Kdo by neznal Stroupežnického nesmrtelné dílo Naši furianti. A právě tuto klasiku klasik si vzalo na paškál Klicperovo divadlo Hradec Králové. Režie Petra Štindla připravila divákům pozoruhodný koktejl klasiky a moderny, který publikum rozdělil již v prvních minutách více než dvouhodinové hry. Zatímco jedna půlka přítomných kroutila nechápavě hlavou, druhá se naopak smála na celé kolo. A na pódiu vedle sebe poskakovaly osoby v elasťákách i dobovém oděvu. Zněly známé repliky a vedle toho zpěv Heleny Vondráčkové, či Karla Gotta, jako archaismy měly zřejmě působit slovesné patvary, ale podstatou toho všeho byli a jsou Furianti. Tedy ti, kteří se objeví na každé návsi, v každé skupině, jsme to my všichni.

I přes skutečnou neotřelost provedení však dokázaly vyniknout prvotřídní herecké výkony všech protagonistů. Pochvalu si zaslouží scéna Pavla Kodedy a dvojice hlavních postav Jan Vápeník (starosta Dubský) a Jiří Zapletal (první radní Bušek) si zaslouží jedničku s hvězdičkou.

" Myslela jsem si, že se takhle naučím něco ze hry Naši furianti Ladislava Stroupežnického, ale za tohle by mi maturitu asi nedali," rozpačitě vysvětlovala letošní maturantka Petra, která si prý v letošním roce vybírá jen díla našich klasiků. Oproti tomu skupina teenagerů, která obsadila první řady se bavila velmi zřetelně. Ať již patříte k té, nebo oné skupině, doporučuji si na hru Furianti Klicperova divadla Hradec Králové zajít a udělat si obrázek sami. (ims)