Posedmnácté bude Jablonec nad Nisou hostit tanečníky z celé ČR. Posedmé se bude udělovat prestižní Cena města tance za výrazný umělecký počin a osobitou výpověď v tanci.

 

  1. celostátní přehlídka scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2019 se uskuteční v kostele sv. Anny, městském divadle a v Eurocentru a to ve dnech 25. – 28. října. Výjimečný Koncert pro NI (z tvůrčí dílny Záhora, Šporcl, Komárek), ve dvou večerech osmnáct současných českých choreografií a vynikající hosté ze Slovenska, s předními lektory taneční semináře, závěrečné představení ZUŠ Klapkova Praha, jako výsledek rezidenčního pobytu, to bude Tanec, tanec… 2019.

 

Už samotné zahájení bude velkolepé, přesto velmi komorní a křehké ve svém sdělení. Pro účastníky v pátek 25. října od 21.00 hodin, a pro širokou veřejnost v sobotu 26. října od 21.30 hodin, vždy v kostele sv. Anny, bude uveden Koncert pro NI. Sólový koncert pro violoncello, který je koncipován jako duet mezi zvukem a obrazem, mezi interpretem a tanečníkem. Hudba je zde pevným bodem v prostoru. Je inspirací a pocitovým průvodcem při setkání vynikajícího interpreta Petra Šporcla s renomovaným choreografem a tanečníkem Michalem Záhorou, v režii tvůrce pohybových a tanečních projektů Jana Komárka.

 

V sobotu 26. října v 19:00 hodin v Městském divadle uvedeme tanec v přehlídce 1. První taneční večer, ve kterém se představí patnáct vyspělých tanečních děl ze všech krajů České republiky. Od tanců úsměvných, až k těm s velmi závažnými tématy. Za zmínku stojí i hosté ze Slovenské Bytči, které uvidíme v choreografické práci Renáty Gálové Krehkosť. Sami o ní napsali: Choreografie je hledáním křehkosti v tvrdém světě. Je o křehkosti těla i pohybu, o křehkosti  dotyku, o  důvěře a odvaze, o křehkosti vztahů. O rovnováze, která se občas ztrácí v křehkém období dospívání.

 

V neděli 27. října v 19:00 hodin v Městském divadle uvedeme tanec v přehlídce 2. Druhý večer šestnácti úspěšných choreografií ze všech regionů Čech a Moravy. Domácí jsou v těchto večerech zastoupeni choreografiemi Ludmily Rellichové z Tanečního a pohybového studia Magdaléna a Petry Endlerové z Parau Parau Jablonec nad Nisou. Parau Parau j.h. uvede choreografii Sešlost. Sami o ní uvádějí: Příbuzné si člověk nevybírá… I když jsme stejné krve, často jsme z jiného těsta. Očekává se, že se máme rádi – alespoň se tak tváříme, ale i to je někdy zatraceně těžký. A co teprve když se sejde opravdu široké příbuzenstvo, pak se taková sešlost může změnit v sešlost věkem, duchem i tělem.

 

Pondělí 28. října ve 13.00 hodin bude v Městském divadle tanec závěrečný, který uvede výstup s rezidenčního pobytu loni oceněného uskupení, tedy soubor ze ZUŠ Klapkova Praha vedený Mirkou Eliášovou. Po slavnostním vyhlášení nominací a předání Ceny města tance 2018 za výrazný umělecký počin a osobitou výpověď v tanci celou letošní taneční slavnost v Jablonci nad Nisou uzavře site specifik projekt, jako tvůrčí výstup z dílny Tomáše Žižky.

Těšíme se právě s Vámi na viděnou.

 Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a za finančního přispění Libereckého kraje, pod záštitou ministra kultury a Statutárního města Jablonec nad Nisou pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Taneční a pohybové studio Magdaléna Rychnov u Jablonce nad Nisou, o. s., spolupořádá Městské divadlo, o. p. s. Jablonec nad Nisou, Eurocentrum, s. r. o. Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou a Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s.

Jiří Lössl

NIPOS-ARTAMA