Již od první chvíle, kdy se začaly prodávat vstupenky na Vánoční koncert Evy Urbanové za doprovodu Moravského klavírního tria, bylo jasné, že bude jablonecký kulturní stánek praskat ve švech. A není divu, první dáma naší operní scény je vždy zárukou prvotřídního mistrovství, uměleckého zážitku a dokonalé atmosféry. A přesně tak tomu bylo i v Jablonci.

První árií večera byla ´Měsíčku na nebi hlubokém,´ z opery Rusalka, která dokonale pasovala k právě probíhajícímu úplňku a která v mžiku uvedla publikum do extáze. Tolik citu, emocí a sršící energie se pohromadě jen tak nevidí a tak jsme si mnozí připadali jako Julia Roberts ve známém filmovém trháku Pretty women. Šarmantní a velmi milá operní diva pokračovala Antonínem Dvořákem z cyklu Cikánské melodie, bravurně přednesla árii Adriany z opery Franceska Cilea Adriana Lecouvreuer, nechyběla Schubertova Ave Maria, či  směsice vánočních písní, která rozezněla celé divadlo. Eva Urbanová totiž vybídla své příznivce, aby si s ní zazpívali. A nebojácní Jablonečané se tohoto úkolu zhostili na jedničku. Famózní zpěv doprovodilo brumendo a tichý zpěv hlediště a výsledkem byly lesklé oči dam, spokojené úsměvy mužů a procítěné Bravo, které na adresu publika řekla samotná Eva Urbanová.

Dokonalý zážitek ovšem přineslo i Moravské klavírní trio ve složení:Jana Ryšánková (klavír), Jiří Jahoda (housle)a Miroslav Zicha (violoncello). Moravské klavírní trio se v Jablonci objevilo naposledy před rokem, tehdy jako doprovodné těleso Štefana Margity. A tehdy, stejně jako dnes, ukázalo, proč si opravdové operní hvězdy vybírají pro své koncerty právě je. Zkrátka a dobře, přenádherné melodie v tom nejprvotřídnějším provedení jaké si dokážete představit, rezonovaly celým divadlem, prostupovaly do každé buňky přítomných a vytvářely atmosféru, jenž se slovy popsat nedá. "Kdybychom si ve foyer zapálili svíčku a řekli si, že jsou Vánoce, byla bych spokojená," uvedla Jana z Jablonce a my s ní musíme souhlasit. Pro hudební fajnšmekry a ty, kteří uznávají Vánoční svátky v jejich opravdovém duchu a smyslu, přesně toto Vánoce jsou. Není divu, že byl v závěru kulturní stánek na nohou, tleskal, až ruce brněly a hlasivky přeskakovaly., Kytici Evě Urbanové předal, sám dojatý, ředitel divadla Mgr. Pavel žur a my ostatní, s pokorou a na oplátku, říkáme famózním  protagonistům večera Bravo, Bravo a zase Bravo. (ims)