Satirou ze současnosti obnovilo svoji činnost Městské divadlo Jablonec nad Nisou, čímž se dostalo na první příčku v rychlosti znovuotevření svých bran v rámci celé České republiky. Kabaretně pojatá hra Boss Babiš vznikla na motivy stejnojmenné knihy nejznámějšího českého investigativního žurnalisty současnosti, Jaroslava Kmenty, zabývajícího se vnitropolitickými kauzami, propojením politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce. A že se někdejší redaktor deníku Mladá Fronta (přesněji zde působil do roku 2013) nebojí ožehavých témat,  tak bylo jasné již předem, než s ní do našeho města přijelo Divadlo RePublika. Je symbolické, že právě Boss Babiš byl prvním divadelním počinem od vypuknutí Koronavirové krize. Přesto, nebo právě proto, byl o politickou satiru mezi Jablonečany obrovský zájem. A jelikož bylo nutné dostát i vládním nařízením, konala se v našem kulturním stánku nakonec představení dvě, a to od 17 a 20 hod. Na tomto místě je třeba vyzdvihnout práci, připravenost a sehranost zaměstnanců divadla, kteří se bravurně zhostili jednotlivého usazování návštěvníků tak, aby se ve foyer nehromadili. Ob řadu byly sedačky zakryté a mezi lidmi, kteří spolu nepřišli, bylo sedadlo volné. Zakrytí sedaček se přehodilo na večerní představení tak, aby návštěvníci vždy měli svá místa dezinfikovaná. Samozřejmostí bylo orouškování všech přítomných, tedy diváků, zaměstnanců, ale i herců. Ti stáli před problémem, jak divák pozná, který z nich právě hovoří a tak to vyřešili šalamounsky - ten, kdo právě mluvil, ten se i hýbal, ostatní naopak svůj pohyb omezili. Každopádně byla aftercoronashow skvělou podívanou, kterou publikum v závěru ocenilo vestoje.

Husarský kousek s nejrychlejším otevřením ovšem nebyl jedinou zajímavostí našeho divadla. Management pro své příznivce připravil hned několik on line koncertů, v nichž nám, mimo jiné, představil 6. května výborný klavírista, varhaník, pedagog a člen skupiny Sto zvířat Petr Hostinský. Jeho varhaní koncert z krásných prostor Městského divadla Jablonec nabídl díla Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Handela, Bohuslava Matěje Černohorského a dalších. O přenos koncertu na webu divadla byl velký zájem. Mnozí Jablonečané totiž znají Petra Hostinského i jako spoluautora populární soutěže Hvězdy nad Ještědem, či z jeho spolupráce s DPS Vrabčáci.

O dva týdny dříve pak ze stejného místa hrál vynikající klavírní virtuos  Ivo Kahánek, který přednesl hudbu Frederika Schopena, Antonína Dvořáka či Ludwiga van Beethovena. A právě Ivo Kahánek s dirigentem Jaroslavem Hrůšou získali cenu BBC za nahrávku roku, což je bezesporu světový úspěch v oblasti klasické hudby. A my si můžeme jen gratulovat, že je Kahánek již několik let pravidelným hostem našeho secesního stánku.

Jak je z výše uvedeného patrné, management divadla nezahálí ani chviličku a v tuto chvíli intenzivně jedná o titulech, které bude moci ještě do prázdnin nabídnout. A že svoji práci umí, je nad slunce jasnější. ( ims)