ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA

8.10.2022 od 19 hodin

ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA

Divadlo Bez Debat Praha

Činohra

Předprodej
5. 9.

Skupina DS

Informace

Autor:
Jaroslav Žák - Hana Burešová - Ivana Steigerová
Režie:
Ivana Steigerová
Hrají:
V. Vopátek, M. Steiger, J. Koudelka, L. Vaněk, M. Jína, J. Machač/L. Podškubka, L. Lóšková, L. Dvořáková, H. Ekinovičová, R. Hrdlička, J. Podškubka, V. Steiger, J. Buzková, A. Pudilová, E. Hartman, S. Čermák, L. Laňka

„Co je štěstí? Muška jenom zlatá!“ „Teď vám názorně předvedu, jak se básník stává trpaslíkem.“ „Snědl jsem párek nevalné chuti a nepřišlo mi volno.“ „Ich habe gesagt!“ Tyto vpravdě kultovní hlášky pocházejí – jak všichni ctitelé české filmové klasiky dobře ví – z legendárního snímku Martina Friče „Škola základ života“. Již méně je známý fakt, že filmový scénář vznikl na základě divadelní komedie, kterou na výzvu E. F. Buriana napsal středoškolský učitel Jaroslav Žák. A ten vycházel z vlastní humoristické prózy Študáci a kantoři, jež se těšila u dobových čtenářů mimořádnému ohlasu. A tak lze dnes říct, že Žákovy neopakovatelné postavičky „študáků“ a „kantorů“ – stejně jako autorovo laskavě ironické vidění školy coby sportovního zápasu – jsou právem nesmrtelné. Ba dokonce lze tvrdit, že dokud bude existovat škola, budou platit i brilantní a hluboce vtipné Žákovy postřehy o ní. Žákova divadelní verze se stala rovněž základem adaptace Hany Burešové; jsou do ní navíc dějově zakomponovány populární písničky třicátých let. S humorem i nadsázkou jsou tu nahlíženy typické školní situace, zobrazující „věčný boj“ študáků a kantorů, mezi nimiž poznáváme povědomé typy a charaktery prostředí nejen školního, ale vůbec českého.

hudba: Karel Cón

rekvizity: Ivana Steigerová, Luboš Laňka

inspice: Alena Malá

choreografie: Ivana Steigerová, Radek Hrdlička, Radek Bílek, Lenka Lóšková

hudební režie: Michal Hodan

zvuk: Miroslav Soldán

světla: Radim Glotko

asistent režie: Miroslav Steiger

.

Představení se koná v rámci projektu "Ochotnické divadlo v našem regionu" za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.

Délka pořadu: 120 minut + přestávka

.

Foto: Radek Hrdlička

Další informace

Vstupenky kupujte přes web divadla nebo prostřednictvím webu E-VSTUPENKA.CZ

Vstupenky

350 Kč I. a II. kategorie

Informace o vstupenkách

Partneři akce

  • STÁTNÍ FOND KULTURY

Naši partneři