Články

Úvodní stránka / Články

Cizinec naplnil divadlo vírou ve společnost

Cizinec naplnil divadlo vírou ve společnost

Když Larry Shue psal ´Cizince´, rozhodně netušil, jak trefně bude popisovat i společnost v dnešní době. S bravurní komedií přijelo do Jablonce Divadlo Na Fidlovačce Praha. V režii Kateřiny Duškové se představili Martin Písařík (alias cizinec Charlie), Zdeněk Maryška, Ludmila Molínová, Lukáš Pečenka, Lukáš Rous a další. Bližší popis uvádí, že jde o dílo se silným humánním posláním a toto tvrzení je zcela na místě.

Drobečky z perníku s famózní Stašovou

Drobečky z perníku s famózní Stašovou

Inscenace ´Drobečky z perníku´, kterou do Městského divadla v Jablonci přivezla Agentura Harlekýn, je v programu označena coby dojemná komedie. Jedná se však o příběh podle skutečné události a ač je skutečně plný trefných a humorných hlášek, klidně by snesl i označení ´dramatický, či hluboký´. Hra, popisující návrat zpěvačky z protialkoholní léčebny zpět domů, kde ji čeká neúspěšný herec, spolubydlící a kamarád v jedné osobě, jediná kamarádka, která ji nezavrhla ani během léčby a hlavně sedmnáctiletá dcera, jevící se dospělejší, než maminka.

Tříkrálové zpívání letos po jedenadvacáté

Tříkrálové zpívání letos po jedenadvacáté

Úvod patřil již tradičně těm nejmenším, dětem, které navštěvují mateřinku a sdružují se v DPS Skřivánek. Caparti si, pod vedením Věry Pokorné, vysloužili obrovský aplaus a nutno dodat, že zaslouženě. A občasné zvednutí sukýnek malých slečen vykouzlilo úsměvy na tvářích přítomných. Sukýnky na svém místě už zůstaly u dětí školou povinných, ovšem ovace publika byly rovněž hurónské. Na pódiu jabloneckého divadla se postupně vystřídaly DPS Písklata se sbormistryní Dášou Vajdíkovou, DPS Fialenky s Romanou Halamovou, DPS Zvoneček a Rolnička se sbormistrem Liborem Saskou, DPS Vrabčata a Vrabčáci pod vedením Pavla Žura a DKPS Harmonia s Dagmar Vajdíkovou.

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Novoroční koncert v úchvatné atmosféře

Začalo to státní hymnou, při níž publikum samozřejmě povstalo, pokračovalo mile lidským projevem nového primátora Jablonce nad Nisou Milana Kroupy, dojemným předáním ceny PRO MERITIS, jenž z primátorských rukou převzala nádherná osobnost - pěstounka Dobroslava Kricklová a gradovalo famózním hudebním zážitkem, který milovníkům klasické hudby připravila Filharmonie Hradec Králové v čele se švýcarským dirigentem Kasparem Zehnderem. Řeč je samozřejmě o Novoročním koncertu, kterým si naše město již od roku 2012 tradičně v Městském divadle v Jablonci připomíná vznik samostatného Československa.

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

Swingové Vánoce naladily opravdu vánočně

"Jablonecké divadlo je mojí srdeční záležitostí," svěřil se hned v začátku ´Swingových Vánoc ´Jan Smigmator a doplnil: " Nemyslete si, že to říkám všude, platí to opravdu jen tady. Vždycky si projdu divadlo, pohladím ten samet na sedačkách a zadívám se na to zlaté zdobení." Asi to není samo sebou, platí zde rčení ´svůj k svému´, protože tenhle dávný držitel 'Zlatého oříšku´ má srdce ze zlata a hlas plný sametu, a právě proto je jeho hudba tak báječná. A když jeho zpěv doprovodí Felix Slováček se svým Big Bandem, mohou již Vánoce začít.

