Jaroslav Svěcený (koncert na molu)

29.6.2016 od 20 hodin

Jaroslav Svěcený  (koncert na molu)

Vážná hudba

Informace

Koncert předního českého houslového virtuosa Jaroslava Svěceného s Ladislavem Horákem (akordeon) a Miloslavem Klausem (kytara). 

KONCERT V RÁMCI FESTIVALU "MĚSTO PLNÉ TÓNŮ".  Projekt se koná pod záštitou náměstka primátora Pavla Svobody a za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Státního fondu kultury ČR .

Jaroslav Svěcený (8.12.1960)
Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.
Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.
Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Rusko, Brazílii, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lýbii, Maroko, Chile,
Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii, Thajsko, Filipíny, Chile atd. Na festivalu v chilském Frutillaru, kde vystoupil jako vůbec první Čech v jeho osmačtyřicetileté historii, obdržel od pořadatelů cenu za nejlepší koncert festivalu 2016.

Ladislav Horák
Ladislav Horák je absolventem Pražské konzervatoře a Západočeské university v Plzni u prof. Jaroslava Vlacha. Během studií se stal vítězem národní soutěže v Hořovicích (1990) a laureátem mezinárodních soutěží v Andoře, Itálii a Španělsku (1987-1990). Koncertuje jako sólista, komorní hráč a za doprovodu orchestrů (Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Pražská komorní filharmonie, Sukův komorní orchestr, Westmont Philharmonia Accordion Orchestra, Fisorchestra Marchigiana). Pravidelně vystupuje na prestižních festivalech v Severní Americe, Asii i po celé Evropě. Je propagátorem a prvním interpretem skladeb soudobých českých a zahraničních autorů, které pravidelně nahrává pro česká i mezinárodní média (Český rozhlas, Klassikradio-D, Classical WQED-USA) a vydává ve svém nakladatelství Edition Rondo Prague. Natočil a podílel se na desítce kompaktních disků. Patří mezi nejvýznamnější reprezentanty italské nástrojařské firmy Borsini. Reprezentuje českou akordeonovou školu v mezinárodních organizacích (La Confédération Mondiale de l'Accordéon, Europeane Accordion Federation), či jako předseda porot mezinárodních soutěží (Castelfidardo-I, Innsbruck-A, Pula-HR). Jako jediný akordeonista ze střední Evropy je zván do porot prestižních německých soutěží Deutscher-Akkordeon-Musikpreis (DAM) a Deutsche-Orchesterwettbewerb (DOW). V Praze je uměleckým ředitelem soutěžních festivalů Evropský festival akordeonových orchestrů a Dny harmoniky. Od devadesátých let je pedagogicky činný na Pražské konzervatoři, kde od roku 2005 zastává pozici zástupce ředitele. Více než 15 let stál v čele akordeonového oddělení na největší jihobavorské privátní škole v Regenu. Byl pozván a vedl mistrovské kurzy v Andoře, italském Castelfidardu, Conservatório Funchal (Madeira), Hudební akademii v Lodzi (PL) a Budapešti, Královské akademii v Aarhus (DK) a Stockholmu, Steinhardt University v New Yorku.

Miloslav Klaus
• narozen 1960 v Praze
• studium na Státní konzervatoři v Praze (1976-1982)u prof. J. Jirmala
• 1982 – 1986 studium klasické kytary na Akademii múzických umění v Praze
• v 80tých letech 20. století několik cen na mezinárodních interpretačních soutěžích (Markneukirchen, Bratislava, Kutná Hora), z nichž nejvýznamnější je III. cena a titul laureáta na nejprestižnější mezinárodní soutěži „Concours International de Guitare" v Paříži
• koncertní činnost ve více než dvaceti státech Evropy a v kulturních centrech dalších zemí celého světa (např. Paříž, Londýn, Manchester, Berlín, Curych, Parma, Stockholm, Sofia, Bukurešť, Vilnijus, Riga, Talin, Mexico city, atd...).
• CD : přes 10 titulů, např. „Classic Jazz Guitar Collection” I a II,HIS MASTER´S GUITAR (s legendou české kytary Jiřím Jirmalem),Italské sonáty pro housle a kytaru (s Jaroslavem Svěceným), Nostalgia, Snění I,II, (flétna+kytara), Meditace (kytara+varhany) atd..
• od r. 2005 je ředitelem Základní umělecké školy Charlotty Masarykové v Praze 6


V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ SE KONCERT USKUTEČNÍ V MĚSTSKÉM DIVADLE.

Partneři akce

  • STÁTNÍ FOND KULTURY

Naši partneři