"Dnes uslyšíte světovou premiéru dvou děl Jana Křtitele Vaňhala, a to přesto, že jedna už byla včera v Praze," usmíval se Pavel Svačinka z Mezinárodní Vaňhalovy společnosti. Celkem,  v rámci posledního koncert letošního ročníku festivalu Jablonec - Město plné tónů 2018,  zazněla tři díla tohoto znovuobjeveného autora mnoha duchovních děl a na pódiu Městského divadla v Jablonci je představil barokní soubor Musica Florea v čele s Markem Štrynclem.

"Vaňhalova hudba je mimo jiné ojedinělá tím, že nepotřebuje dirigenta," uvedl s úsměvem umělecký vedoucí a dirigent souboru Marek Štryncl a svým slovům dostál, když pro tento večer působil v seskupení coby violoncellista.

Jablonecký rodák Marek Štryncl se objevuje ve svém rodném městě již pravidelně. " Tentokrát jsem přišla na Musicu Floreu již potřetí. Miluji barokní hudbu a je mi úplně jedno, že vetšinou výrazně snižuji věkový průměr návštěvníků," prozradila teprve osmnáctiletá Emma z Jablonce, jenž je studentkou Gymnázia Dr. Antonína  Randy a doplnila, že přestože si od koncertu slibovala něco jiného, nakonec je absolutně nadšená.

Duchovní hudba Jana Křtitele Vaňhala byla opravdu velice osobitá, velmi emotivní a  typická pro takzvaný ´Vídeňský styl´, jež se následně stal jedním z mezinárodních hudebních jazyků.  Musica Florea koncertovala spolu se sborem Collegium Floreum a sólisty Filipem Dámcem (soprán), Janem Miluškem (alt),  Hasanem El - Duniou (tenor) a Jaromírem Noskem (bas). Na tomto místě se musíme znínit i o houslitce Jiřině Štrynclové, která je sestrou Marka štryncla a Jablonec je tudíž rovněž její domovinou.

Jablonecká prkna kulturního stánku z rozeznělo Vaňhalovo Requiem v Es- Dur,které autor věnoval mamince a je podle Štryncla nejkratším na světě. Další skladbou byla Symfonie g - mol a Gloria in C, řadící se mezi nejkrásnější mše Vídně konce 18. století a publikum bylo doslova uchváceno. Potlesk nebral konce a výkřiky ´bravo´ nebyly rozhodně ojedinělé. 

Jan Křtitel Vaňhal byl, mimo jiné, členem tzv. ´Hvězdného kvarteta´, tvořeného ještě W. A. Mozartem, J Haydnem a K. Dittersdorfem. " Věřím, že podobné projekty pomohou k většímu zájmu o tvorbu tohoto významného českého hudebního skladatele," uzavřel Pavel Svačinka HEC.

Koncert se konal pod záštitou  náměstka primátora ing. Miloše Zahradníka, za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Ministerstva kultury ČR  a byl posledním v řadě koncertů hudebního festivalu  Jablonec - Město plné tónů 2018. ( ims)