Kašpar, Melichar a Baltazar, tři mudrci, které Betlémská hvězda dovedla až k novorozenému Ježíškovi, aby se mu poklonili a darovali zlato, kadidlo a myrhu, tedy to nejcennější, co tehdejší společnost uznávala. Od té doby patří svátek Tří králů k závěrečnému, dvanáctému, dni Vánoc.

.A to nejjímavější tříkrálové odpoledne,  jaké si  jen umíte představit,  připravilo pro své příznivce i letos Městské divadlo v Jablonci. Již po dvaadvacáté se na jeho prknech sešly dětské sbory Jablonecka, aby si zpěvem nejen vánočních písní připomněly atmosféru doznívajících svátků. Zpívaly tu děti sotva tříleté až po náctileté slečny, které se od těch školkových let zpěvu věnovat nepřestaly.

Úvod tradičního odpoledne patřil těm nejmenším, tedy dětem, které navštěvují mateřinku a sdružují se v DPS Skřivánek. Caparti si, pod vedením Věry Pokorné, vysloužili obrovský aplaus a nutno dodat, že  zaslouženě. Následně se na a pódiu jabloneckého divadla vystřídaly děti z DPS Novovesánek se sbormistryní Zuzanou Kubelkovou a hudebním doprovodem Karolíny Svozilové a hlavně se čtyřletým neposedou, který zpěv svých starších kamarádů doplňoval především choreograficky :-D. Poté přišla na řadu Písklata se sbormistryní Dášou Vajdíkovou, DPS Fialenky s Romanou Halamovou a famózním malým bubeníkem Ondřejem, DPS Zvoneček a Rolnička se sbormistrem Liborem Saskou a klavírním doprovodem Dagmar Hromadové a program uzavíraly děti z DPS Vrabčata a Vrabčáci pod vedením Pavla Žura a za hudebního doprovodu Romany Halamové.

Na každý sbor čekal pod stromečkem dáreček a sbormistry pak diplom, jenž je oceněním jejich práce, a je podepsán ředitelem divadla Pavlem Žurem. A právě zmíněný diplom patří k oblíbeným vtípkům skvělého a pohotového moderátora akce,  Davida Jelínka. Rád jej totiž předává sbormistru Žurovi. V letošním roce přibylo podepisování přímo na jevišti a tak si pan ředitel podepsal diplom před našima očima.

Tradice Tříkrálového zpívání se jabloneckém divadle těší velké oblibě a tak jej i letos publikum zaplnilo až po střechu. Děti z mateřinky přinesly přítomným dětskou roztomilost, Rolničky a Zvoneček to na pódiu zase nejvíc ´rozjely´, k čemuž jim nepochybně dopomohly nepříliš obvyklé doprovodné hudební nástroje, konkrétně bongo a basa a Vrabčata s Vrabčáky zase vsadila na typicky Vánoční notu. A všechny malé zpěváčky spojila láska k hudbě, radost a neúnavná práce sbormistrů, kteří se jim věnují v průběhu celého roku.

K tradičním bodům Tříkrálového zpívání patří zcela jistě i závěrečné společné  zanotování naší nejstarší koledy ´Narodil se Kristus Pán´. A tak se kulturní stánek jako vždy rozezpíval do posledního hlasu. I letos jsme se společně ohlédli za právě odcházejícími svátky tím nejkrásnějším způsobem, v příjemné atmosféře, důstojném prostředí a v duchu původní myšlenky Vánoc. Tedy spolu. (ims)