divadlo se stalo na chvíli slavnou operní scénou

Večer s názvem Evropa - náš domov nabídl vskutku luxusní a velmi výjimečné zážitky. Přední operní pěvci současnosti v čele se sólistou Metropolitní opery v NY Štefanem Kocánem doslova excelovali a publikum si dokázali podmanit od první chvíle. Jindy ztichlé divadlo tentokrát řičelo a znělo výkřiky bravo a bravissimo, oproti tomu nechybělo ani současné české - hustý... Diváky dostala do varu již Pražská komorní filharmonie s předehrou Sub olea pacis J. D. Zelenky a Evropskou toccatou A. Szymalskeho. Ve společném vystoupení s operními hvězdami obstály na výbornou i dětské pěvecké sbory Vrabčáci z Jablonce nad Nisou a polské Zlote nutki z Jelení Hory a sklidily tak naprosto zaslouženě obrovský potlesk.

Big ´O´Band Marka Ottla divadlo roztančil

Big ´O´Band Marka Ottla divadlo roztančil

Jejich kořeny sahají až k dechovému orchestru Železničář, v němž se setkávala většina muzikantů Liberecka. Jeho součástí byla známá dechovka Liberečanka, která dala vzniknout Big Bandu Luboše Ottla. Luboš Ottl pak v roce 2010 předal kapelu svému synovi Markovi a vzniklo seskupení, o němž je řeč. Big O´Band Marka Ottla, který svým Vánočním koncertem vyprodal Městské divadlo v Jablonci nad Nisou. Hudebníci rozezněli své nástroje v originálních aranžích kapelníka Marka Ottla a akce nabídla skvěle sehrané těleso, překypující energií a radostí z hudby. Krom opravdových hudebních bonbónků nabídli muzikanti i veselý způsob vlastní prezentace, když každá sekce orchestru zapískala nějakou Vánoční koledu na dětské dřevěné flétničky a diváci se otřásali smíchy. Přesto hbitě hlásili, která že koleda právě zazněla a když se do jejího zpěvu daly členky libereckého DPS Severáček, které byly na pódiu v roli hosta, neváhalo publikum ani chvíli a hlasitě si všechny ty známé melodie zazpívalo s nimi. Známé světové hity přišel zazpívat i Dan Bárta.

Divadlo plné Fešáků

Divadlo plné Fešáků

Paní má se má, Jaro, Nádraží, Dárek vánoční, či jedna z nejkrásnějších písní, která byla kdy složena, jak podotkl programový ředitel Country rádia a moderátor večera Pavel BEZI Bezouška, „Tam u nebeských bran“. Samozřejmě, teď už každý ví, že je řeč o legendě české country hudby - Fešácích. Hostem Fešáků byla Hanka Mladá, která sklidila bouřlivé ovace a ty úplně největší si získala její skladba Půl a půl. Zpěvák skupiny Rekonvalescence, Jiří Halada, zase bravurně vystřihl písně Jindřicha Šťáhlavského a všichni společně si i s publikem zanotovali koledu „Nesem vám noviny“, po níž následoval ohlušující potlesk a bardi naší country scény se od některých dokonce dočkali standing ovation.

Čechomor nabídl hudební i světelnou show a dostal publikum do euforie

Čechomor nabídl hudební i světelnou show a dostal publikum do euforie

Čechomor je skupinou, hrající ve velmi netradičním pojetí české, moravské a slovenské lidové písně. A lidé je milují. Do Jablonce přijelo toto hudební těleso v rámci svého Vánočního koncertu Kooperativa Tour 2017 a jako hosta s sebou přivezlo zpěvačku Martinu Pártlovou. Zmíněné spojení se ukázalo jako velice šťastné. Martině to s Čechomorem sluší nejen esteticky, ale především hudebně. Koncert samotný nabídl nové hity i staré známé šlágry, které po střechu natřískané divadlo oceňovalo obrovským potleskem, zpěvem i rytmickým podupáváním. A Čechomoru to šlapalo ostošest, tak jak jsme na to u něho zvyklí. Když připočteme ještě velmi povedenou světelnou show a vánoční atmosféru, dostáváme se k prožitkům, které stojí za to a na něž budeme vzpomínat ještě dlouho.

