Články

Úvodní stránka / Články

Hitler se probudil v Jablonci

Hitler se probudil v Jablonci

V hlavní roli jsme viděli méně známého Ondřeje Kavana. Ten v roli „vůdce“, probudivšího se v berlínském parku 25. září 2016, doslova exceluje. Jeho gesta, mimika i tón hlasu samotného Hitlera nijak neparodují, naopak přesně popisují jeho sílu. Brilantně podaná satira, která však v konečném důsledku nahání strach, nenechá diváky vydechnout. Nemá totiž slabá místa. Hitlerovy projevy, podané s patřičným zapálením pro věc, jsou až mrazivě současné a nutí k zamyšlení nad správností našich postojů.

Čochtan vyprávěl a publikum klokotalo smíchy

Čochtan vyprávěl a publikum klokotalo smíchy

Josef Dvořák, který se zřejmě opravdu narodil s blánami mezi prsty a zvučným berekeke místo pláče, na jevišti doslova zářil. Jeho svěžímu, hravému a příjemnému herectví sekundovaly naprosto dotažené pohyby a schopnost improvizace, která přinášela salvy smíchu, a to i v okamžicích, kdy Karlu Gultovi, alias otci Novákovi, vypadl text. Kdybych řekla, že je inscenace „Čochtan vypravuje“ oddychovkou, nevystihovalo by to úplně její dopad. Jedná se o brilantně vyšperkovanou komedii, u níž vám prostě nezbude na mračení čas. "Ať je svět jakýkoliv, vždycky si ho můžeme udělat lepší. Buďte na sebe hodní, usmívejte se na sebe i na ostatní a život bude veselejší," podotkl závěrem s rozzářenýma očima Josef Dvořák a jeho slova téměř zanikla v obrovském aplausu. Děkovačky nebraly konce a tak se stalo, že když se diváci rozhodli pro standing ovation, herci již zůstali za oponou a tuto pochvalu již bohužel nezaznamenali.

Proton konečně na pódiu

Proton konečně na pódiu

Proč? Proton. Proton bývala kdysi na Ostravsku kapelou, která měla, krom velkých cílů, i vokalistku Marušku Rottrovou, tehdy začínající mladičkou zpěvačku. Když se za ní do Ostravy vydá udělat rozhovor Petr Marek, dostane se mu do ruky magnetofonový pásek s původní nahrávkou Protonu, kapely, o níž nikdo nic neví. Postupným odkrýváním souvislostí se nestačíte divit, kolik známých jmen současné české hudební scény, se v příběhu objeví. Mihne se tu například Jarek Nohavica, Radek Pastrňák, Richard Krajčo, Lešek Wronka, či Petr Ostrouchov. Svérázné pojetí, propracované dialogy, nabízející až Cimrmanovskou poetiku, v níž se proplétá realita s fikcí, nabídlo svým příznivcům Divadlo Vosto5 Praha v režii Ondřeje Cihláře a Městské divadlo v Jablonci tento neotřelý formát dokázalo ocenit jaksepatří. Jevištní rozhlasová reportáž přilákala tentokrát do místního kulturního stánku převážně mladé publikum, které se představením doslova prosmálo a závěrem dopřálo protagonistům obrovský aplaus.

Ruml ovládl jeviště i hlediště

Ruml ovládl jeviště i hlediště

Mohli bychom začít popisem zcela ojedinělé formy a směru současné populární hudby, kterému se věnuje, mohli bychom vyzdvihnout fakt, že krom „chytré nahrávací krabičky“ je Ondřej Ruml na pódiu zcela sám a mohli bychom takových neobvyklostí zmínit celou řadu. Já bych se ale tentokrát zaměřila přímo na osobu jabloneckého rodáka a úspěšného muzikanta Ondřeje Rumla jako takového. Když tento štíhlý, vysoký muž (chtělo by se říct spíš mladík, přestože v občance má rok narození, kterému se nechce věřit), je ho rázem všude plno a patří mu celé divadlo. Krom pusy, která mu „jede“ i mimo zpěv, nepřehlédnete jeho taneční kreace, u nichž se nabízí otázka, zda jde o vrozené vlohy, nebo jde o práci jeho krásné exotické manželky. Na pódium Městského divadla v Jablonci přišel Ondřej Ruml v džínách, košili a vestičce a nutno říct, že mu podobný styl oblékání padne víc, než jeho typický outfit se sáčkem.

Strhující Želary

Strhující Želary

Strhující divadelní inscenace Želary, s níž přijelo do Jablonce Divadlo Rokoko Praha, patřila v divadelním bulletinu do kategorie náročného diváka a troufnu si říct, že na své si tu tentokrát přišel Každý. Úspěšný film na motivy románu Květy Legátové získal mnohá ocenění a tak bylo publikum zvědavé, jak se s tím dramaturgie Věry Maškové a režie Pavla Kheka dokázaly vypořádat. Výsledek byl naprosto ohromující, především režii nebylo co vytknout a když se k tomu přidala nádherná, typická hudba obyvatel slováckých hor a dotažená scéna, naskytl se přítomným jasný obraz zastrčené horské vesničky, plné hříchu a svérázných postav, v období druhé světové války, který se filmu otrocky nedržel, přesto dokázal jasně vystihnout atmosféru doby a příběhu samého.

