Po dlouhé době opět opravdu plné divadlo. Takovou podívanou nabídla hra K.Š.E.F.T. Činoherního klubu Praha, která v Jablonci odstartovala novou divadelní sezónu.

Vtipná, dojemná, upřímná i přímá inscenace o intimních tématech nabídla divákům doslova emoční nálož. Sarah Page (autorka předlohy) a režie Ondřeje Sokola dokázaly pojmout citlivá témata z mnoha úhlů a šťastná volba při obsazení pak byla trefou do černého. Martin Finger, Lucie Žáčková, Václav Šanda, Sandra Černodrinská se dokázali s bravurou pohybovat na tenké hranici mezi uměním a parodií bez jediného zakolísání,  což není při podobných tématech vůbec jednoduché. Hlavní osou příběhu je pětadvacetiletý autistický mladík (skvělý Václav Šanda), jemuž rodiče k narozeninám objednají prostitutku (Sandra Černodrinská), aby jej připravila o panictví a umožnila mu tak snazší vstup do světa dospělých. 

Komorní hra Sarah Page se zabývá předsudky, různými pohledy na jednu věc, sobectvím i láskou a režie Ondřeje Sokola dokázala téma ještě vycizelovat do detailu, přičemž odsunula obvyklé berličky a laciné bonmoty a obezličky. Výsledkem je prvotřídní a velice vyrovnaná souhra čtveřice herců, kteří na ´sebe slyší´ a kterým jejich polohu snadno uvěříte. "Úplně mě to uchvátilo. Doma jsem dlouho zvažovala, jestli vůbec půjdu. Jestli v té roušce vydržím dvě hodiny. Ale nakonec mě děj tak vtáhl, že jsem si ani neuvědomovala, že ji mám na sobě. Já pocházím z Prahy a kdysi jsme s holkama do ´Činoheráku´ hodně chodily a dneska můžu říct, že se jim, časem už trochu vybledlou slávu, zase daří oživovat. A jabloneckému divadlu tleskám za výběr, tady si přijde na své i náročnější divák," rozpovídala se paní Bohumila, která na kulturu prý rozhodně nerezignuje, přesto, že je z mnoha ohledů rizikovou skupinou. A pod to se, s dovolením, podepíšu i já. Vidět takovýhle příběh, slyšet ty precizní dialogy, vidět tu souhru herců a hloubat nad milionem otázek, které inscenace navodila, je tak povznášející a uvolňující zároveň, že si to lépe neumím představit.

Kdysi se Činohernímu klubu Praha říkalo ´Divadlo režírovaného herce´ a K. Š. E. F. T. jasně ukázal proč. Bylo to bravurní. Smekám. (ims)