"Já si tady dělám absenci. Promiňte, presentaci," přeřekl se v úvodu Ondřej Havelka a okamžitě se rozesmál. Nebylo divu, jediné klopýtnutí večera s Jeho Melody Makers se díky tomuto  nestárnoucímu zpěvákovi, jenž  jako by vypadl z prvorepublikových filmů, bylo jen potvrzení atmosféry. Celý program se totiž nesl ve znamení prvotřídní hudby a dobré zábavy. Ondřej Havelka je známý tím, že koncert Melody Makers je vlastně divadelním představením se skvělou hudbou." My ten večer koncipujeme jako show, snad to tak budete vnímat i vy," vtipkoval Havelka, konverzoval s diváky a ti, když zrovna netleskali pohodové hudbě, měli pusy od ucha k uchu.

"Správný gentleman se pozná podle toho, že když chce líbat dámu, vyndá si cigaretu z úst," vysvětloval naoko Ondřej svému synovi Vojtovi, jenž se dokonale potatil. Uhlazený zevnějšek, medový hlas a prvorepublikový šarm z něj dělají zdatného tátova souputníka. V tomto ohledu ovšem musíme zmínit i Miss Rose, která jako jediná žena souboru rovněž zvládla předválečnou noblesu i způsob zpěvu na jedničku. A aby taky ne, když je to Vojtova sestra a tudíž Havelkova dcera.

Večer nesl název Rapsodie v modrém (pokoji) a je tedy nasnadě, že impulsem pro jeho vznik byly dvě přední hudební osobnosti, a to Gerge Gershwin a Jaroslav Ježek, označováni jako dva muži mezi nebem a zemí. Tyto dvě osobnosti měly totiž velmi podobné osudy. 'Oba byli velcí skladatelé, oba ovlivnili vývoj popmusic 20. století a zároveň, oba jsou spojováni s modrou a oba chytře a invenčně propašovali jazz do hudby klasické,´ hlásá bulletin ke koncertu. A tak jsme v napěchovaném Městském divadle v Jablonci byli svědky spojení těchto dvou mistrů s mistry současnými, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. A zážitek to byl parádní, excelentní a dokonalý. Nesmrtelné evergreeny vygradovaly unikátním provedením Gershwinovy Rapsodie v modrém v původním aranžmá pro klavír a jazzový orchestr.

Atmosféra byla famózní, diváci se mohli utleskat a v naprosto euforickém závěru, kdy hudebníci stáli na židlích a diváci si mohli strhnout hlasivky, se neudržela ani moje osmiletá dcera, která je poměrně introvertní a lístek na koncert si přála jako dárek k narozeninám, a vykřikla: "Dávám tomuhle koncertu lajk. A podtržený." A ač se dospělí okolo nás usmívali, museli jsme s tímto novodobým vyjádřením spokojenosti souhlasit. (ims)