Mladé operní naděje nezklamaly

Mladé operní naděje nezklamaly

Koncert mladých talentovaných operních pěvců představil pod názvem ´Hurá do opery´ v Městském divadle v Jablonci trojici vybraných účastníků Burzy mladých pěvců 2017. Na pódiu se střídali Daniel Klánský (basbaryton), Petra Koliášová ( mezzosoprán) a Soňa Godarská ( soprán) v blocích, rozdělených dle země původu přednášených operních melodií. Mluveným slovem večer provázela Radmila Hrdinová, která krom stručného popisu děl nabídla i zajímavé informace o jejich autorech. Opomenout nelze ani Augustina Kuželu, pedagoga Pražské konzervatoře, jenž se protagonistům postaral o klavírní doprovod.

Adventní koncert DPS Vrabčáci přivítá i hosty

Adventní koncert DPS Vrabčáci přivítá i hosty

Návrat ledové královny se chystá na 20. prosince do Městského divadla v Jablonci nad Nisou. Tak zní totiž podtitul v pořadí XXIV. Adventního koncertu DPS Vrabčáci. Jak již název napovídá, pohádkovým večerem se prozpívají děti z DPS Vrabčáci a Vrabčata, pod vedením sbormistra Mgr. Pavla Žura a doprovodu klavíristky Romany Halamové. Na prknech místního kulturního stánku se se svým repertoárem objeví rovněž partnerský Plzeňský dětský sbor B. Smetany se sbormistryní Bedřiškou Koželuhovou a klavírním doprovodem Dany Pytelkové.

Europoslanec v teniskách a ekonomka coby taneční partnerka odstartovali pěveckou soutěž

Europoslanec v teniskách a ekonomka coby taneční partnerka odstartovali pěveckou soutěž

Šestadvacet pěvců, rozdělených do třech kategorií předvedlo svůj um při prezentaci různých žánrů a nutno podotknout, že se vystoupení na prknech, která znamenají svět, podařilo všem. V nejmladší kategorii do dvanácti let si vítězství odnesl Jakub Regner z Liberce, kategorii třinácti až devatenáctiletých ovládla Tereza Glosová a v kategorii od dvaceti let oslnil porotce Matěj Dotřel z Alšovic Sympatický mladík zaujal i diváky, kteří mu hlasováním pomocí vstupenek zajistili Cenu publika. Cenu kapely získala Lucie Kovářová z Jablonce a absolutním vítězem se stala liberecká rodačka Michaela Mervartová.

Suchý s Molavcovou proměnili nejen seniory

Suchý s Molavcovou proměnili nejen seniory

Večer ve znamení notoricky známých melodií, vyšperkovaných textů, které dokonale ukazují bohatost češtiny, mistrovských sól muzikantů Orchestru Divadla Semafor pod vedením Jiřího Svobody a především elánu, energie a dobré nálady dvojice hlavních protagonistů večera - Jitky Molavcové a Jiřího Suchého. Pokud bychom chtěli večer plný písní geniální autorské dvojice Suchý-Šlitr popsat jednou větou, stačilo by napsat: Nezapomenutelné písně, vlídný humor, laskavost a noblesa umělců a k tomu dokonalé mistrovství všech zúčastněných. A tohle všechno dohromady udělalo na jeden večer z publika, tvořených převážně seniory a lidmi středního věku, publikum mladých, rozdováděných milovníků nejen fajn hudby, ale života samého.

Společně nejen na jevišti s Bohušem Matušem i skvělou atmosférou

Společně nejen na jevišti s Bohušem Matušem i skvělou atmosférou

Úvod programu obstaraly děti z jabloneckého DPS Vrabčáci a následně představila moderátorka Lucie Peterková například sesterskou trojici tanečnic se sluchovým handicapem, zpěváka a harmonikáře Vladimíra Lehotaie, taneční seskupení vozíčkářů PATZ v čele s úžasnou Adélkou Kusalovou, jenž krom role taneční zvládla i úlohu hostesky, i energií nabitý tanec seniorek. K bujarému veselí, hurónskému smíchu a zapojení se do děje, dokázali popostrčit diváky členové klubu Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí z Liberce. Ti jsou již povedenými scénkami známí a tak ani jejich secvičení Křováci Mílové nezůstali pozadu. "Vůbec jsem nečekala, že se tady tolik nasměju," uvedla paní Vladimíra z jabloneckého domova pro seniory a pokračovala: "nikoho už nemám a o tomhle projektu jsem se dozvěděla náhodou. Ale příště přijdu rozhodně zase. Ta atmosféra je jedinečná a já dnešek beru jako svoje Vánoce." A podobně jsme všechna vystoupení vnímali i my. Každý účinkující šel doslova s kůží na trh a všem se to podařilo na jedničku. Ať již se zdravotním omezením, nebo bez něj, byli aktéři prostě „Boží“. Tolik upřímné radosti, smíchu, ale i odhodlání a vůle vytvořilo neopakovatelný zážitek.

Nadcházející představení

  • ONDŘEJ HAVELKA & JEHO MELODY MAKERS 2020
    25.2.2020 od 19 hodin

Naši partneři