Dramatizace známého nizozemského bestselleru Vyhasínání mozku Martina Kleina s názvem Zatmění, kterou do Jablonce přivezlo Divadlo Na Maninách v režii Filipa Bařiny a Dominika Jetela a s nádhernou hudbou Karla Antonína, vnesla do publika nejen excelentní výkony především dvou hlavních protagonistů Dušana Sitka a Ilony Svobodové, ale především nastínila, jak složité je soužití s člověkem, kterého postihla Alzheimerova choroba. Je více než přínosné, že do měsíce otevře své brány Domov Sychrov, kde najdou své místo s právě tímto postižením.

Famózní výkon Dušana Sitky popisuje život Martina, žijícího poklidným životem se svojí ženou Věrou. Dvě jejich děti už odrostly a vylétly z rodného hnízda a tak se manželé po třiceti letech hodně zaobírají vzpomínkami na všechno, co je v životě potkalo. Zprvu roztomilá Martinova zapomnětlivost však najednou dosahuje prazvláštních rozměrů až ho časem připraví nejen o vzpomínky, ale i o důstojnost a obětavá Věra je  nucena požádat o pomoc doktora Earlyho (Jan Konečný) a najmout ošetřovatelku Phil (Marie Málková).

"Já jsem myslela, že to bude veselejší, ale když se nad tím zamyslím, ono je to ve skutečnosti ještě těžší. Herecké výkony mě ohromily a je pravdou, že o tom, co jsem viděla, budu ještě dlouho přemýšlet," uvedla Soňa z Tanvaldu, která pracuje v Domově pro seniory a je tedy dané problematice hodně blízko. Každopádně je Zatmění dílem, které by měl vidět každý z nás a věřte, že závěrečný aplaus testoval ušní bubínky a potlesk nebral konce.

Představení se uskutečnilo  ve spolupráci mezi KVArt Production s. r. o., Nadací život s demencí, Městským divadlem Jablonec nad Nisou, Statutárním městem Jablonec nad Nisou, Libereckým krajem a za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou a Libereckého kraje, pod záštitou náměstka Libereckého kraje Mgr. Pavla Svobody a za účasti poslankyně PČR Jany Pastuchové. (ims)