HVĚZDY KLASIKY

30.11.2023 od 19 hodin

Vážná hudba

Předprodej
12. 6.

Skupina H

Informace

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ (soprán)

DUŠAN RŮŽIČKA (tenor)

VILÉM VEVERKA (hoboj)

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

Dirigent: NORBERT BAXA

PROGRAM:

 1. Cherubini — Medea, předehra
 2. A. Mozart: Fiordiligi „Come scoglio"
 3. A. Mozart: Aria "Sperai vicino il lido" KV 368 / Nakladatel: Breitkopf & Härtel KG
 4. l. Čajkovskij: Pikové dáma, German árie z 1. dějství „Prasti nebjes"
 5. Dvořák: Jakobín, árie Terinky z 2. dějství „Na podzim v ořeší
 6. Dvořák: Jakobín, duet Terinky a Jiřího z 2. dějství navazující na árii Terinky
 7. Smetana: Prodaná nevěsta, Skočná
 8. Puccini: Tosca, Cavaradossi „Recondita Armonia"
 9. Ch. Gounod: árie Markétky (Šperkova)

 Pauza

 1. A. Lebrun: 1. věta z Koncertu č.1 d-moll pro hoboj a orchestr / Veverka
 2. B. Smetana: Prodanka (Ach jaký žal)
 3. G. Puccini: Tosca, Mario „E lucevan le stelle"
 4. Bizet: Carmen, předehra
 5. Bizet: Carmen, árie Micaely, „Je dis que rien ne m'épouvante"
 6. Dvořák: árie Prince "Vidino divná přesladká"
 7. Dvořák: árie Rusalky „Měsíčku na nebi... "
 8. Leoncavallo: I Pagliacci, Intermezzo
 9. Leoncavallo: I Pagliacci, Recitar... Vesti la Giubba

.

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace, která se vedle opery stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Stěžejním repertoárem jsou díla A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a písňová literatura. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Julietta aneb Snář (B. Martinů) na prknech Národního divadla moravskoslezského.

Tenorista Dušan Růžička je stálým členem souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Při své koncertní činnosti vystupoval na hudebních festivalech s Hradeckou filharmonií, spolupracoval s Píseckým komorním orchestrem, Capelou Regia, Pardubickou komorní filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem. Hostuje v Národním divadle v Praze i Brně. Věnuje se pedagogické činnosti. 

Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii.  Jako sólista na sebe upozornil prováděním soudobé hudby, dnes jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období – od baroka po současnost. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry.  

Filharmonie Hradec Králové vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách, Tonhalle v Düsseldorfu, Neue Flora v Hamburku, KKL v Luzernu aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a švýcarském Murtenu.

Vybrané koncerty jsou přenášeny Českou televizí, Televizí Noe a Českým rozhlasem. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují četné CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo pro Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkovy Hukvaldy, Český Krumlov aj.).

Dirigent Norbert Baxa získal své první stálé dirigentské angažmá v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Již v následující divadelní sezóně 1999/2000 byl jmenován do funkce šéfa opery. V té době se Norbert Baxa stal nejmladším operním šéfem v historii českého divadla. V této funkci působil až do roku 2007. Počínaje rokem 2002 Norbert Baxa zahájil úzkou spolupráci jako dirigent s Pražskou komorní operou, se kterou vystoupil na mnoha zahraničních scénách. Byl hostujícím dirigentem mimo jiné v Japonsku, Finsku, Španělsku a v Kanadě. Naposledy působil ve funkcích „visiting professor“ na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru a dále jako „Gastdozent“ na Vysoké hudební škole v Zürichu. Nyní také vyučuje na HAMU. 

Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

Partneři akce

 • Jablonecká nástrojárna
 • Nadace Jablotron

Naši partneři