Komorní sbor a smyčcový orchestr složené ze studentů George Watson´s College v Edinburghu přednesl v Městském divadle v Jablonci nejen klasickou, ale i tradiční skotskou hudbu, přičemž na pódiu krom smyčců samozřejmě nechyběly ani dudy.

George Watson´s College je prestižní školou s velmi rozsáhlým záběrem v oblasti hudebního vzdělání a hudebních aktivit obecně. Založena byla roku 1741 a v současné době má hned několik sborů a pěveckých orchestrů. Studenti se věnují hře na tradiční hudební nástroje jakými jsou klavír, varhany, či kytara, jelikož se ale nachází ve Skotsku je logické, že se zde vyučuje i hra na  nástroje tradiční, mezi něž se samozřejmě řadí již zmíněné dudy.

Smyčcový orchestr, který jsme v našem městě slyšeli, nastudoval písně od renesančních motet, přes aranže klasických, až po moderní a jazzová díla. Obě tělesa zazářila například v Krakově, Veroně, Benátkách, či Slovinsku.Jejich letošní turné po České republice není jejich první návštěvou naší země, poprvé u nás vystupovali v roce 2008.

Koncert hudebníků ve věku mezi 12 až 18 lety byl plný mladistvého elánu, sem tam se dal zahlédnout i jakýsi počáteční ostych, ale právě proto byl jejich šťastný úsměv v závěru večera tak odzbrojující. Jejich hudba byla precizní, dobře přednesená a velmi opojná a když závěrem. a´ capella zapěli Halelujah Chorus from Messiah, zaplněné divadlo zaslouženě dalo průchod bouřlivým ovacím. ( ims)