Kavárna v blázinci, Blues Nuselskýho mostu, Tisíckrát, Poklona uctivá, to jsou názvy písní, které se mi vryly do paměti a které, spolu s dalšími,  zazněly v Klubu Ex z úst naší fenomenální šansoniérky Zlatky Bartoškové. Ač byla akce původně koncipována do překrásné zahrady této známé jablonecké restaurace, chladné podnebí donutilo organizátory přesunout ji do prostor vnitřních. Ale ruku na srdce, dovedete si pro šanson představit lepší prostory, než nabízí právě Klub Ex?  

A pak tam vlítl uragán. Je neuvěřitelné, jak tato vzrůstem malá dáma dokáže vtěsnat do svého projevu tolik prožitku, emocí a živočišnosti a křehkosti zároveň. Rozbalila to na nás od prvního okamžiku a byla to jízda. Vedle mě sedící skupinka postarších angličanů, které Zlatčiny silné texty samozřejmě unikaly, opatrně pod stolem podupávala do rytmu, později několikrát po písni povstala, aby tak vyjádřila svoji spokojenost a závěrem již broukali spolu s protagonistkou. A podobně si večer užíval i ostatní šansonoví fajnšmekři v nabitém Exu. Těžko se o tom píše, je to neuchopitelné, je to emoční, ale přísahám, že vás to strhne. A Kavárna v blázinci? Pro mě skladba, která nabízí tolik příběhů, že by se o nich dal napsat román. Zlatka Bartošková přeskakuje z kabaretového veselí do nejtajnějších zákoutí různě zraněné duše, nohou lehkou jako baletka v nejlepší formě, lkaní střídá veselí, zamyšlení, uvolnění, přesně tak, jak to v životě bývá. Texty s hudbou i projevem ideálně  souzní a ať chceme, nebo ne, tak nás ta kombinace absolutně pohltí. Krom hlavní aktérky večera jsme slyšeli i tři písně v podání Petra Ožany, jenž nabídl ve svém hlase jakousi Plíhalovskou něhu, říznutou drivem Jiřího Šlitra. Ožana je autorem hudby i textu mnoha Zlatčiných hitů a nyní se tedy představil i jako zpěvák. Dalšími  úžasnými členy kapely jsou houslistka Zuzana Grosmanová a klavírista Jiří Toufar.

Že má Zlatka Bartošková k Jablonci vztah, to už víme z let minulých, že ji do Jablonce několikrát pozval a její koncert zorganizoval ředitel Městského divadla, Mgr. Pavel Žur víme také, ale my vám teď můžeme prozradit něco, co ještě rozhodně nevíte. Jablonečtí Vrabčáci přilétnou totiž Zlatce Bartoškové zazpívat na její narozeninový koncert na Kampě, a to už v září. A my za nás Jablonečáky děkujeme, bylo to príma, šlo to přes srdíčko a bylo to echt. (ims)

Koncert se konal v rámci projektu Město plné tónů za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.          logo-SFKmaly.jpg (6 KB)

.