Když má stárnoucí učitel aprobaci chemie/zpěv, obojí dělá s chutí a zároveň si všímá života kolem sebe, je potřeba reagovat i na nejnovější trendy. Na takový příběh vsadil Divadelní spolek Frída Brno, respektive scénárista a režisér Jakub Nvota ve hře Rapper. One man show skvělého Martina Trnavského, který v Rapperovi exceluje, zaplnila Městské divadlo v Jablonci nejen chytrým vtipem, ale i prvotřídním tancem dvou ztepilých tanečnic a především dobrou náladou.

Jelikož jsem Martina Trnavského v roli jediného protagonisty večera dosud nezažila, šla jsem do divadla především se zvědavostí a očekáváním. A výsledkem jsem nadšena. Trnavského schopnost utáhnout celé představení bez hluchých míst a s náležitým nasazením, smyslem pro gradaci příběhu i vyjádřením hořkosladkých momentů se ukázaly v nejlepším světle a troufnu si říct, že je podobný žánr pro Trnavského jako stvořený.

Pro Jablonečany si neodpustím jednu poznámku. Když jsem sledovala všechny ty grimasy, popisování způsobu výuky chemie a hudebky v jednom, nemohla jsem si nevzpomenout na našeho chemikáře (a mnozí návštěvníci představení se se mnou shodovali) Zeňka Šmída. I on dokázal ´uchopit atom´ a držet ho deset minut v nesmyslné pozici, vyzkoušet pár týdnů před maturitou studenta s postupu při výrobě papíru, který jsme brali v prváku a na všechno měl nějakou zjednodušující poučku. Snad proto mám koncovky ný, natý, itý, ičitý, ečný/ ičný, ový, istý, ičelý , které během večera mnohokrát zazněly jako píseň, dodnes v dokonalé paměti. Jo, a taky nám hrál na kytaru a nechyběl u žádného táboráku.Ale to jsem odbočila.

Rapper by měl být pro všechny učitele i žáky povinný. Díky tomuto příběhu a famóznímu podání nám ta pedagogika vleze pod kůži a nepřijde tak hrozná. Stejně, jako řekla moje náctiletá dcera, která byla v divadle se mnou. " Mami, bylo to hustý, ale takovýho učitele bych brala."

Jedno z mouder, která během večera zazněla, byla věta:  " Vzdělaní lidé drží hubu, zatímco  idioti melou pořád. Proto je cílem učitelů, mít ve třídě ticho,"  a tak už taky pro jistotu mlčím. Závěrem zbývá říct jediné - pokud jste Rappera neviděli, jděte na něj, litovat nebudete. (ims)