Když Larry Shue psal ´Cizince´, rozhodně netušil, jak trefně bude popisovat i společnost v dnešní době. S bravurní komedií přijelo do Jablonce Divadlo Na Fidlovačce Praha.  V režii Kateřiny Duškové se představili Martin Písařík (alias cizinec Charlie), Zdeněk Maryška, Ludmila Molínová, Lukáš Pečenka, Lukáš Rous a další. Bližší popis uvádí, že jde o dílo se silným humánním posláním a toto tvrzení je  zcela na místě.

Večer plný vypiplaných replik, prvotřídních výkonů (u Písaříka i fyzických až artistických), dával skvělou formou nahlédnout do duše člověka. Člověka, jenž přišel na svět jako nepopsaný list papíru a výchovou i okolnostmi se nějak zformoval. A že žádná forma není trvalá a když se chce, všechno jde, a že když si dáme příležitost, chuť a odvahu do jednoho pytle, dokážeme vyšplhat třeba na mrakodrap. A právě o úhlu pohledu, o odvaze a lidskosti hra Cizinec vypráví. Obsahuje tolik asociací na dnešní dobu, až je to zarážející a inspirující zároveň. Přesto je ale plná vtipných situací, chytrých paralel a glos, čímž se tíže popsaného dostává do vyšší roviny, kde lze všechno zvládnout. A troufnu si říct, že právě s tímto pocitem jsme po zhlédnutí Cizince odcházeli i my.

A přestože jsme z rádoby cizí řeči Martina Písaříka rozuměli snad jen blázny, blázny, metro Brno a ´bydlím chrozně daleko, směr Liberec´, tomu, co chtěl říct, jsme rozuměli bez výjimky. Bravo.

(ims)