Archiv výstav

Koberec jako umění

11. 1. 2019 — 18. 2. 2019

Výstava představí tradiční technologie uzlíkového vázání koberců z radžastánského hedvábí je nové chápání předmětu umění.

Nijole Sitonyte (Litva) umění- série CARP využívá motivy směru Chinoiserie, Art Deco.

Juliana Nico (Česká republika) desing - série věnována umělcům Světa umění (L. Bakst a A. Ekster) a je připraveny k 100. výročí propagace moderního ruského baletu v Evropě a v Americe.

Výstava je unikátní, protože se uskutečnila loni v New Yorku, Londýně a Paříži. Letos ve Španělsku a v Jablonci nad Nisou. Na rok 2029 je plánována výstava v Praze a v Brně.

Více na www.artandsilk.net

Celý popis

Keramičky od Magdičky

5. 11. 2018 — 1. 1. 2019

Výstava prací žen z keramické dílny Magdaleny Jirsové.

Celý popis

Tajuplný svět Žanety Elisové

15. 9. 2018 — 31. 10. 2018

V době, kdy vědci objevují nové možnosti, které skýtají lidstvu nanočástice – nejmenší částice hmoty, otevírá Žaneta Elisová svým divákům okna do svého alternativního „nano-světa“, světa tak miniaturního, že je do něj možné proniknout jen po stříbrném vláknu fantazie. A to je právě to, co Žaneta Elisová, umělkyně narozená ve znamení Ryb, dokáže. 

Obrazy vznikají nejčastěji v noci, když ruch běžného života utichne.  Tehdy vezme malířka do ruky štětec a načrtne první motiv – to je klíč, který jí umožní vstoupit do krajiny jejího fantazijního světa.  Dál už vznikají obrazy intuitivně. Umělkyně se stává pozorovatelem, který pouze zachycuje výjevy, které se jí otevírají, na plátno – pro nás ostatní…

Je to svět s atmosférou „andersenovských“ pohádek, kde je vedle života ať už blízce či vzdáleně přítomná i smrt. Kde se mísí klid i neklid. Úzkost i naděje – naděje na lásku, na hluboké přátelství či aspoň na hluboký mír v duši, který si zaslouží ten, kdo projde pouští smutku a osamění.

Odložte i Vy na chvíli běžné starosti tohoto života a vstupte na chvíli do tajemného světa Žanety Elisové, tak podobného, i tak odlišného.  Obdivujte magickou barevnost nočního nebe, košatost stromů, krásu architektury… Prožijte celou škálu emocí. A až se z něj vrátíte zpět, zhluboka se nadechněte, rozhlédněte a usmějte… Svět je tak krásný.

VÝSTAVA JE PRODEJNÍ.

 

Celý popis

SVĚT KOLEM NÁS OBJEKTIVEM A MALBOU

4. 5. 2018 — 31. 5. 2018

Jablonecký fotoamatér Jiří Bičiště se svým otcem pořádají retrospektivní výstavu svých prací. Vedle klasické černobílé tvorby z filmu bude výstavní kolekce obohacena také o obrazy Miroslava Bičiště.      

Všichni přátelé a fandové výtvarného umění jsou srdečně zváni.

Celý popis

PŘÍRODA OBJEKTIVY ČLENŮ FOTOKLUBU NEKRAS

5. 4. 2018 — 30. 4. 2018

Fotoklub NEKRAS byl založen v roce 1996. Zakládajícími členy byli Jiří Bičiště a Karel Rakušan, který později odešel z Jablonce a založil fotoklub v Olomouci. V současnosti má fotoklub 11 aktivních členů. Náplní naší činnosti je vedle pravidelných schůzek ve čtrnáctidenním intervalu, především účast v mapových okruzích Nekras se účastní Českobudějovického MO a Turnovského MO. Kromě této činnosti máme k dispozici výstavní prostory ve Spolkovém domě, kde probíhají 4x do roka fotografické výstavy a nejméně jednou ročně pořádáme větší výstavu v Eurocentru. Fotoklub má klubovou skříňku na budově Obchodní Akademie v Jablonci n.N. na Horním náměstí, kde se pravidelně střídají malé výstavky jednotlivých autorů. Pokud přeje počasí a je chuť chodíme na fotovýlety do přírody a na jiné akce s fotoaparáty.

