Skvělé obsazení v neméně skvělém představení Filumena Marturano (známé i díky filmu Manželství po italsku), přilákalo do Městského divadla v Jablonci nad Nisou v úterní podvečer rekordní počet diváků. V hlavní roli Filumeny Marturano se představila jedna z nejlepších českých hereček Simona Stašová. Ta v roli stárnoucí ženy a matky svých třech synů, která podstatnou část svého života strávila jako milenka bohatého a poněkud zhýralého muže, excelovala. Jak sama říká, na roli Filumeny si počkala šestatřicet let a podle jejích slov se jedná o žánr, který ji na divadle baví nejvíce. Nutno podotknout, že Svatopluk Skopal se role jejího partnera Doménica Marturano chopil neméně brilantně. Dvě a půl hodiny bavili herci divadla ABC Praha přítomné, a to navzdory tomu, že příběh je plný hlubokých myšlenek a pravd, platných i dnes. Přestože jedna salva smíchu střídala druhou nelze říct, že by zpracování vypovídalo o klasické komedii. Jde spíš o boj matky o blaho svých dětí, o hrdosti, moudrosti i praktikách, které se obvykle neřadí do kategorie ctností.

  Takhle natřískané divadlo jsem ještě neviděla, komentovala starší paní pohled do hlediště, které bylo, včetně přístavků, doslova napěchováno diváky. Ti pak společně vytvořili dokonalou atmosféru plnou smíchu, radosti a potlesku. Právě neutuchající potlesk vybídl herce k řadě děkovaček a závěrem došlo dokonce ke standing ovation, který bývá u činohry málo kdy k vidění.

Představení se konalo v rámci prázdninové kulturní nabídky Město plné tónů a nám nezbývá, než dodat, že tečka to byla vskutku prvotřídní.