Hitler se probudil v Jablonci

Hitler se probudil v Jablonci

V hlavní roli jsme viděli méně známého Ondřeje Kavana. Ten v roli „vůdce“, probudivšího se v berlínském parku 25. září 2016, doslova exceluje. Jeho gesta, mimika i tón hlasu samotného Hitlera nijak neparodují, naopak přesně popisují jeho sílu. Brilantně podaná satira, která však v konečném důsledku nahání strach, nenechá diváky vydechnout. Nemá totiž slabá místa. Hitlerovy projevy, podané s patřičným zapálením pro věc, jsou až mrazivě současné a nutí k zamyšlení nad správností našich postojů.

Čochtan vyprávěl a publikum klokotalo smíchy

Čochtan vyprávěl a publikum klokotalo smíchy

Josef Dvořák, který se zřejmě opravdu narodil s blánami mezi prsty a zvučným berekeke místo pláče, na jevišti doslova zářil. Jeho svěžímu, hravému a příjemnému herectví sekundovaly naprosto dotažené pohyby a schopnost improvizace, která přinášela salvy smíchu, a to i v okamžicích, kdy Karlu Gultovi, alias otci Novákovi, vypadl text. Kdybych řekla, že je inscenace „Čochtan vypravuje“ oddychovkou, nevystihovalo by to úplně její dopad. Jedná se o brilantně vyšperkovanou komedii, u níž vám prostě nezbude na mračení čas. "Ať je svět jakýkoliv, vždycky si ho můžeme udělat lepší. Buďte na sebe hodní, usmívejte se na sebe i na ostatní a život bude veselejší," podotkl závěrem s rozzářenýma očima Josef Dvořák a jeho slova téměř zanikla v obrovském aplausu. Děkovačky nebraly konce a tak se stalo, že když se diváci rozhodli pro standing ovation, herci již zůstali za oponou a tuto pochvalu již bohužel nezaznamenali.

Proton konečně na pódiu

Proton konečně na pódiu

Proč? Proton. Proton bývala kdysi na Ostravsku kapelou, která měla, krom velkých cílů, i vokalistku Marušku Rottrovou, tehdy začínající mladičkou zpěvačku. Když se za ní do Ostravy vydá udělat rozhovor Petr Marek, dostane se mu do ruky magnetofonový pásek s původní nahrávkou Protonu, kapely, o níž nikdo nic neví. Postupným odkrýváním souvislostí se nestačíte divit, kolik známých jmen současné české hudební scény, se v příběhu objeví. Mihne se tu například Jarek Nohavica, Radek Pastrňák, Richard Krajčo, Lešek Wronka, či Petr Ostrouchov. Svérázné pojetí, propracované dialogy, nabízející až Cimrmanovskou poetiku, v níž se proplétá realita s fikcí, nabídlo svým příznivcům Divadlo Vosto5 Praha v režii Ondřeje Cihláře a Městské divadlo v Jablonci tento neotřelý formát dokázalo ocenit jaksepatří. Jevištní rozhlasová reportáž přilákala tentokrát do místního kulturního stánku převážně mladé publikum, které se představením doslova prosmálo a závěrem dopřálo protagonistům obrovský aplaus.

Ruml ovládl jeviště i hlediště

Ruml ovládl jeviště i hlediště

Mohli bychom začít popisem zcela ojedinělé formy a směru současné populární hudby, kterému se věnuje, mohli bychom vyzdvihnout fakt, že krom „chytré nahrávací krabičky“ je Ondřej Ruml na pódiu zcela sám a mohli bychom takových neobvyklostí zmínit celou řadu. Já bych se ale tentokrát zaměřila přímo na osobu jabloneckého rodáka a úspěšného muzikanta Ondřeje Rumla jako takového. Když tento štíhlý, vysoký muž (chtělo by se říct spíš mladík, přestože v občance má rok narození, kterému se nechce věřit), je ho rázem všude plno a patří mu celé divadlo. Krom pusy, která mu „jede“ i mimo zpěv, nepřehlédnete jeho taneční kreace, u nichž se nabízí otázka, zda jde o vrozené vlohy, nebo jde o práci jeho krásné exotické manželky. Na pódium Městského divadla v Jablonci přišel Ondřej Ruml v džínách, košili a vestičce a nutno říct, že mu podobný styl oblékání padne víc, než jeho typický outfit se sáčkem.

Nadcházející představení

  • ČTYŘI DOHODY S JAROSLAVEM DUŠKEM
    2.5.2019 od 19 hodin

Naši partneři