Články

Úvodní stránka / Články

Arti Allegre uctil výročí republiky

Arti Allegre uctil výročí republiky

Komorní soubor Arti Allegre, složený z vynikajících sólových i komorních hráčů České republiky, v čele s uměleckým vedoucím a houslistou v jedné osobě Ondřejem Lébrem, přijel do Městského divadla v Jablonci s úchvatným programem. První půle patřila Wolfgangu Amadeu Mozartovi, Arcangelu Correlimu a Johanu Sebastianu Bachovi a po přestávce rozeznělo kulturní stánek Concerto grosso Georga Fridricha Handela a neobyčejná Meditace na staročeský chorál ´Svatý Václave´, kterou zkomponoval Josef Suk s důrazem na své vlastenectví a i proto je zde výrazný akcent na pasáž ´Nedej padnouti nám´. "Je to jedním z důvodů, proč jsme nastudovali právě tuto skladbu. Česká republika slaví stoleté výročí a Sukova Meditace je jeho důstojnou oslavou," uvedl Ondřej Lébr.

Trojice mladých pěvců v divadle obstála na výbornou

Trojice mladých pěvců v divadle obstála na výbornou

Mladí pěvci české operní scény Městské divadlo v Jablonci sice nezaplnily, kdo přišel, však rozhodně nelitoval. Výkony trojice vybraných účastníků Burzy mladých zpěváků 2018 vzaly přítomné za srdce a je nad slunce jasné, že Robin Červínek (baryton), Marie Smidtová (soprán) a Elmaz Kadyieva (mezzosoprán) mají před sebou zářivou budoucnost. Večer již tradičně moderuje PhDr. Radka Hrdinová, která bez nadsázky patří k těm, které by si měl někdy poslechnout každý milovník hudby, student, i ten, komu je zatím svět klasických melodií na hony vzdálený. Tak srozumitelný a zároveň zajímavý popis jednotlivých árií, jejich kontext v opeře a výstižné informace o jejich autorovi neumí podat jen tak někdo.Ve zhruba stominutovém programu zazněly árie z pera Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Richarda Wagnera, Georga Bizeta, Julia Masseneta, Giacoma Pucciniho a tradičně i Wolfganga Amadea Mozarta. Sólisty skvěle doprovodil na klavír pedagog Pražské konzervatoře Augustin Kužela a v hledišti vše bedlivým uchem sledovala Doc. Libuše Márová, jenž působí na pražské HAMU.

Společně nejen na jevišti pošestnácté ohromilo divadlo

Společně nejen na jevišti pošestnácté ohromilo divadlo

Třepotání dlaní na zdvižených pažích, k tomu ohlušující potlesk a krásná atmosféra. Takové byly hlavní atributy kouzelného sobotního podvečera v Městském divadle v Jablonci. Již pošestnácté se zde totiž sešli umělci z mnoha oblastí. Zpěváci, herci, tanečníci, muzikanti, a to bez ohledu na věk a zdravotní stav. Projekt s názvem ´Společně nejen na jevišti´ totiž spojuje především lidi s velkým srdcem a chutí do života. A je úplně jedno, zda mají handicap, nebo ne. Radost, životní elán a umění je pro ně tolik přínosným kořením života, že je žene kupředu jako dráha. A všichni protagonisté nám to naše žití okořenili tak, že by si bez výjimky zasloužili Michelinskou hvězdu.

Deyl hodlal vracet vstupné za koncert, který hladil duši

Deyl hodlal vracet vstupné za koncert, který hladil duši

"Hudební svět animovaného filmu mě vždy lákal a jsem rád, že mě dovedl až k vám, k divákům, fanouškům a všem těm, kteří tuto hudbu milují stejně jako já. A můžete mi věřit, že je mi jedno, jak výdělečný tento projekt bude. Takový jsem já a takový byl můj sen. Jsem rád, že se mi sny plní, " uvedl s úsměvem hlavní aktér večera a za svůj přirozený a velmi upřímný projev sklidil od přítomných obrovský potlesk. Ještě větší aplaus však, logicky, následoval po každé písni a bez povšimnutí nezůstala ani první řada hlediště, složená ze členek Davidova fanklubu. Ta se při potlesku dokonce opakovaně zvedala ze sedadel a dokonce pomáhala svému oblíbenci se sbory. Nutno říct, že i po hlasové stránce má Deyl ve svých fanynkách kvalitní zastání. Kouzelné melodie každopádně přinesly tolik očekávané emoce, pohlazení po duši a až hojivý pocit krásně prožitého večera. A nic na tom nemění ani Davidovo počáteční rozladění, naopak si troufnu říct, že lidským ventilováním svých trablů, si získal srdce i těch, kteří přišli do divadla původně pouze jako doprovod a jsem přesvědčená, že pro peníze za lístek si ten večer nepřišla ani noha. Všechny totiž stály frontu na podpis a fotku s ´novodobým ženským idolem´.

