V jeskynního muže alias Cavemana se na devadesát minut proměnil Jakub Slach a jeho one man show, v režii Patrika Hartla, donutila diváky Městského divadla v Jablonci k nepřetržitému smíchu. Role, kterou si sám pro sebe napsal a na jevišti představuje Rob Becker, sedla Slachovi, jak se říká, jako p..el na hrnec. Repliky střílel jednu za druhou s naprostým zaujetím a přesvědčením, doplnil neuvěřitelné pohybové kreace a zatímco sám protagonista si co chvíli utíral pot z čela, diváci si nestačili sušit slzy od smíchu. Caveman (název přeložený z originálu zní Obhajoba jeskynního muže)  byl poprvé uveden na Brodwayi v roce 1996, rázem se zapsal do divadelních kronik a stal se nejdéle hraným představením jednoho herce v historii Brodwaye. Pražská premiéra této jediunečné one man show se uskutečnila 28. ledna 2005.

"Jmenuji se Kuba Slach a do Jablonce jsem vám přivezl Cavemana," hřímal jediný protagonista večera z pódia, když vtom se do sálu šourali o pár minut opoždění diváci. " Počkám, až se usadíte, jmenuji se Kuba Slach," opakoval  s úsměvem a rozjel devadesátiminutovou velevtipnou  show. Tekutinu, kterou náročným výkonem vypotil, doplnil mocnými doušky z láhve, což publikum ohodnotilo potleskem. " Tady je to jak na hradě, člověk vypije flašku a lidi mu hned zatleskají," pohotově zareagoval Slach, který na pódiu doslova exceloval.

Jelikož je Caveman obhajobou jeskynního muže a pojednává o tom, zda muži jsou či nejsou kreténi, tak mohu říct jediné - samozřejmě nejsou. Jen je náš způsob uvažování a chování jiný, než ten ženský a tahle hra je tu od toho, abychom ten rozdíl pochopili.. Prostě jsme od pravěku takoví a když se naučíme vycházet si vstříc a vnímat přirozenost toho druhého druhu, bude se nám žít lépe a radostněji. Uvědomte si, že jste se teď hodinu a půl smáli sami sobě. A jak nahlas," lišácky komentoval Slach.

Přestože je Cavemen hrou plnou vtipu, nabízí opravdu zajímavé podněty k přemýšlení. Možná proto, že jsem sběračka, zůstane mi řada mužských (loveckých) reakcí v hlavě už napořád a rázem se mi zdají pochopitelnější.Jen mě mrzí, že hru neviděl i můj partner. Příště to rozhodně napravím.

Každopádně předvedl Slach neuvěřitelný herecký i fyzický výkon a pochvalu si zaslouží i jablonecké publikum, které nejenže  divadlo zaplnilo téměř do posledního místečka, ale dokázalo vtipně a neotřele reagovat na podněty ze hry a jediný muž jeviště měl chvílemi co dělat, aby jejich reakci v duchu Cavemana zpracoval. Nutno ovšem dodat, že se mu to beze zbytku podařilo. Jo, taky jedné divačce věnoval Cavemanku. A co to je, na to se přijďte zeptat, až tu zase Kubu Slacha s Cavemanem uvidíte. Stojí to za to. (ims)