BOŽENA NĚMCOVÁ - NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU

10.11.2016 od 19 hodin

BOŽENA NĚMCOVÁ - NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU

Divadlo Viola Praha

Činohra

Předprodej 1. 9.

Informace

Autor:
Miloš Horanský
Režie:
Miloš Horanský
Hrají:
Tatiana Vilhelmová, Aleš Procházka a Tomáš Pavelka

Byla mučednicí lásky. Hořela pro ni — neuměla jinak než láskou — ale nepotkala ji. Manželka, matka, milenka — všechno všanc, všechno celou bytostí, nic napůl. A velká spisovatelka, která jako Mácha a Havlíček pozdvihla naši literaturu k výšinám. Je uhrančivá tvorbou i životním stylem. Nezkrotitelně svobodná, spanilá duchem i zjevem. A vznešená tragickým údělem svého nedlouhého života.

Text i inscenace směřují k vícežánrové koláži jejího života s Josefem Němcem, plného dramat, vzpoury, souznění i poezie. K výročí 150 let od smrti Boženy Němcové.

ROZHOVOR S TATIANOU VILHELMOVOU:

Představení hrajete téměř tři roky. Změnil se za tu dobu nějak přístup/pohled k ztvárnění postavy Boženy Němcové?

Umím už text!(smích). Ale hlavně tahle hra je krásná, že v ní stále člověk hledá a objevuje. Pokaždé se před ním otevře nové téma a pustí ho do větší hloubky.

Našla jste nějakou souvislost mezi sebou a Boženou Němcovou?

Vůbec bych si nedovolila srovnavat se s touhle velikánkou. Ale ano, jsem stejně matka jako byla ona, mám ráda muže a bez lásky se mi žije těžko.

Božena Němcová je takt trochu vnímána jako jméno ze seznamu povinné literatury. Bylo pro vás výzvou oživit ji jako proměnlivou ženu, která tolik touží po lásce?

Ano, je to škoda, že školní systém zabíjí touhu poznavat naše spisovatelské skvosty. Nadruhou stranu, kdo chce poznavat a hledat, tak najde.Třeba v pozdějším věku. Jasně, byla to pro mě výzva a jsem za ní vděčná!

Kdy jste poprvé četla Babičku?

Určitě na škole. Spíš si ji pamatuju jako film. Vzbuzuje teplo. Něco v čem je řád a harmonie. To co v dnešní době moc potřebujem.

Zkoušíte v této sezóně nějakou novou divadelní či filmovou roli?

Tenhle rok je pro mě víc o natáčení, než o zkoušení nové divadelní věci. V příští sezone se ale do divadla zase moc ráda pustim.

VÍCE O PŘEDSTAVENÍ

Další informace

Vstupenky rezervujte a kupujte přes web vždy následující den po zahájení předprodeje od 10 h. Zakoupit je můžete také prostřednictvím webu EVSTUPENKA.CZ a vyzvednout v Liberci, Českém Dubu, České Lípě, Semilech, Smržovce, Turnově, Vratislavicích a mnoha dalších místech.

TYTO REZERVACE JE NUTNÉ VYZVEDNOUT DO 5 KALENDÁŘNÍCH DNŮ! Po této době se rezervace automaticky ruší! VŠECHNY REZERVACE SE AUTOMATICKY RUŠÍ DEN PŘED AKCÍ!!! V den konání prodej POUZE v pokladně divadla!

Naši partneři