Hobojista začal státní hymnou a pokračoval ve famózním večeru

Hobojista začal státní hymnou a pokračoval ve famózním večeru

Hudební část večera odstartovaly úryvky z děl Antonína Dvořáka a následovala živelná, energická a dechberoucí hudba Mariána Vargy. "Pokud se vám to bude zdát divočejší, tak se nelekejte, tak to má být," usmíval se Vilém Veverka a měl pravdu Ještě nikdy jsem na koncertě klasické hudby neměla takové nutkání pohupovat se do rytmu, jako teď. Sám hobojista by si, krom precizního ovládání svého nástroje, zasloužil i medaili za choreografii. Však také zaplněné divadlo burácelo nadšením. Druhá půle večera patřila Leoši Janáčkovi a Pavlu Haasovi. A diváci byli opět u vytržení. Když se ani po mnoha minutách standing ovation nechtěli návštěvníci vzdát potlesku, souhlasil Veverka s přídavkem. A ne s přídavkem ledajakým. Na scénu přišel opět ohromující Varga, resp. jeho hudba, přednesená souborem Barocco Sempre Giovane a Vilémem Veverkou v dokonalé souhře, v neuvěřitelném tempu, luxusním provedení a nakažlivou energií. "Jeden slavný horolezec řekl, že kdo chce být mistrem, musí se umět pohybovat na hraně," uzavřel ještě noblesní večer Veverka a nám nezbývá, než dodat, že na hraně balancovali hudebníci více, než skvěle, a to navzdory tomu, že byla tentokrát sakramentsky vysoko. Bravo.

Hvězdy nad Ještědem podeváté zazářily v divadle

Hvězdy nad Ještědem podeváté zazářily v divadle

Bezmála třicítka soutěžících, hvězdná porota, v níž zasedla Linda Finková, David Deyl, Michal Kindl, Jan Prchal a Pavel Žur, a publikem napěchované divadlo. Tak vypadal 9. ročník pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem, který se konal v Městském divadle Jablonec a nutno říct, že to byl ročník velmi povedený. Skvělou atmosféru sobotního podvečera odstartovala hned úvodní scénka ředitele divadla Pavla Žura a moderátorky akce Lucie Peterkové.

I♥MAMMA

I♥MAMMA

"Až vyjdu před divadlo, musím hned zavolat babičce," špitla sotva dvacetiletá dívenka kamarádce po zhlédnutí představení, s nímž do Jablonce přijelo Divadlo ABC Praha. Není divu, přesně o vztazích mezi ženami všech generací, o jejich vzájemných poutech s rodinou a vyvíjením pohledů na známé situace, byla hra doslova nabitá. V programu byla hra popsána takto: Tragikomedie o radostech a strastech spojených s údělem matek v dnešním světě. Nová hra izraelské dramatičky se z nejrůznějších úhlů pohledu dívá na velmi důležité mezníky v životě většiny žen – těhotenství a mateřství. Originální hořkosladká revue s nadhledem a nadsázkou nahlíží na velmi intenzivní fáze života žen, které s sebou přinášejí radost a štěstí, ale také bolest a starosti..

