Články

Úvodní stránka / Články

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Začalo to státní hymnou, při níž publikum samozřejmě povstalo, pokračovalo mile lidským projevem nového primátora Jablonce nad Nisou Milana Kroupy, dojemným předáním ceny PRO MERITIS, jenž z primátorských rukou převzala nádherná osobnost - pěstounka Dobroslava Kricklová a gradovalo famózním hudebním zážitkem, který milovníkům klasické hudby připravila Filharmonie Hradec Králové v čele se švýcarským dirigentem Kasparem Zehnderem. Řeč je samozřejmě o Novoročním koncertu, kterým si naše město již od roku 2012 tradičně v Městském divadle v Jablonci připomíná vznik samostatného Československa.

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

"Jablonecké divadlo je mojí srdeční záležitostí," svěřil se hned v začátku ´Swingových Vánoc ´Jan Smigmator a doplnil: " Nemyslete si, že to říkám všude, platí to opravdu jen tady. Vždycky si projdu divadlo, pohladím ten samet na sedačkách a zadívám se na to zlaté zdobení." Asi to není samo sebou, platí zde rčení ´svůj k svému´, protože tenhle dávný držitel 'Zlatého oříšku´ má srdce ze zlata a hlas plný sametu, a právě proto je jeho hudba tak báječná. A když jeho zpěv doprovodí Felix Slováček se svým Big Bandem, mohou již Vánoce začít.

Fešáci nabídli vánoční pohodu

Fešáci nabídli vánoční pohodu

Na pódiu ozdobený stromeček, na pultu divadelního baru adventní věnec s hořícími svíčkami a k tomu nekonečně pohodová hudba, jinými slovy Vánoční saloon Fešáků zavítal po roce opět do jabloneckého divadla, které vyprodal do posledního místečka. Fešákům sice chyběl Tomáš Linka, který musel, bohužel, podstoupit akutní operaci, ale místo něho zaskočil skvělý Rosťa Fišer, krásnější polovinu lidstva (dá- li se jí u Fešáků tak říkat) zastupovala Erika Horká, jenž s notoricky známou country kapelou vystupovala v letech 1989 - 1994 a zbytek osazenstva tvořili ti, na nějž jsme zvyklí. Vánoční koncerty Fešáků jsou oblíbené nejen pro pohodovou hudbu, ale i pro ´Fešácký´ smysl pro humor, recesi a zároveň neuvěřitelnou lidskost, která jakoby se s postupujícím věkem hudebníků ještě násobila.

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

V Jablonci se o tomto večeru mluvilo již dlouho dopředu. Do místního divadla se tentokrát chystala početná skupina těch, kteří jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého bigbítu, Davida Kollera, obdivují již od dob jeho působení v kapele Lucie. David Koller ovšem působil i v mnoha dalších známých rockových formacích (Žentour, Pusa, Jasná Páka, Blue Effect) a krom svého hudebního umění je znám i politickými názory a angažovaností, kdy se aktivně zapojuje na poli informovanosti o zločinech komunismu. V listopadu vydal Koller, po šestnácti letech, s kapelou Lucie album ´Evolucie, která se právem řadí mezi největší ´pecky´ českého trhu a nadšeně jej hodnotí i kritici.

Africká královna královsky pobavila

Africká královna královsky pobavila

Geniálně vymyšlená, jednoduchá scéna, které ovšem neschází naprosto nic. Loď s názvem ´Africká královna´ vévodila jevišti a na ní a kolem ní pouze dva pasažéři. Na první pohled velice nesourodá dvojice. Linda Rybová alias Rosie Sayerová, spořádaná dcera z počestné farmářské rodiny a Hynek Čermák coby Charles Allnutt, ostřílený lodník, který chce na své malé lodi v klidu dožít i přes právě zuřící 1. světovou válku.

