Akce, která nemá v Městském divadle Jablonec obdoby. Tak by se dala stručně charakterizovat show, která nabídla tématicky zaměřené módní přehlídky, účesovou kreativitu i úžasný zpěv. Tedy Móda 2020 - NEXT GENERATION. Večer nesl podtitul ´Kultura musí žít i v době Covidu 19´ a tak jablonecký secesní stánek zaplnili orouškovaní diváci a v prostorách divadla byla znát preventivní opatření. Ale to nic neubralo kvalitě akce, přenášené zároveň on line na kanál YouTube.

Úvod patřil nestárnoucí zpěvačce Leoně Machálková, která rozezněla pódium převážně muzikálovými melodiemi a krom toho ještě s grácií odprezentovala šaty zúčastněných módních návrhářek. Těmi pro tento večer byly Jiřina Tauchmanová, Jiřina Matoušová (Werso) a Olga Rusaková. Zatímco první dvě jmenované žijí a podnikají nedaleko Jablonce, Olga Rusaková je rodačkou z Moskvy a někdejší módní stylistkou Michaela Gorbačova.

Hned první rozpohybování přehlídkového mola přineslo zbystřené vidění přítomných mužů a zasnění jejich žen. Na mole se totiž objevily dívky ve spodním prádle značky Werso Jiřiny Matoušové, která patří bezpochyby ke špičce v tomto oboru u nás. Následovala originální tvorba Olgy Rusakové s nezaměnitelným ruským rukopisem a závěrrečné defilé patřilo překrásným společenským šatům Jiřiny Tauchmanové. Jelikož jsme ale v Jablonci a k němu neodmyslitelně paří bižuterie, sehrály na jevišti důležitou úlohu i autorské šperky Michaely Mollerové a firmy Lucid. Šperky do své avantgardní show dokázal zakomponovat i kadeřník Alexandre Sokolov, jehož ´okénko´ patřilo k těm nejodvážnějším. Skvěle navíc pasovalo k motorkám, kterých bylo plné jeviště i foyer. Vyzdvihnout musím swingového zpěváka a ´milovníka Jablonce´ (jak se sám tituluje) Jana Smigmatora, jenž nadchl publikum úžasným zpěvem, ale na to jsme od něho již zvyklí. Smigmator vnesl do přehlídky trendů uvolněnou atmosféru, pohodu, grácii a vtip. "Zapomněl jsem si doma kapesníček do saka, tak jsem ho nahradil ponožkou. Naštěstí mi to barevně ladí," šokoval moderátory vždy pečlivě vystylovaný zpěvák a hned naaranžovanou ponožku předvedl. A jeho boty, nazuté na bosých nohou, klouzaly po pódiu se stejnou noblesou jako jindy.

Moderátorská dvojice Mgr. Pavel Žur a Petra Peterková v uvolněném duchu propojila všechny výstupy a dokázala večer ukočírovat. Pro hnidopichy by se jistě našlo pár přebrebtů, ale ty už k akcím podobného rozsahu tak trochu patří.

"Na přípravu jsme měli měsíc. Ten nápad přišel 6. srpna letošního roku a výsledek jste viděli sami. Vše bylo v naší režii, samozřejmě za pomoci našich partnerů. Chtěl bych jim touto cestou poděkovat. Chtěli jsme letošní netradiční divadelní sezónu zahájit rovněž netradičně a troufnu si říct, že se nám to povedlo. Dali jsme do toho všechno," uvedl ředitel Městského divadla Jablonec, Mgr. Pavel Žur.

A z ohlasů přítomných bylo patrné, že se vše povedlo. Konečně jsme zase byl tady. V prostředí, kde to dýchá uměním, kde se tetelí všechny buňky v těle a kde se nikdo nemračí. A byli jsme tam v šatech ´na velké bubny,´ pánové v kvádrech, všichni načančaní a dychtiví nalokat se té báječné atmosféry. A kdo už se nevešel, nebo nestihl, má ještě možnost podívat se na YouTube. Ať žije kultura a jablonecké divadlo obzvlášť. (ims)

ZÁZNAM CELÉ PŘEHLÍDKY

REPORTÁŽ, ROZHOVORY