Úplné zatmění prokletých básníků

Úplné zatmění prokletých básníků

Hra o sebezničujícím a vášnivém milostném vztahu dvou prokletých básníků, kteří nemohli žít spolu, ani bez sebe, se dočkal mnoha zpracování. Režie Pavla Kheka však dala dílu určitou noblesu, aniž by jakkoli ´vylepšovala´ charaktery hlavních postav. Oproti zpracování filmovému byl jejich milostný poměr zpracován abstraktněji, o to více však vystoupila rovina duše. Výrazně tomu napomohly výkony hlavních protagonistů, které se dají označit za famózní. Na jevišti jdou až ´na dřeň´, jsou doslova pohrouženi do svých rolí a velmi, velmi uvěřitelní. Povedená je i scéna a hudba, která k poezii dokonale patří. Bouřlivý život, rozervaná srdce i duše a obrovská vnitřní nejistota prokletých básníků byla hnacím motorem pro jejich tvorbu a hra ´Úplné zatmění´ je rozhodně motorem pro nás, divadelní fajnšmekry´, abychom po zhlédnutí takového kusu, sáhli doma po některé ze sbírek zmiňovaných autorů. Dopisování veršů na skleněnou tabuli v rámci představení k tomu doslova vybízí. Celkově neměl večer hluchá místa a ač se rozhodně nejedná o oddychovku, nabídne hluboký prožitek a donutí k zamyšlení, které vás ještě dlouho nepustí. Jablonecké publikum ocenilo protagonisty dlouhotrvajícím potleskem, ale i ten byl tentokrát tak nějak zádumčivý. Prokletí básníci dostáli svému jménu a opět dosáhli svého.

Tolik hlav přivedlo do divadla hlav nepočítaně

Tolik hlav přivedlo do divadla hlav nepočítaně

Když Kamil Střihavka napsal divadelní hru ´Tolik hlav´, čekali jeho fanoušci především zábavu. Jak sám autor říká, o komedii opravdu jde, ovšem konkrétně o komedii hořkou. Hořkou doslova, na jazyku vám zůstane pachuť zvrácené doby komunistického Československa sedmdesátých a osmdesátých let, v níž se i poslouchání muziky stalo prohřeškem. Přesto všechno i tehdy mladí prožívali své radosti, lásky, přátelství i zrady, snili si své sny a troufnu si říct, že přesně tuhle kombinaci dokázal Kamil Střihavka divákům nadávkovat s citlivou přesností.. K prožitku přispěla i poetická videoprojekce spolu s úryvky největších tehdejších rockových hitů. A jsme u hereckých výkonů, které se dají nazvat jedním slovem - famózní. Jediné, co by se představení dalo vytknout, je přílišná délka první části. Po přestávce má děj mnohem větší spád a je emotivnější. Nečekaný a rázný konec dokonale zmrazí všechny přítomné a zcela odpovídá atmosféře doby.

Stoletá nezávislost naší republiky a Polska byla impulsem k famóznímu večeru

Stoletá nezávislost naší republiky a Polska byla impulsem k famóznímu večeru

Večer s názvem ´Hudba mezi hranicemi´ byl ojedinělý nejen mezinárodním složením účinkujících a byl tlumočen z češtiny do polštiny a obráceně. I publikum bylo totiž tentokrát česko - polské. A nutno říct, že to koncertu dodalo neotřelý půvab a šmrnc. Absolutně zaplněné pódium hudebníky a dětmi z českých i polských dětských pěveckých sborů dokázalo, jako pulsující organismus, přenést doslova všechny vibrace mezi přítomné. A byla to jízda. Nádherné melodie dokázaly vzít za srdce diváky bez ohledu na národnost a tak, když se v řadě za mnou pán neudržel a polohlasem vyhrkl - "Ježíši, to je krásný", pokyvovali hlavami všichni, k nimž se jeho slova donesla. Všechny skladby, krom závěrečné ´Evropské Toccaty´ se v Jablonci dočkaly svého prvního uvedení na české scéně a ´Suita v dávném stylu´ z cyklu Krkonošských impresí zde zažila dokonce svoji světovou předpremiéru. Maciej Galeski se ukázal nejenom jako skvělý pianista, ale i moderátor a jeho skladba si vysloužila obrovské ovace. Úspěch sklidil i Krkonošský folklórní soubor Szyszak a večer, nesoucí se ve znamení česko - polské spolupráce, zakončilo publikum krom dlouhotrvajícího potlesku i oceňujícím standing ovation. ( ims)

Nadcházející představení

  • ROMEO A JULIE
    15.9.2020 od 19 hodin

Naši partneři