Janžurová v roli scénáristky obstála

Janžurová v roli scénáristky obstála

Autorská groteskní komedie Ivy Janžurové, v níž sourozenci Boženka (Eva Holubová) a Arnošt (Marian Roden) žijí v poklidné symbióze, navzdory rozdílnosti povah, dostane nečekaně nový rozměr. Boženka, zvyklá rozkazovat a řídit a její bratr, ochotný plnit pokyny více méně bez výhrad. Bohatá Arnoštova manželka se snaží realizovat jako spisovatelka a scénáristka a k psychické rovnováze si dopomáhá meditacemi.. Tento zažitý stereotyp rozbije partnerská dvojice Olina (Aleš Bílík v alternaci s Přemyslem Pálkem) a Nadi (Sabina Remundová), jenž roztočí doslova veletoč událostí. A když se k tomu ještě přidají právník s psychiatrem, hlava se nám dokonale zamotá.

Šporcl získal pro Vrabčáky první standing ovation

Šporcl získal pro Vrabčáky první standing ovation

Ti největší mistři ve svém oboru zůstávají stále milými a příjemnými lidmi. A přesně tohle rčení potvrdil i světově uznávaný houslový virtuóz Pavel Šporcl, který přijel do našeho města se svým projektem Vánoce 2018. Fenomenální umění tohoto hudebního mága napěchované divadlo doslova okouzlilo a když k tomu přičteme ještě jeho vtipný a zároveň jaksi ´svátečně vlídný´ projev, kterým večer moderoval, dostáváme se doslova do povznášející nálady. Program koncertu byl rozdělen na dvě části, přičemž ta první se orientovala na hudbu takových velikánů, jakými jsou Antonio Vivaldi, Jean Maria Leclair, Georg Friedrich Handel či Arcangelo Corelli. Šporclův mistrovský nástroj trylkoval, jásal a a násobil dokonalá klasická díla, a to za doprovodu Komorního smyčcového souboru Praga Camerata pod vedením Pavla Hůly. Zpěvu se ujala dáma s překrásným sopránem, operní pěvkyně významného jména, Jana Šrejma Kačírková.

Sněhová královna opět čarovala, kletbu zlomili Vrabčáci

Sněhová královna opět čarovala, kletbu zlomili Vrabčáci

Již popětadvacáté se sešli příznivci DPS Vrabčáci v Městském divadle v Jablonci při příležitosti jejich Adventního koncertu. Ten se opět nesl ve znamení Sněhové královny (Lucie Peterková), která svou kouzelnou silou dokáže potrestat hříšníky. Letos zaklela zpěváka, skladatele, hudebníka a vítěze soutěže Česko Slovenská Superstar 2009 Martina Chodúra, na něhož ´praskly´ občasné dětské nezbednosti. Ale jelikož není čistších duší a vřelejších srdcí, než jsou ta dětská, není divu, že se kletba Písklatům, Vrabčatům a Vrabčákům podařila zlomit. A jak jinak by na to šly děti z pěveckého sboru, než zpěvem.

Vrabčák a Anděl nabídl famózní zážitek

Vrabčák a Anděl nabídl famózní zážitek

Vrabčák Edith Piaf a Anděl Marlene Dietrich si za svého života vydobyly uznání celého světa a jejich nezapomenutelné písně obdivujeme dodnes. Jaké bylo jejich přátelství a zda je něco pravdy na jejich údajném lesbickém vztahu je otázkou mnoha debat a domněnek. A právě do těchto témat se noří hra Daniela Grose Boymanna a Thomase Kahry podle románu Davida Winterbergera, s níž do Jablonce přijelo Městské divadlo Brno.

Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále

Někdo miluje Hrabalův nestárnoucí příběh číšníka Jana Dítěte v knižní podobě, někdo dává přednost filmu. Já jsem dosud byla jednoznačně pro knižní klasiku. Do té doby, než jsem viděla dramatizaci Hrabalova díla od Ivo Krobota a Petra Oslzlého na divadelních prknech.

Nadcházející představení

  • IVO KAHÁNEK
    26.8.2021 od 20 hodin Hotel Perla Jizery - Josefův Důl

Naši partneři