LET DO NEBE aneb Fata morgana

7.12.2022 od 19 hodin

LET DO NEBE aneb Fata morgana

Studio Ypsilon

Činohra

Předprodej
26. 10.

Skupina DA

Informace

Autor:
Arnošt Goldflam
Režie:
Arnošt Goldflam
Hrají:
Pavel Nový, Oldřich Navrátil, Petr Vršek, Jiřina Vacková, Paulína Labudová, Barbora Skočdopolová, Jan Bradáč, Veronika Soumarová, Kryštof Mende, Dominik Renč

V této bláznivé době při mně stůj, zpívá se v jedné písni. A když je to tak, pak taky občas děláme bláznivé věci. A tak se Arnošt Goldflam rozhodl připravit scénář ze svých oblíbených autorů Karla Poláčka, Ivana Wernische, Daniila Charmse a též z jedné své aktovky. Jsou to věci vesměs žertovné, hravé, trochu bizarní, s lehkým podtónem smutku. Také malá podivná operka, několik hravých písní i hudební podkresy. Živá hudba i zpěv, herecké exhibice. Trošku absurdní, nepříliš uctivé, crazy. Něco úplně jiného, než s čím se teď diváci setkávají v divadlech. „Takže v nekorektní době nekorektní kus.“ (A. G.)

ROZHOVOR S ARNOŠTEM GOLDFLAMEM

RECENZE a ohlasy diváků


Divák, který přišel na laskavé židovské anekdoty, které zná z Goldflamova vyprávění, vidí najednou úplně jiné divadlo. Nekorektní kus v nekorektní době. (…) V režii Arnošta Goldflama se ujala výpravy Petra Goldflamová Štětinová. Scéna je navržena téměř dokonale. Kostýmy výborně reflektují dobu, která se zrovna odehrává na jevišti. Dění na scéně podbarvuje a dotváří hudba Dominika Renče. Hudba je nedílnou součástí a je na vysoké profesionální úrovni. Ypsilonka je známá tím, že téměř všichni herci umí hrát na nějaký hudební nástroj, či zpívají. (…) Herci vytvořili jednolitý kolektiv, mladí dobře zapadli mezi osvědčené bardy. V představení není hlavní role, všichni hrají o sto šest. Snad jen Navrátil, Vršek, Vacková se blýsknou trochu víc.“
(Jaromír a Věra Hamplovi, Pražský magazín, 9. 3. 2022)

Byl to úžasný zážitek. Smíchy jsem slzel."
(J. Hron, 6. 3. 2022)

O imaginativní kreativitě divadelníka a spisovatele Arnošta Goldflama se můžeme přesvědčit v jeho novém projektu Let do nebe aneb Fata morgana, který realizuje na jevišti Studia Ypsilon. Z textů vlastních, ale také s použitím slovesné tvorby svých oblíbenců Karla Poláčka, Ivana Wernische a Daniila Charmse připravil sled příběhů a situací s atmosférou bizarně surreálnou, absurdní, ba funerální. (…) Inscenace pamětníkovi připomene Goldflamovy autorské projekty v HaDivadle, také wernischovskou koláž v Huse na provázku Kominické lodě? Ó kdežpak! Ale soubor ze Spálené ulice má trochu jinou průpravu než zmiňovaná moravská seskupení, přestože všechny patří k průkopníkům tradice studiových divadel u nás, jejichž tvorba činila snesitelnějším prožívání minulého režimu. Ale i temnější poetika inscenace se s muzikantsky dovádivými dispozicemi Ypsilonky docela úspěšně snoubí, sluší „veteránovi“ Pavlu Novému i „uječeným“ a dobře zpívajícím dívkám (Paulína Labudová, Barbora Skočdopolová, Veronika Soumarová), také nadějným posilám pánské šatny Janu Bradáčovi a Kryštofovi Mendemu. To platí i o ztvárnění charakterově propracovaných (… ) partů (Vacková, Navrátil, Vršek). Sympaticky působí i to, že bizarní večírek s pěknou retro výpravou Petry Goldflamové Štětinové a hudebním vkladem Dominika Renče (nechybí ovšem režisérova „erbovní“ melodie, Toselliho serenáda) nekončí žádným hurá finále. Vítězí melancholická nálada, jež nasměruje poslední minuty představení kamsi do ztracena.“ (Jan Kerbr, Lidové noviny, 18. 3. 2022)

Inscenace se odehrává na výtvarně nápadité scéně Petry Goldflamové Štětinové s dominujícím ‚božským okem‘ (… ) a doprovází ji působivá hudba Dominika Renče. Rovněž je pečlivě režijně propracována a výkony všech herců – Pavla Nového, Oldřicha Navrátila, Petra Vrška, Jiřiny Vackové, Paulíny Labudové atd. – jsou virtuózní."
(Jan Kolář, Divadelní noviny, 22. 3. 2022)

Délka představení: 2 hodiny

PŘEDSTAVENÍ NENÍ VHODNÉ PRO DĚTI.


Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

Naši partneři