Celý popis

"SOUZNĚNÍ S PŘÍRODOU" - Jana Kučerová

7. 3. 2018 — 31. 3. 2018

Láska k přírodě a k obrazům přivedla rodačku z Jablonce k tvorbě vlastních děl. Příroda, která ji obklopovala v Rychnově, kde prožila dětství, na ni pozitivně působila. Rozhodla se tvořit pod odborným vedením malíře Pavla Šulce. Její obrázky především v realistické podobě rozdávají radost na mnoha místech. Přátelé jí říkají "novodobý impresionista". Posuďte sami.

Zveme Vás na vernisáž ve středu 7. 3. od 17 hodin do jabloneckého divadla. Vstup volný.

Výstava je přístupná v době divadelních představení do 31. 3. 2018.

Celý popis

"INTUITIVNÍ TVORBA" - Lucie Slaninová

15. 1. 2018 — 26. 2. 2018

Autorka o sobě říká:"Intuitivní tvorba je pro mě nejpřirozenější způsob kreativního vyjádření. Studovala jsem design světelných objektů v Kamenickém Šenově. Nejbližší mi vždy byla práce s barvami a kresba. Je to v podstatě automatická kresba. Nepromýšlím dopředu kompozici. Kreslím hlavně pocitově. Je to velmi ulevující způsob práce s emocemi. Řekla bych, že je to pro mě v podstatě terapie a meditace. Nejprve jsem tímto způsobem uvolňovala své vnitřní stavy a později, protože se dále věnuji např. terapiím, po mě začali chtít obrázky pro sebe také lidé kolem mě. Postupně jsem začala kreslit na přání, pro osobnost člověka, do bytu a atd. Vedle těchto aktivit se věnuji i józe a tanci Tribal Fusion a tanečnímu stylu chair dance."

Celý popis

EVROPA - NÁŠ DOMOV

12. 12. 2017 — 12. 1. 2018

3loga-povinna-EU.jpg (56 KB)

Spolupráce Městského divadla v Jablonci nad Nisou s Dolnoslezskou filharmonií Jelení Hora přinesla své ovoce. Projekt, který se připravoval od letošního července, vyvrcholí koncertem 13. 12. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Je pokračováním přeshraniční spolupráce kulturních institucí a chce přibližovat obě kultury.

Součástí projektu je i výstava fotografií z Jelení Hory a z Jablonce nad Nisou. Podklady pro výrobu fotografií nám poskytlo Informační centrum v Jelení Hoře a v Jablonci nad Nisou. Autorem jabloneckých snímků je pan Milan Bajer.

Na výrobě fotografií a umístění do rámů se podílela firma Kodac Express Jakoubě Jablonec nad Nisou.

Celý pořad se připravoval jak na české, tak i na polské straně hranic.  Hlavním organizátorem je Městské divadlo Jablonec nad Nisou o.p.s. Našim partnerem je Dolnoslezská filharmonie Jelení Hora a její ředitel Tomasz Janczak. Ke spolupráci byl přizván Dětský pěvecký sbor Zlote nutki se sbormistryní Monikou Frackiewic a dirigent Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora Szymon Makowski. Z české strany se do projektu zapojil Dětský pěvecký sbor Vrabčáci se sbormistrem a ředitelem jabloneckého divadla Pavlem Žurem a PKF – Prague Philharmonia.

Hvězdami tohoto mezinárodního projektu jsou sólisté Štefan Kocán (SK), Marina Vyskvorkina (UK) a Richard Samek (CZ). Původně se měl publiku představit Tomasz Janczak mimo jiné i s árií z polské opery. Ovšem krátce před slavnostním večerem vážně onemocněl. Proto se musel urychleně najít jiný tenorový zpěvák, který by již nacvičený repertoár dokázal zazpívat. A povedlo se. Vystoupí Richard Samek. Nakonec se v připraveném a secvičeném programu udělala jen jedna změna. Výsledek můžete shlédnout již ve středu 13. 12. od 19 hodin.

evropa-sire.jpg (134 KB)

Celý popis

MALOVÁNO JEHLOU

16. 10. 2017 — 16. 11. 2017

Výstava vyšívaných obrazů paní Gordany Momičové. Žena, která před válkou v bývalé Jugoslávii utekla do Čech. Více než 20 let žije v Liberci. Je součástí projektu ŽENY OD VEDLE.  Příběh Gordany z dokumentárního filmu Ženy od vedle, režisérky Theodory Remundové, vyrobilo Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) a DW Agentura.

