S mírným zpožděním a absencí tištěných programů v publiku začal v Městském divadle v Jablonci koncert  naší přední harfenistky Kateřiny Englichové  (či harfistky, chcete-li, ale mně ta harfenistka sedí k něžné blondýnce s majestátním nástrojem v rukou, tak nějak lépe) a  první dámy české violy, Jitky Hosprové (kterou jste ovšem mohli vidět i v taneční soutěži StarDance). Program si bezprostředně po zjištění jeho absence okamžitě vzala na starosti Kateřina Englichová, která představila jednotlivé skladby a nezapomněla si přitom udělat legraci ze sebe i své kolegyně. Obě jsou totiž blondýny a tak je jasné, že se vtipkování na toto téma doslova nabízelo. Krom toho jsme ovšem na prknech jabloneckého kulturního stánku shlédli prvotřídní a zároveň nevšední koncert obou dam.

První půle večera patřila francouzskému impresionismu a celkově během večera zazněly skladby autorů, jakými jsou Marian Marais, Johan Sebastian Bach, Gabriel Fauré, Alphons Hasselmanns, Maurice Ravel, Carlos Salzedo, Henri Vieutemps, Claude Debussy, či český Zdeněk Lukáč a Josef Vejvoda.

Velmi neobvyklé spojení harfy a violy se ukázalo jako velmi zdařilé a dodalo skladbám neobyčejný půvab. A když k tomu přičteme ještě půvaby a především umělecké mistrovství obou dam a píseň Dívka s vlasy jako len (my pamětníci ji známe jako znělku Nedělní chvilky poezie), je jasné, že tato kombinace musela dopadnout na jedničku. Však taky publikum soustředěně poslouchalo, nešetřilo ovacemi a věřte, nebo ne, dokonce si s dvojicí Englichová - Hosprová zalouskalo prsty do rytmu, což se na koncertech klasické hudby často nestává. (ims)