Dramatizace nedramatizovatelného bestseleru manželů Allana a Barbary Pease se režisérsky ujal Miroslav Hanuš a od března 2016 ji uvádí Divadlo ABC Praha. Pod názvem  "Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách" se ukrývá pásmo řady postřehů o rozdílech mezi muži a ženami, pojatých ovšem s notnou dávkou humoru, doplněných o známé hity s novými  a vtipně přepracovanými texty.

Po střechu nacpané Městské divadlo v Jablonci sledovalo téměř tříhodinový proud písniček, pravd o vzájemných odlišnostech, mýtů a vysvětlení, proč tomu tak je. Nenapodobitelná podoba hormonů Estrogenu a Testosteronu cuchala divákům bránice již při příchodu jejich protagonistů. Testosteronu Lukáši Jurkovi onemocněl kolega Estrogen (Zbigniew Kalina) a tak hrozilo reálné nebezpečí, že bude představení zrušeno. Naštěstí se pro Estrogen stvořeným ukázal Tomáš Novotný, kterému k nastudování role hormonu s postavou ve tvaru přesýpacích hodin stačila jediná noc. A oba dva protagonisté ve svých rolích doslova excelovali. Potěšily rovněž výkony pěvecké, přičemž punc originality dodávaly hitům již zmíněné texty, v čele s peckou Máslo, v původní podobě zpívanou Marcelou Holanovou. Máslo se dočkalo obrovského aplausu již během večera a neméně hlasitě jej ocenili diváci i v závěru, když ji slyšeli coby přídavek.

Režisérská obratnost je v doladěném formátu patrná, rovněž kreativita herců nemá chybu. Všimneme si zřejmě více či méně velkých oslích můstků, které však autorům nijak nezazlíváme, naopak dotvářejí celkovou atmosféru dobré nálady a skvostně provedené oddechovky na nestárnoucí téma.

"Knihy manželů Peasových znám, pár jich mám i doma a tak jsem se do divadla těšila. Ale absolutně jsem nečekala, že se budeme s manželem smát, až se budeme za břicha popadat. Bylo to skvělé a navíc všechno byla pravda. Tipuju si, že se doma manžel možná do některé z těch knih podívá," nadšeně vyprávěla Ivana z Jablonce, jejíž smích se v kulturním stánku nedal přeslechnout.

A stejně jako Ivana se bavili i ostatní přítomní a smáli se a tleskali tak, že divadlo div nezbořili a dokonce neváhali vyjádřit své nadšení pomocí standing ovation. A co dodat závěrem? Jsme rozdílní, máme jiné přednosti i slabiny, ale nejdůležitější je, že se tomu umíme a chceme zasmát. (ims)