Když člověk žádá o peníze, musí být připraven na odmítnutí. I když... O nevšední cestě za poskytnutím úvěru, vypráví inteligentní komedie Jordi Galcerána, s níž do našeho města přijelo Divadlo Metro Praha. Veselohru ´Úvěr´ režíruje Antonín Procházka, který do jediných dvou rolí obsadil osvědčenou hereckou dvojici Zounar, Blažek. Herecké duo se objevilo v podobně zaměřených komediích již několikrát a nutno říci, že se v nich pohybují jako ryba ve vodě. I tentokrát pohyby a gagy hereckých bardů vyvolávaly salvy smíchu od začátku do konce. Přestože jsou Blažek se Zounarem na jevišti sami cca 90 minut, hra nemá hluchá místa a nesklouzává k lascivnosti. Naopak, dávka vtipu a sexuální tématiky je pečlivé promyšlena tak, aby byla vybalancována přesně na pomyslné čáře. Martin Zounar coby Gregorio a Filip Blažek v roli Antonia na sebe zkrátka slyší a na výsledku je to znát.

Vyprodaný kulturní stánek s úsměvem na rtech sledoval, jak to dopadá, když se do finančních záležitostí dvou mužů tahá žena. Ředitel banky Gregorio má skvělý život, lukrativní místo a krásnou ženu. Jednou razantně zamítne žádost o úvěr neodbytnému nesolventnímu žadateli Antoniovi a ten mu pohrozí, že když nedostane úvěr, svede jeho ženu. Má totiž značné svůdcovské schopnosti a nikdy mu žádná neodolala. Gregorio neustoupí, ale raději zavolá své manželce, aby si dala na Antonia pozor. Ta se urazí a nekompromisně Gregoria vyhodí z domu. Gregorio potřebuje ženu opět okouzlit, ale chybějí mu svůdcovské schopnosti. A tak musí chtě nechtě požádat o pomoc zkušeného svůdníka Antonia.

Jak jsem již zmínila,večer to byl dokonalý, vtipný a herecké výkony mistrovské. Chcete- li se pobavit, pak je pro vás hra Úvěr tím pravým ořechovým. (ims)