Fešáci nabídli vánoční pohodu

Fešáci nabídli vánoční pohodu

Na pódiu ozdobený stromeček, na pultu divadelního baru adventní věnec s hořícími svíčkami a k tomu nekonečně pohodová hudba, jinými slovy Vánoční saloon Fešáků zavítal po roce opět do jabloneckého divadla, které vyprodal do posledního místečka. Fešákům sice chyběl Tomáš Linka, který musel, bohužel, podstoupit akutní operaci, ale místo něho zaskočil skvělý Rosťa Fišer, krásnější polovinu lidstva (dá- li se jí u Fešáků tak říkat) zastupovala Erika Horká, jenž s notoricky známou country kapelou vystupovala v letech 1989 - 1994 a zbytek osazenstva tvořili ti, na nějž jsme zvyklí. Vánoční koncerty Fešáků jsou oblíbené nejen pro pohodovou hudbu, ale i pro ´Fešácký´ smysl pro humor, recesi a zároveň neuvěřitelnou lidskost, která jakoby se s postupujícím věkem hudebníků ještě násobila.

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

David Koller proměnil divadlo v bouřící arénu

V Jablonci se o tomto večeru mluvilo již dlouho dopředu. Do místního divadla se tentokrát chystala početná skupina těch, kteří jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého bigbítu, Davida Kollera, obdivují již od dob jeho působení v kapele Lucie. David Koller ovšem působil i v mnoha dalších známých rockových formacích (Žentour, Pusa, Jasná Páka, Blue Effect) a krom svého hudebního umění je znám i politickými názory a angažovaností, kdy se aktivně zapojuje na poli informovanosti o zločinech komunismu. V listopadu vydal Koller, po šestnácti letech, s kapelou Lucie album ´Evolucie, která se právem řadí mezi největší ´pecky´ českého trhu a nadšeně jej hodnotí i kritici.

Africká královna královsky pobavila

Africká královna královsky pobavila

Geniálně vymyšlená, jednoduchá scéna, které ovšem neschází naprosto nic. Loď s názvem ´Africká královna´ vévodila jevišti a na ní a kolem ní pouze dva pasažéři. Na první pohled velice nesourodá dvojice. Linda Rybová alias Rosie Sayerová, spořádaná dcera z počestné farmářské rodiny a Hynek Čermák coby Charles Allnutt, ostřílený lodník, který chce na své malé lodi v klidu dožít i přes právě zuřící 1. světovou válku.

Janžurová v roli scénáristky obstála

Janžurová v roli scénáristky obstála

Autorská groteskní komedie Ivy Janžurové, v níž sourozenci Boženka (Eva Holubová) a Arnošt (Marian Roden) žijí v poklidné symbióze, navzdory rozdílnosti povah, dostane nečekaně nový rozměr. Boženka, zvyklá rozkazovat a řídit a její bratr, ochotný plnit pokyny více méně bez výhrad. Bohatá Arnoštova manželka se snaží realizovat jako spisovatelka a scénáristka a k psychické rovnováze si dopomáhá meditacemi.. Tento zažitý stereotyp rozbije partnerská dvojice Olina (Aleš Bílík v alternaci s Přemyslem Pálkem) a Nadi (Sabina Remundová), jenž roztočí doslova veletoč událostí. A když se k tomu ještě přidají právník s psychiatrem, hlava se nám dokonale zamotá.

Šporcl získal pro Vrabčáky první standing ovation

Šporcl získal pro Vrabčáky první standing ovation

Ti největší mistři ve svém oboru zůstávají stále milými a příjemnými lidmi. A přesně tohle rčení potvrdil i světově uznávaný houslový virtuóz Pavel Šporcl, který přijel do našeho města se svým projektem Vánoce 2018. Fenomenální umění tohoto hudebního mága napěchované divadlo doslova okouzlilo a když k tomu přičteme ještě jeho vtipný a zároveň jaksi ´svátečně vlídný´ projev, kterým večer moderoval, dostáváme se doslova do povznášející nálady. Program koncertu byl rozdělen na dvě části, přičemž ta první se orientovala na hudbu takových velikánů, jakými jsou Antonio Vivaldi, Jean Maria Leclair, Georg Friedrich Handel či Arcangelo Corelli. Šporclův mistrovský nástroj trylkoval, jásal a a násobil dokonalá klasická díla, a to za doprovodu Komorního smyčcového souboru Praga Camerata pod vedením Pavla Hůly. Zpěvu se ujala dáma s překrásným sopránem, operní pěvkyně významného jména, Jana Šrejma Kačírková.

Nadcházející představení

  • Natěrač
    2.10.2020 od 19 hodin

Naši partneři