Nejde tedy přímo o nádherná díla českého velikána, ale o komický muzikál v režii Petra Svojtky a s hudbou Bedřicha Smetany,  Ivana Hlase a Jiřího Janoucha, s nímž přijelo do jabloneckého kulturního stánku Divadlo ABC Praha. A podívaná to byla neskutečná.

Bedřich Smetana: The greatest hits nabídl zákulisí příprav jednoho divadelního spolku,jenž má za úkol v osmi týdnech secvičit představení, složené ze Smetanových osmi oper plus nedokončené Violy. Jelikož je čeká vysoká odměna, pustí se činoherci do úkolu zdánlivě nemožného.

Ač by se podle názvu dalo předpokládat, že půjde o dílo vesměs hudební, výsledkem je vydařená hra, plná hrátek s češtinou, místy až Cimrmanovskými gagy, s parodií i nadsázkou  a s uvěřitelně neuvěřitelnými zápletkami. I divák, který se původně obával téměř tříhodinového programu, nemohl uvěřit, jak rychle ten čas utekl. Zásluhu na tom mají všichni zúčastnění protagonisté a ač byly všechny výkony par excelence, přeci jen musím vypíchnout Veroniku Gajerovou v roli Libuše, která doslova uchvátila a dokázala, že se umí v takovémto formátu otáčet.Zmínit třeba i Zdeňka Vencla v neobvyklé roli stařenky., Tady se konečně dočkal větší úlohy a dokázal,  že režisérova volba byla správná.

Krom toho, že se diváci v napěchovaném divadle bavili muzikálem samotným, rozesmívala je v první půli i paní v první řadě. Ta se téměř bez přestání řehtala smíchem hurónským, originálním a nakažlivým. Nedalo se nevšimnout, že  svým projevem odbourávala i protagonisty a tak se už po přestávce projevovala mnohem méně, což však bylo mnohým přítomným líto.

"Už dlouho jsem se tak nebavila," usmívala se starší paní v doprovodu svého manžela a dodala: " Původně jsem se obávala, jestli z úprav Smetanovy hudby nebudu spíš rozmrzelá, ale opak byl pravdou. Myslím si, že kdo zná ta díla, bavil se ještě víc a já tenhle kus rozhodně doporučím všem svým známým." Její slova potvrdil i závěrečný aplaus a potlesk, který byl nejen dlouhotrvající, ale absolutně ohlušující. (ims)