Hluboké pravdy, otázky bytí a nebytí, životní radosti, trable, výhry i prohřešky... To všechno byla témata, která na jevišti Městského divadla v Jablonci nezapomenutelným způsobem rozebírala Iva Janžurová. Naše přední herečka v roli legendy francouzského divadla Sáry Berndhardtové doslova zářila a poslední dny umírající herečky ztvárnila tak věrohodně, až jsme měli obavy o její zdraví. Textově i fyzicky náročnou roli pojala Iva Janžurová velmi uvěřitelně, hluboce a přitom s lehkostí a přirozeností sobě vlastní. Předvedla tak rozličnou škálu nálad, že se divák nestačil divit. A všechny jemné niance, kterých byla hra plná, byly jen důkazem jejího hereckého mistrovství. Důstojným partnerem Ivě Janžurové byl Igor Orozovič v roli tajemníka Pitoua, který na jabloneckých prknech rovněž předvedl skvělý výkon a společně í vytvořili dokonalou symbiózu.

Hru Johna Murrella s názvem Božská Sarah přivezlo do našeho města Divadlo Kalich Praha v překladu i režii Alice Nellis a jde o komorní, komediálně laděnou hru o posledních dnech na sklonku života kdysi slavné hvězdy a skandalistky. Alice Nellis však příběh pojala niterněji, s citem pro detail a obsazení obou rolí se ukázalo být velmi šťastnou volbou.

K prasknutí nacpané divadlo donutila dvojice Janžurová Ozorovič nejen k hlubokému zamyšlení nad samotnou lidskou existencí, ale i k bouřlivému potlesku. Ten byl především oceněním výkonu naší herecké hvězdy a jejich mistrných deklamací. Při závěrečných děkovačkách došlo i na standing ovation, kterým odměnili diváci herecké výkony obou zúčastněných. A veliké vzdušné srdce s řadou vzdušných polibků, které poslala Iva Janžurová do publika, byly dokonalou tečkou za skvostným představením. (ims)