HVĚZDY KLASIKY

30.11.2023 od 19 hodin

Vážná hudba

Předprodej
12. 6.

Skupina H

Informace

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ (soprán)

DUŠAN RŮŽIČKA (tenor)

VILÉM VEVERKA (hoboj)

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

Dirigent: NORBERT BAXA

PROGRAM:

 1. Cherubini — Medea, předehra
 2. A. Mozart: Fiordiligi „Come scoglio"
 3. A. Mozart: Aria "Sperai vicino il lido" KV 368 / Nakladatel: Breitkopf & Härtel KG
 4. l. Čajkovskij: Pikové dáma, German árie z 1. dějství „Prasti nebjes"
 5. Dvořák: Jakobín, árie Terinky z 2. dějství „Na podzim v ořeší
 6. Dvořák: Jakobín, duet Terinky a Jiřího z 2. dějství navazující na árii Terinky
 7. Smetana: Prodaná nevěsta, Skočná
 8. Puccini: Tosca, Cavaradossi „Recondita Armonia"
 9. Ch. Gounod: árie Markétky (Šperkova)

 Pauza

 1. A. Lebrun: 1. věta z Koncertu č.1 d-moll pro hoboj a orchestr / Veverka
 2. B. Smetana: Prodanka (Ach jaký žal)
 3. G. Puccini: Tosca, Mario „E lucevan le stelle"
 4. Bizet: Carmen, předehra
 5. Bizet: Carmen, árie Micaely, „Je dis que rien ne m'épouvante"
 6. Dvořák: árie Prince "Vidino divná přesladká"
 7. Dvořák: árie Rusalky „Měsíčku na nebi... "
 8. Leoncavallo: I Pagliacci, Intermezzo
 9. Leoncavallo: I Pagliacci, Recitar... Vesti la Giubba

.

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace, která se vedle opery stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Stěžejním repertoárem jsou díla A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a písňová literatura. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Julietta aneb Snář (B. Martinů) na prknech Národního divadla moravskoslezského.

Tenorista Dušan Růžička je stálým členem souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Při své koncertní činnosti vystupoval na hudebních festivalech s Hradeckou filharmonií, spolupracoval s Píseckým komorním orchestrem, Capelou Regia, Pardubickou komorní filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem. Hostuje v Národním divadle v Praze i Brně. Věnuje se pedagogické činnosti. 

Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii.  Jako sólista na sebe upozornil prováděním soudobé hudby, dnes jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období – od baroka po současnost. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry.  

Filharmonie Hradec Králové vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách, Tonhalle v Düsseldorfu, Neue Flora v Hamburku, KKL v Luzernu aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a švýcarském Murtenu.

Vybrané koncerty jsou přenášeny Českou televizí, Televizí Noe a Českým rozhlasem. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují četné CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo pro Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkovy Hukvaldy, Český Krumlov aj.).

Dirigent Norbert Baxa získal své první stálé dirigentské angažmá v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Již v následující divadelní sezóně 1999/2000 byl jmenován do funkce šéfa opery. V té době se Norbert Baxa stal nejmladším operním šéfem v historii českého divadla. V této funkci působil až do roku 2007. Počínaje rokem 2002 Norbert Baxa zahájil úzkou spolupráci jako dirigent s Pražskou komorní operou, se kterou vystoupil na mnoha zahraničních scénách. Byl hostujícím dirigentem mimo jiné v Japonsku, Finsku, Španělsku a v Kanadě. Naposledy působil ve funkcích „visiting professor“ na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru a dále jako „Gastdozent“ na Vysoké hudební škole v Zürichu. Nyní také vyučuje na HAMU. 

Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

V DEN KONÁNÍ PRODEJ POUZE V POKLADNĚ DIVADLA.

.

V ČEM DO DIVADLA?

Vážení a milí divadelní diváci,
jistě stejně jako my vnímáte, že divadlo je místem, kam se člověk nepřichází jenom pobavit.

Každé představení je společenskou událostí, na kterou je hezké se patřičně obléci.
Džíny, triko a tenisky nejsou vhodným oděvem do divadla, ale tmavé kalhoty s jednobarevnou košilí pro pány mohou být vhodnou alternativou k obleku.

Dámy, pokud ze šatníku nevyberou šaty nebo sukni, mohou zvolit společenské kalhoty s halenkou. Děkujeme

.

PARKOVÁNÍ

V době divadelních představení lze se vstupenkou zdarma parkovat v OC Central. Pokud je problém s výjezdem, kontaktujte obsluhu na zvonku u rampy (při výjezdu vpravo).

Partneři akce

 • Jablonecká nástrojárna
 • Nadace Jablotron

Naši partneři