Předpremiéru nově nastudovaného amerického muzikálu ´Šumař na střeše´ přivezlo do našeho kulturního stánku Městské divadlo Mladá Boleslav v režii Petra Mikesky a podle překladu Pavla Šruta. Muzikál na motivy knihy Šolorna Alejchema (román vyšel v roce 1958) s hudbou Jerryho Bocka byl poprvé zfilmován roku 1971 režisérem Normanem Jewisonem a u nás byl na prknech, která znamenají svět poprvé uveden o tři roky dříve v pražském Tylově divadle.

Děj notoricky známého příběhu netřeba popisovat. Boleslavští vsadili na vypiplanou, dokonale funkční a zároveň minimalistickou scénu Michala Syrového, skvělou choreografii Svatavy Hanzl Milkové a samozřejmě na prvotřídní obsazení, jemuž  vévodí famózní Lukáš Jurek v hlavní roli mlékaře Tovjeho, jeho ženou Goldou je, rovněž skvělá Eva Reiterová  a z pěti protagonistek, dokonale převtělených do rolí dcer, je nutné vypíchnout především Alenu Hladkou coby Hodl a Malvínu Pachlovou alias Cajtl. Kdybychom ovšem měli podrobně popisovat všechny skvělé výkony, byli bychom tu ještě dlouho a protože divadlo dělá divadlem především atmosféra, doporučuji si  ´boleslavského šumaře´ vychutnat na vlastní kůži. 

"Já jsem ani nedýchala. Je to nádhera a nadšený je dokonce i můj muž, který je tu se mnou jen proto, že nám lístky koupily děti k výročí svatby. Jinak by u něho zvítězil fotbal," vysvětlovala Eva z Jablonce a doplnila, že by ráda viděla  Lukáše Jurka v nominacích na letošní cenu Thálie. "Celé představení jsem si užila, ale jak promluvil Tovje, bylo to ještě o chlup lepší, než nejlepší.," dodala ještě s obdivným výrazem ve tváři Eva.

Boleslavští jsou prvotřídními divadelními bonbónky proslulí a tak v duchu ústřední písně muzikálu, pojmenované příznačně Tradice, odehráli dechberoucí představení, které by si neměl nechat uniknout žádný z divadelních fajnšmekrů. A jeho slavnostní premiéra je plánována již na 22. listopadu. (ims)