Americké drama Keitha Huffa Deštivé dny přivezlo do Jablonce Divadlo Ungelt, režie se chopil Janusz Klimsz a nerozlučné parťáky, kteří spolu vyrůstali na chicagském předměstí a v dospělosti se stali chicagskými policisty famózně ztvárnili Richard Krajčo (Denny) a David Švehlík (Joey). Více než dvouhodinová hra byla založena právě na excelentních výkonech obou protagonistů a není divu, že za roli Dennyho získal Richard Krajčo Cenu Thálie 2012 a David Švehlík figuroval v širší nominaci.

Netradičně postavené představení nabídlo nepřebernou dávku momentů k zamyšlení, v němž jedna fáze byla zásadnější, než druhá a divák měl občas pocit, že další nálož už neunese. Drsnost a syrovost příběhu vzali herci za správný konec a jejich role, které hráli až na dřeň, nabídla nové rozměry, jichž by si divák při ´civilnějším podání´ nemusel vůbec všimnout. Svoji práci odvedl i skvělý překlad Pavla Dominika a v podstatě holá scéna, jíž tvořily pouhé dvě židle a bouchačka.

"Já jsem vyhrála lístky v soutěži Městského divadla na facebooku. Tak jsem vzala kamarádku a sledovaly jsme to se zatajeným dechem. Tohle se mi z paměti jen tak nevymaže," uvedla Marcela z Jablonce a stejně zádumčivé výrazy byly vidět i  na tvářích ostatních přítomných. Krom jediného přerušení, kdy zazvonil mobil nepoučitelného diváka a Richard Krajčo to komentoval slovy: " Klidně si to vemte, takový hovor může být velmi důležitý," sledoval natřískaný kulturní stánek dechberoucí drama s velkým zaujetím a závěrečný standing ovation byl jen logickým vyústěním špičkového večera. (ims)