HVĚZDY KLASIKY

30.11.2023 od 19 hodin

HVĚZDY KLASIKY

Vážná hudba

Předprodej
12. 6.

Skupina H

Informace

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ (soprán)

DUŠAN RŮŽIČKA (tenor)

VILÉM VEVERKA (hoboj)

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

Dirigent: NORBERT BAXA

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace, která se vedle opery stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Stěžejním repertoárem jsou díla A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a písňová literatura. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Julietta aneb Snář (B. Martinů) na prknech Národního divadla moravskoslezského.

Tenorista Dušan Růžička je stálým členem souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, pravidelným hostem v Moravském divadle v Olomouci. Při své koncertní činnosti vystupoval na hudebních festivalech s Hradeckou filharmonií, spolupracoval s Píseckým komorním orchestrem, Capelou Regia, Pardubickou komorní filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem. 

Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii.  Jako sólista na sebe upozornil prováděním soudobé hudby, dnes jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období – od baroka po současnost. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry.  

Filharmonie Hradec Králové vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách, Tonhalle v Düsseldorfu, Neue Flora v Hamburku, KKL v Luzernu aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a švýcarském Murtenu.

Vybrané koncerty jsou přenášeny Českou televizí, Televizí Noe a Českým rozhlasem. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují četné CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo pro Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkovy Hukvaldy, Český Krumlov aj.).

Dirigent Norbert Baxa získal své první stálé dirigentské angažmá v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Již v následující divadelní sezóně 1999/2000 byl jmenován do funkce šéfa opery. V té době se Norbert Baxa stal nejmladším operním šéfem v historii českého divadla. V této funkci působil až do roku 2007. Počínaje rokem 2002 Norbert Baxa zahájil úzkou spolupráci jako dirigent s Pražskou komorní operou, se kterou vystoupil na mnoha zahraničních scénách. Byl hostujícím dirigentem mimo jiné v Japonsku, Finsku, Španělsku a v Kanadě. Naposledy působil ve funkcích „visiting professor“ na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru a dále jako „Gastdozent“ na Vysoké hudební škole v Zürichu. Nyní také vyučuje na HAMU. 

Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

Vstupenky

490 Kč I. kategorie
450 Kč II. kategorie
380 Kč III. kategorie
350 Kč VI. kategorie

Informace o vstupenkách

Partneři akce

  • Jablonecká nástrojárna
  • Telmo

Naši partneři