VE STÁTNÍM ZÁJMU

17.5.2010 od 19 hodin

VE STÁTNÍM ZÁJMU

DIVADLO J.K.TYLA PLZEŇ

Činohra

Předprodej od 1. 4.

Skupina DA

Rozvoz autobusem po představení

Informace

Autor:
Antonín Procházka
Režie:
Antonín Procházka
Hrají:
Zdeněk Rohlíček, Štěpánka Křesťanová, Martin Stránský, Antonín Procházka, Monika Švábová a další.

Výborně vystavěná svižná komedie, která má spád, je plná gagů, skečů, v některých momentech odkazující na klasickou grotesku. Dobře vyvážená míra vtipu nesklouzávajícího ke kýčovitosti či polopatické jednoduchosti. Tak hodnotí odborníci inscenaci plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, nazvanou Ve státním zájmu. V pondělí 17. května ji od 19 hodin uvidí návštěvníci Městského divadla v Jablonci nad Nisou.

"Komedie se odehrává v současnosti, v bytě mladého neúspěšného filmaře, který má velké umělecké sny, ale malé prostředky k jejich uskutečnění. Aby se uživil, pronajímá svůj byt těm, kteří to naopak dotáhli velice vysoko. Nepraktický snílek se dostává díky svým aktivitám na jedná straně k lásce, na straně druhé do řady trapasů a choulostivých situací,“ popisují děj hry internetové stránky Tylova divadla.

Stejné krevní skupiny je i jeho soused a nejbližší kamarád, který svými originálními vynálezy i svou potrhlou existencí situace ještě vyhrocuje. „Život nepraktických, váhavých, směšných, ale sympatických, citlivých hrdinů je konfrontován se světem těch mocných, ve kterém sice nechybí úspěch ani peníze, ale je chudý na opravdovou lásku,“ dodává web divadla.

Režisérem hry je herec a dramatik plzeňského divadla Antonín Procházka. Komedie Ve státním zájmu je v pořadí již třináctým autorovým titulem, uvedeným v Divadle J. K. Tyla v Plzni ve světové premiéře. Sám v ní, podobně jako v předchozích titulech, kromě režírování také hraje. Autor si bere ve hře na mušku celou řadu věcí, spojených se současnou politikou. Klamavé předvolební sliby, zneužívání moci. „Chování některých politiků je sice nechutné, ale není to nic proti tomu, co jsme zažívali před dvaceti lety. Jsem rád, že žijeme v době, kdy o tom všem můžeme žertovat a neskončíme za katrem,“ říká k tématu Antonín Procházka. Jak dodává, neklade si ambice novou hrou něco ovlivnit či dokonce řešit. „Je to kousek, který má především pobavit,“ dodává.

Naši partneři