Pražský komorní balet představil v Městském divadle v Jablonci nejen umění své, ale i mistrovství známého českého baletního choreografa Pavla Šmoka. Pod názvem Fenomén Šmok měli milovníci tance možnost vychutnat si komponovaný pořad, jenž v první části nabídl špičkové ztvárnění děl Musica slovaca, Po zarostlém chodníčku za tónů Leoše Janáčka, či Holoubka s hudbou Antonína Dvořáka. Neméně zajímavá však byla pasáž s filmovým dokumentem o Pavlu Šmokovi se stejnojmenným názvem ´Fenomén Šmok´. Nejednalo se ovšem o klasický dokument, postihující všechny významné chvíle v životě výjimečného choreografa, jednalo se spíš o jakési přiblížení Šmokova uměleckého myšlení a cítění, přičemž se režisér Ondřej Kepka dokázal přesně trefit do podstaty Šmokovy umělecké inspirace. Časosběrný dokument byl natáčen v letech 2012 až 2017, přičemž v posledním roce byly dotočeny rozhovory s těmi, kdo Mistra dobře znali.
V téměř zaplněném divadle nebylo možno nevšimnout si skupiny mladých dívek, které zaplnily první balkón. Jednalo se vesměs o členky tanečního oddělení jablonecké ZUŠ, keré se přišly se zájmem nechat inspirovat těmi nejlepšími, k nimž se tanečníci Pražského komorního baletu bezpochyby řadí.
" Líbí se mi to moc. Já taky ráda tančím, proto chodím tančit i do ZUŠky, ale jestli to zvládnu takhle dobře, až budu velká, to zatím nevím," usmívala se téměř devítiletá Anežka, která v krásných tmavomodrých šatech vypadala jako z katalogu. Ovšem taneční průprava se jí upřít nedala. Přestože jsme ji oslovili v divadelním baru, kam si s maminkou zašla na džus, ladné pohyby a dokonalé společenské vystupování byly patrny na první pohled.
A co říct závěrem? Šmok fenoménem opravdu byl, je a rozhodně i bude, jelikož v jeho duchu vedou tanečníky i jeho žáci a dnešní děti k němu svůj obdiv rovněž netratily. Však se také publikum mohlo utleskat, a to nejen v závěru, nýbrž i během večera. (ims)