"Nedivte, že jsme jenom dva, když se prezentujeme jako trio," usmíval se hned zpočátku houslista Petr Matěják a pokračoval: To víte, šetřit se musí všude. Ale nebojte, jsme tu dva z prozaického důvodu. Úvod koncertu totiž patří duetům."

Ať už trio, nebo duo, slušně zaplněné Městské divadlo Jablonec rozezněla hudba velikánů, jakými jsou Johann Sebastian Bach, Ludwiga van Beethovena, neprávem trochu opomíjení Johann Nepomuk Hummel, či Johan Halvorsen. A Smyčcové trio ve složení Petr Matěják (housle), Markéta Sádecká (viola) a Viktor Vondráček (violoncello) rázem vtáhlo přítomné do hudby nabité emocemi, naléhavostí, i něžností zároveň. Vedle mistrovského podání skladeb se publiku dostalo i zajímavých informací ze života prezentovaných autorů a to z úst nejpovolanějších, od koncertního mistra Petra Matějáka.

Dvouhodinový koncert, konaný v rámci cyklu ´Rodáci Jablonecka´ zakončily bouřlivé ovace, jimiž si přítomní ´vytleskali´ další přídavek.

Petr Matěják  je žákem profesora Josefa Muziky. Po studiích konzervatoře v Teplicích pokračoval na HAMU v Praze a následně stáží v Moskvě u prof. Malinina. Působil v Pražském komorním orchestru bez dirigenta, Kvartetu Martinů, Českém smyčcovém triu, založil Max Brod Trio v Berlíně, věnoval se filmové hudbě i jazzu. Koncertoval na všech světadílech vyjma Antarktidy.

Markéta Sádecká vystudovala gymnázium s hudebním zaměřením u Jiřího Richtera zakladatele Sukova komorního orchestru, pokračovala na HAMU v Praze a zúčastnila se mnoha interpretačních kurzů u nás i v zahraničí. Vyhrála celostátní Soutěž konzervatoří a od té doby spolupracuje s významným komorními i symfonickými orchestry v ČR. Působila jako sólistka v Národním divadle a ve Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. Je vyhledávanou komorní hráčkou.

Viktor Vondráček je absolventem prof. Viktora Moučky na Pražské konzervatoři, od něhož získal skvělé vzdělání v oblasti komorní hudby, Ve studiu pokračoval na významných kurzech doma i v zahraničí. V současné době je koncertním mistrem v Národním divadle a vedle toho je rovněž vyhledávaným komorním hráčem. (ims)