Aktuální výstava

DVA PŘÍBĚHY

18. 2. — 17. 3.

Výstava s názvem DVA PŘÍBĚHY představuje soubor obrazů z oblasti monotypie vycházejících z fascinace krajinou, z prožitku tvarů a barev v přírodě.

"Krajina je mi blízká především svou tváří, jejichž charakteristická podoba vzniká především tím, jak se    ji očima dotýká člověk. Na krajinu se dívám dvěma různými pohledy. První představuje krajinu jako soubor přirozených znaků. Ten druhý přesahuje viděné, jsou   to mé prožitky. A já potom skrze svou tvorbu vyprávím příběhy, aniž bych potřebovala vlastní slova."

šárka Coganová

Celý popis

Skrýt popis

Nadcházející výstava

NĚCO K ŽITÍ

NĚCO K ŽITÍ

19. 3. — 19. 4.

Erwin Kukuczka se narodil 27. května 1944 v Istebném. Maminka podlehla tuberkulóze (1946) a malý Erwin byl poslán do německého výchovného ústavu. Domů k otci a maceše se vrátil až po válce. Dětství však nebylo zcela šťastné. Velmi brzy se musel poprat se životem sám. Vyučil se hutníkem a pracoval v Třineckých ocelárnách. Po svém vystoupení na celopodnikové schůzi byl propuštěn a odešel do Prahy. Shodou okolností se dostal do prostředí kultovního divadla Orfeus, kde postupně začal i hrát. Principál Radim Vašinka mu otevřel svět pražské bohémy a seznámil ho i s jednou z vůdčích postav undergroundu, Egonem Bondym. Vzniklo přátelství, které Kukuczkovi přineslo mnohá obdarování.


Aktivně se zapojil do odporu proti okupantům, v roce 1969 nastoupil na Husovu československou bohosloveckou fakultu v Praze. Studia byl nucen s nastolením tzv. normalizace přerušit. Intenzivně četl. Životní inspirací se mu stala trojice: Jakub Deml, František Bílek a Otokar Březina. Pracoval jako ošetřovatel a při nočních službách začal opisovat a ve vlastní samizdatové edici Louč vydávat díla Jaroslava Seiferta, Jana Skácela, Oldřicha Mikuláška, Anny A. Achmatovové, Egona Bondyho a dalších.

Celý popis

Archiv výstav

Naši partneři