JAN TALICH (housle) - PETR JIŘÍKOVSKÝ (klavír)

14.3.2018 od 19 hodin

JAN TALICH (housle) - PETR JIŘÍKOVSKÝ (klavír)

Vážná hudba

Předprodej 1. 2.

Skupina H

Rozvoz autobusem po představení

Informace

JAN TALICH dostal do vínku nejen v hudebním světě slavné jméno, ale i velkou dávku hudebního talentu. Do každého výkonu jako sólista, primárius nebo dirigent vždy dává momentální interpretační i emocionální maximum. Po pražské konzervatoři absolvoval hudební akedemii v témže městě ve třídě Václava Snítila. Cení si ročního amerického studijního výjezdu za Shmuelem Ashkenasim, nesmazatelně se v něm ovšem zapsal Yfrah Neaman v Anglii.

Je to jeden z mála českých houslistů, kteří dokázali dojít na vrchol jak v roli primária smyčcového Talichova kvarteta, tak jako sólista. Od nesmělého projevu se dobral nepřehlédnutelné kvality a schopnosti úspěšně se vyrovnat i s poměrně komplikovanými partiturami. V roce 1992 založil Talichovu komorní filharmonii. Pro český hudební život je však určitě škoda, že jeho role sólisty je tak vzácná. 

PETR JIŘÍKOVSKÝ, klavírista a dirigent, je jedním z nejvýraznějších českých umělců střední generace. Svou kariéru začal jako klavírista – studoval v Praze, v Paříži a ve Vídni. Svými vynikajícími výkony si získal pozvání na špičková koncertní podia v Evropě, USA, Jižní Americe, Japonsku a Jižní Koreji. Kromě sólového vystupování a mnoha aktivit v oblasti komorní hudby rozvíjí od roku 2008 intenzivně svou profesionální dirigentskou dráhu.

Je pravidelně zván k vedení komorních a symfonických orchestrů v České republice a na Slovensku (Severočeská filharmonie Teplice, Pražský komorní orchestr, Jihočeská komorní filharmonie, Státní filharmonie Košice). Několikrát se také představil zároveň v roli dirigenta i klavíristy, především při provedení Beethovenových klavírních koncertů. V letech 2012 - 2014 byl stálým dirigentem opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Petr Jiříkovský je vyhledávaným komorním hráčem. Je členem Tria Martinů, dlouhá léta spolupracuje s houslistou Pavlem Šporclem a také se světově uznávaným houslistou Shlomo Mintzem. Spolupráce s ním mu přinesla i další možnosti, jako např. vedení mistrovských kurzů (např. na Univerzitě v Sao Paolu) nebo členství v porotách mezinárodních soutěží.

Jako sólista hraje Petr Jiříkovský s mnoha orchestry (Česká Filharmonie, FOK, Pražská komorní filharmonie, PKO), pod vedením vynikajících dirigentů jako je Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Muhai Tang nebo Jean-Claude Casadesus. Domácí publikum zná Petra Jiříkovského z recitálů na festivalu Pražské jaro nebo v prestižním cyklu Světová klavírní tvorba v pražském Rudolfinu.

Petr Jiříkovský má na svém kontě mnoho rádiových záznamů a řadu CD titulů. Jeho nahrávky stěžejních cyklů Bedřicha Smetany (pro Studio Matouš) jsou vysoce ceněny zahraniční kritikou. V posledních letech rozvíjí i svou pedagogickou činnost - na Pražské konzervatoři a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy.

Další informace

Vstupenky rezervujte a kupujte přes web vždy následující den po zahájení předprodeje od 10 h. Zakoupit je můžete také prostřednictvím webu EVSTUPENKA.CZ a vyzvednout v Liberci, Českém Dubu, České Lípě, Semilech, Smržovce, Turnově, Vratislavicích a mnoha dalších místech.

TYTO REZERVACE JE NUTNÉ VYZVEDNOUT DO 5 KALENDÁŘNÍCH DNŮ! Po této době se rezervace automaticky ruší! VŠECHNY REZERVACE SE AUTOMATICKY RUŠÍ DEN PŘED AKCÍ!!! V den konání prodej POUZE v pokladně divadla!

Naši partneři