Krásný a neotřelý zážitek si odnesli v sobotu 5. 11. 2016 návštěvníci z Městského divadla v Jablonci nad Nisou. Akce s názvem Společně nejen na jevišti zpřístupnila handicapovaným svět prken, která znamenají svět. A lidem bez zdravotních omezení zase dovolil nahlédnout do života těch, které nějaká ta obtíž nezastaví.

O úvod večera se postaraly děti z jabloneckého DPS Vrabčáci, pod vedením Mgr. Pavla Žura, které zazpívaly píseň se znakovou řečí Slyš můj hlas. Pak už patřilo jeviště talentovanému  klavíristovi Johnu Gáborovi, jenž vystoupil společně s Adélkou Kusalovou  - dvanáctiletou tanečnicí ve skupině PATZ. Dívka s niterně ztvárněným scénickým tancem se pak v průběhu večera objevovala v roli hostesky, a to společně se svojí desetiletou sestrou Karolínou. Následně se na jevišti představila skupina brněnských tanečníků seskupení Hands dance, kteří za pomoci písní Voskovce a Wericha propojili svět neslyšících s těmi slyšícími. Právě její členové se ujali role tlumočníků a celý večer pak převáděli hudbu i mluvené slovo do pohybu a znakového jazyka. Rozvernou chvilku pak připravily divákům zralé ženy se svým vystoupením na notoricky známou píseň Mademoiselle Giselle. Jelikož sobotní dopoledne patřilo tvořivým dílnám, zvládla čtveřice členek ženské skupiny ještě nacvičit  choreografii další skladby. Do přestávky pak patřilo pódium Asociaci rodičů  a přátel zdravotně postižených dětí klub z Liberce, která  se svými členy secvičila scénku, jež  se setkala s bouřlivými ovacemi a mnohokrát podráždila bránice přítomných.

Druhá půlka večera se nesla ve znamení čtyřnásobné zlaté slavice, jedinečné šansoniérky a prvotřídní interpretky swingu,  Evy Pilarové. Nestárnoucí zpěvačka odzbrojila přítomné nejen dokonalým hlasem, který otestovala  i zpěvem bez mikrofonu". To jen, abyste věděli, že to tam pořád ještě je," usmívala se zpěvačka.... A bylo. A jak! Krom dokonalého hudebního zážitku však zaujala stálice naší hudební scény velmi milým a vstřícným chováním, které k navozené atmosféře dokonale sedlo. Ani ve druhé části večera na pódiu nechyběli brněnští tanečníci, kteří přenášeli hudbu Evy Pilarové do světa ticha. Tanec a znaková řeč hned vedle zlaté slavice, nic podobného jsme nikdy neviděli, znělo divadlem a nám nezbývá, než tato slova potvrdit. Zážitek ze sobotního podvečera  to byl vskutku úžasný a neotřelý a my se nemůžeme dočkat, s čím přijdou organizátoři příště.