Když usedl ke klavíru, všechny klávesy pohladil. A jako pohlazení byla i hudba, která se z pódia linula díky mistrovství teprve šestnáctiletého nadějného klavíristy Jana Čmejly, který se jabloneckému publiku představil koncertem v Městském divadle  a to společně s, o třináct let starším, Karlem Vrtiškou.

Jan Čmejla se narodil v roce 2003 a klavíru se věnuje od svých šesti let. O dva roky později přidal  ještě hudební skladbu. V roce 2013 získal prestižní ocenění ´Zlatý oříšek´, které  se uděluje nejnadanějším dětem a již v dalším roce se stal absolutním vítězem 21. ročníku  mezinárodní soutěže pianistů do 11 let ´Amadeus´ a od té  doby jeho hvězda nepřestala stoupat. V letošním roce si, po mnoha předchozích úspěších, odnesl titul absolutního vítěze mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019  a vystoupil se sólovým recitálem v USA. Jeho projev je velmi emocionální a niterný. Absolutní souznění s hudbou a jakési ´povznesení klavíru na lidskou bytost s vroucím srdcem´, tak nějak by se dala charakterizovat jeho hra, která zaplněný kulturní stánek doslova ovládla. " Ty kráso," nechal se unést postarší muž v řadě za mnou a pokračoval - " takový kluk a hraje jako Pánbůh." Okolní diváci mu spontánně přitakali. Jan Čmejla zkrátka vzal přítomné za srdce a když se uklonil a usmál, byla v jeho tváři znát taková pohoda, že jsem zase začala věřit na Ježíška. Tím hru par excellence nikterak nesnižuji, jen mi tento příměr připadá jako nejvýstižnější.

V rámci koncertu se ovšem na pódiu vystřídali mistři dva a pár skladeb si zahráli i společně. Druhým klavíristou večera byl devětadvacetiletý Karel Vrtiška, který již sólově vystupoval pod vedením řady významných dirigentů. Natáčel pro televizní společnost BBC, Českou televizi  i Český rozhlas. Představil se samostatným klavírním recitálem na MHF Pražské jaro, v abonentních cyklech České filharmonie, Moravské filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů  či na festivalu Bach for all. Od sezóny 2016 / 2017 byl zařazen na listinu mladých umělců Českého hudebního fondu. V současné době  působí, vedle sólového vystupování, rovněž na Katedře klavírní spolupráce Hudební a taneční fakulty AMU a na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy

Jabloneckým divadlem zněla v podání obou umělců hudba Josepha Haydna, Sergeje Rachmaninova, Edvarda Griega, Fryderyka Chopina, Ference Liszta a Antonína Dvořáka z a emotivní atmosféra, spojená s mistrovstvím protagonistů, milovníky klasické hudby doslova rozparádila a tak není divu, že publikum vyjádřilo své nadšení spontánním standing ovation a vřavou, plnou výkřiků bravo a výborně. (ims)