JEJÍ PASTORKYŇA

11.5.2016 od 19 hodin

JEJÍ PASTORKYŇA

Slezské Divadlo Opava

Opera

Předprodej 1. 4.

Skupina ND

Rozvoz autobusem po představení

Informace

Autor:
Leoš Janáček
Režie:
Jana Pletichová Andělová
Hrají:
sólisté, sbor, balet a orchestr Slezského Divadla Opava

Zahajovací představení festivalu a divadla "Město plné tónů 2016". Autorem této úžasné opery je nejznámější moravský operní skladatel Leoš Janáček. Poprvé byla uvedena v roce 1904. Předlohou k libretu bylo realistické drama Gabriely Preissové, které vycházelo ze dvou skutečných událostí. Dva bratři milují jednu dívku a jeden z nich ji řízne ze žárlivosti do tváře a matka s nevlastní dcerou zabijí nemanželské novorozeně. Tyto příběhy autorka propojila, vraždu dítěte nechala jen na maceše a vytvořila strhující drama o různých podobách lásky, pýše, lidských vztazích a charakterech, tlaku společnosti na jedince, podivné morálce atd. Janáček geniálně podtrhnul psychologické pochody jednajících postav a zdůraznil jejich pravdivost pomocí nápěvků, které získával zapisováním lidské řeči. Krátkost a úsečnost hudebních myšlenek, jejich montáž a vrstvení vytvořilo originální styl hudebního jazyka, který Janáček míchal s dobovými tendencemi hudebního vývoje.

Projekt se koná pod záštitou náměstka primátora Pavla Svobody a za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Státního fondu kultury ČR . 

 

 

Další informace

Vstupenky rezervujte a kupujte přes web vždy následující den po zahájení předprodeje od 10 h. Zakoupit je můžete také prostřednictvím webu EVSTUPENKA.CZ a vyzvednout v Liberci, Českém Dubu, České Lípě, Semilech, Smržovce, Turnově, Vratislavicích a mnoha dalších místech.

TYTO REZERVACE JE NUTNÉ VYZVEDNOUT DO 5 KALENDÁŘNÍCH DNŮ! Po této době se rezervace automaticky ruší! VŠECHNY REZERVACE SE AUTOMATICKY RUŠÍ DEN PŘED AKCÍ!!! V den konání prodej POUZE v pokladně divadla!

Recenze představení

(mk), Region Opavsko, 27. října 2014

OpavaPříznivci opery by si neměli nechat ujít jednu ze skutečných lahůdek české operní tvorby a to Janáčkovu Její pastorkyni. Slezské divadlo ji s mimořádným úspěchem uvedlo v premiéře v neděli 12. října. Stejně zdařilá však byla také tzv. druhá premiéra.

Nejznámějšího moravského operního skladatele L. Janáčka ani jeho dílo není třeba našim čtenářům podrobně představovat. Připomeňme jen, že opera Její pastorkyňa podle dramatu Gabriely Preissové byla poprvé uvedena v roce 1904 v Brně a že do Prahy a poté i do Vídně se dostala až po úpravách Karla Kovařovice. Dnes patří tato opera, v zahraničí uváděná pod názvem Jenůfa, k nejhranějším světovým operám a impozantní jistě je, že ji zahraniční scény studují v originále, tedy v češtině. Je to mimo jiné i proto, že se v mnoha ohledech jedná o originální dílo s novou technologií operní tvorby. Slezské divadlo uvedlo Její pastorkyni v režii Jany Andělové – Pletichové a odborníci tuto inscenaci okamžitě označili za „mimořádně šťastnou“. Režisérka mimo jiné využila řady originálních prvků k tomu, aby umocnila nejdramatičtější okamžiky geniálního tragického díla. Pochvalně se lze vyjádřit o minimalisticky pojaté scéně Jaroslav Milfajta, kdy jevišti dominuje velký dřevěný kříž, jehož posunování dynamicky mění jevištní prostor. Strohá barevnost scény chvílemi ožívá barevnými, ale i temnými kostýmy Tomáše Kypty, který tak dokázal zdůraznit charakter postav. Výborné výkony odvedli všichni sólisté i operní sbor. Stěžejní roli Kostelničky ztvárnila při premiéře Katarína Jorda Kramolišová, která do role vražedkyně vložila maximum emocí a předvedla excelentní hlasový výkon. Vynikající však byla v této roli také alternující Ilona Kaplová. Nešťastná Jenůfa Terezy Kavecké přesvědčila zejména vroucností projevu, výborná byla i alternující Agneša Vrábľová j.h. Skvělým výkonům představitelek hlavních ženských rolí zdárně sekundovaly i mužské protějšky. Števu vytvořili Juraj Nociar a neodolatelný Dušan Růžička, Lacu pak Jakub Rousek a výborný Michal Pavel Vojta. Klasicky kvalitní projev odvedla Šárka Maršálová v roli stařenky a další. Pominout nelze výborné hudební nastudování, kdy dirigent Petr Šumník (a s ním celý divadelní orchestr) dokázali představit toto Janáčkovo dílo v jeho plné barevnosti, ale i expresivnosti, lyrické vroucnosti i drsnosti. Závěrem lze do SD na Její pastorkyni pozvat i ty, kdo tak říkajíc Janáčka „nemusí“. Tato opera je chytí za srdce a dlouho je nepustí.

Partneři akce

  • Rádio Contact
  • STÁTNÍ FOND KULTURY

Naši partneři