Musica Florea je hudební soubor, založený roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem. Repertoár sahá od hudby raného baroka, přes vrcholná díla této epochy, až po klasicismus. Poznávacím znamením souboru je však provedení hudby na dobové nástroje, nebo jejich kopie. Barokní hudba tedy zazní na barokní nástroje, romantickou a my jsme měli v Městském divadle Jablonec možnost vyslechnout si hudbu z období klasicismu, samozřejmě tedy přednesenou na nástroje klasicistní.

A jaké tituly si tedy pro svůj jablonecký koncert Musica Florea naposledy zvolila? Večer nesl název Ludwig von Beethoven a čeští symfonikové, je tedy nad slunce jasnější, že prim hrála hudba Ludwiga van Beethovena, ale i Antonína Rejchy, či Josefa Myslivečka. Soubor se zveřejňuje představil v podobě - umělecký vedoucí a violoncellista Marek Štryncl, Magdalena Malá (housle), Lýdie Cillerová (viola), Ondřej Štajnochr (kontrabas), Kryštof Lada (klasicistní fagot), Ludmila Peterková (klasicistní klarinet) a Radek Baborák (přirozený lesní roh).

Provedení bylo úchvatné, na což jsme za patnáct let, co Musica Florea v našem krásném kulturním stánku koncertuje, zvyklí, potlesk byl ohlušující, které si současné publikum vynutilo přídavek. Já bych se ale ráda vrátila k osobě Marka Štryncla, který je jabloneckým rodákem. Večer se v rámci projektu „Rodáci Jablonecka“ za finanční podporu Státního fondu kultury ČR a já jsem bezděky zavzpomínala na školní léta v ZŠ Pěnčín, kde malý Marek zpíval se svou sestrou Jiřinou na každé školní besídce (mají ještě sestru Věru, která s nimi také vystupovala) a již tenkrát sklízely ´děti Štrynclovy´ bouřlivé ovace. Je krásné vidět, že se i po tolika letech všichni stále hudbě věnují a jsou navíc velmi úspěšní a my, také jablonečtí rodáci, tak mohou být právními hrdiny.

Koncert se konal v rámci projektu Rodáci Jablonecka za finanční podporou Státního fondu kultury ČR. (ims)        logo-SFKmaly.jpg (6 KB)