HOLKA NEBO KLUK

3.11.2016 od 19 hodin

HOLKA NEBO KLUK

Jihočeské divadlo České Budějovice

Činohra

Předprodej 3. 10.

Skupina DA

Rozvoz autobusem po představení

Informace

Autor:
Antonín Procházka
Režie:
Antonín Procházka

Hudební komedie, kterou napsal „plzeňský Molière“ Antonín Procházka. Inspiroval se stejnojmenným filmem Vladimíra Slavínského z roku 1938 s Adinou Mandlovou v hlavní roli a stvořil novou konverzační komedii pro divadlo. Světovou premiéru měla jeho hra v domovském Divadle J. K. Tyla v roce 1998.

Účinkuje v ní téměř celý operní soubor posílený činoherními hosty Lenkou Krčkovou v alternaci s Barborou Munzarovou, Taťánou Kupcovou, Danielem Bambasem (v alternaci s tenoristou Alešem Voráčkem) a Petrem Červinkou. V inscenaci zazní celkem 15 prvorepublikových šlágrů nejrůznějších skladatelů. Jejich hudebního nastudování se ujal dirigent Martin Peschík, který v souladu s duchem tehdejší hudby velmi dbá, aby operní orchestr zněl maximálně swingově. Z operních sólistů v klíčových rolích statkáře Orlovského a jeho správce Anatola vystoupí Josef Průdek a Miloslav Veselý, v ostatních „ryze“ dámských rolích Iva Hošpesová nebo Romana Strnadová a Miroslava Veselá nebo Dagmar Volfová. V inscenaci důležitou roli hrají také stepařská čísla, která s představitelkami titulní role a šesti externími tanečnicemi nacvičila členka činohry Taťána Kupcová, která je rovněž členkou originálního pohybového divadla Veselé skoky.

Děj se odehrává ve třicátých letech 20. století na panství statkáře Orlovského, který hledá vhodného dědice s důležitou podmínkou – mužným knírem pod nosem. Statkář Orlovský má za sebou tři nepovedená manželství a nelze se proto divit, že je zapřisáhlým nepřítelem všech žen. Na svém panství zaměstnává jen staré mládence a ženitbu zapovídá i svému synovci a univerzálnímu dědici Raulovi. Když zjistí, že se Raul tajně schází s osobou ženského pohlaví, rozhodne se jej vydědit. V záloze má totiž vhodnějšího dědice – kabaretního tanečníka a zpěváka Ádu Bártů. Je však Áda holka nebo kluk?

DALŠÍ INFORMACE

Naši partneři