Celý popis

110. LET OTEVŘENÍ MĚSTSKÉHO DIVADLA

16. 9. 2017 — 16. 10. 2017

Veškeré projekty byly finančně náročné, proto se Jablonecký divadelní spolek obrátil na osvědčenou vídeňskou firmu Fellner & Helmer, aby vítězné projekty upravila a vypracovala nový rozpočet stavby, který by byl přijatelný. Činil 480.000 korun. V závěru roku 1905 bylo v pokladně spolku 175.000 korun, což byla polovina částky potřebné k zahájení výstavby. S velkorysou nabídkou však přišla jablonecká Spořitelna, která věnovala Jabloneckému divadelnímu spolku částku 200.000 korun a vykryla tak většinu finančních nákladů na vlastní výstavbu.

V den sedmdesátých šestých narozenin císaře Františka Josefa I., v neděli 18. srpna 1906, byl slavnostně položen základní kámen městského divadla. Na stavbě divadla pracovalo přes padesát firem.

Základní stavební práce prováděla firma jabloneckého stavitele Emiliana Herbiga. Železobetonové konstrukce zajišťovala firma G.A.Wayss z Vídně, železné konstrukce společnost Hein, Lehnam & Co z Berlína. Většinu ostatních stavebních a řemeslnických prací obstarali místní podnikatelé.

Vídeňské firmy zajišťovaly především uměleckořemeslnické práce: sochařskou výzdobu fasády Fridrich Völkel, zinková sousoší pro hlavní průčelí A.M. Beschorner, štukatérské, malířské a pozlacovačské práce v hledišti firma Josef Schmidt. Ve Vídni byl vyroben sedací nábytek a všechna svítidla v reprezentační části budovy.

Dílem místních řemeslníků bylo zábradlí pro schodiště na první balkon. Jeho kovaná konstrukce je zdobena aplikami a pásky z mosazného plechu. Jemný lisovaný a cizelovaný reliéf s rostlinným dekorem je jednou z mála ukázek řemeslnického zpracování typického pro místní bižuterní průmysl. Kvalitu divadla tvořilo také jeho technické vybavení. Maximálně účelně bylo řešeno osvětlení. Hlediště se obešlo bez velkých lustrů, místo toho projektant použil nástropní osvětlení. Figurální výzdobu exteriéru navrhl vídeňský sochař Karl Hegenbarth. Na střeše divadla byla umístěna vítězná spřežení tažené lvy. Alegorické postavy vozatajů, múza Thalie a Komedie, jsou dnes bohužel ztraceny.

Slavnostní otevření divadla proběhlo v sobotu 21. září 1907. Úvodem večera zaznělo několik menších děl. Vyvrcholením slavnostního večera bylo uvedení veselohry „Husarská horečka“ Gustava Kadelburga a Richarda Skowronka. 

V průběhu osmdesátých a devadesátých let se stavební a technický stav divadla natolik zhoršil, že bylo třeba začít uvažovat o rekonstrukci. Rekonstrukce začala v říjnu 1996. Vzniklo účelové sdružení stavebních firem Technoart s.p., Bak a.s. a První stavební s.r.o..

Nejprve byly umělecko řemeslné prvky odstrojeny a odvezeny do uměleckých a restaurátorských dílen. V říjnu začaly bourací práce, které pokračovaly do března následujícího roku. V lednu 1997 se začalo s vyzdíváním nových příček. Do května byly dokončeny všechny omítky včetně fasády. Současně probíhala rekonstrukce střechy a rozvodů topení, vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Během března 1998 byl objekt předán městu, které pokračovalo v dovybavení. Konečné náklady na rekonstrukci činily 139 milionů korun. V dubnu 1998 byla založena obecně prospěšná společnost Městské divadlo Jablonec nad Nisou, jejímž vedením byla pověřena Ing. Jaroslava Syrovátková.

Prvním veřejným představením byla 2. září 1998 „Prodaná nevěsta“ Bedřicha Smetany v nastudování Divadla F.X.Šaldy Liberec. Od roku 1999 je ředitelem společnosti Mgr. Pavel Žur.

Celý popis

Naši partneři