JAKOBÍN

4.5.2022 od 19 hodin

JAKOBÍN

DIVADLO F.X. ŠALDY LIBEREC

Opera

Předprodej
18. 3.

Skupina ND

Informace

Autor:
Antonín Dvořák
Režie:
Kateřina Dušková
Hrají:
Pavel Vančura, Jiří Rajniš ml., Lívia Obručník Vénosová/Věra Poláchová, Zdeněk Plech/Andrij Shkurhan, Sergey Kostov/Dušan Růžička a další

Český operní repertoár, tak výjimečný v celosvětovém operním kontextu, se na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy objevuje se stálou pravidelností.
Dvořákův Jakobín patří mezi skladatelovy nejuváděnější díla, jeho světová premiéra se konala roku 1889 v Národním divadle v Praze. Libretistka Marie Červinková – Riegrová, se kterou Dvořák spolupracoval již na opeře Dimitrij, zasadila příběh do roku 1793, do finálního období Velké francouzské revoluce, do období, kdy víc než kdy jindy dochází k lámání charakterů jednotlivce i celé společnosti.

Historie však ovlivňuje především konkrétní životy, a tak i v opeře Jakobín můžeme sledovat hmatatelné osudy jednotlivých hrdinů – Bohuše z Harasova, jeho ženy Julie, jeho otce Viléma či učitele Bendy a jeho dcery Terinky. Druhá přepracovaná verze opery, na které spolupracoval také libretista František Ladislav Rieger, pak byla uvedena v roce 1898, taktéž v pražském Národním divadle.

Opera se uskuteční v rámci projektu Město plné tónů, které se koná za finanční podpory Státního fondu kultury ČR. 

.

.

Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

Partneři akce

  • STÁTNÍ FOND KULTURY

Naši partneři