Že ´Kdokoli může dělat cokoli´ bylo Betty MacDonaldové jasné vždycky. A tak si sedla a napsala román, který si ihned získal svoji popularitu. S humorem sobě vlastním v něm Betty popisuje neradostné období uprostřed hospodářské krize tak, jako by to byla hra, během níž se hráči (běžní lidé) budou od začátku do konce hlavně bavit.

Já sama znám humoristické dílo Betty MacDonaldové do puntíku a po jejích knihách sahám opakovaně a hlavně ve chvílích, kdy je mi smutno. A ony vždycky zaberou. O to větší bylo mé očekávání, když jsem se dozvěděla, že do Jablonce míří Divadlo Ungelt, které veze dramatizaci Bettyina románu v režii Petera Gábora. A tak se na prknech místního kulturního stánku sešli Jitka Smutná, Tereza Kostková, Máša Málková, Eva Josefíková, Jiří Hána a Jaromír Nosek a společně rozehráli příběh jedné pospolu držící rodiny s podnikavou sestrou a svéráznou maminkou. To se pak dá zvládnout i starost o dvě děti, absence kvalifikace a hospodářská krize? Nad ní můžete klidně mávnout rukou.

Jak jsem říkala, měla jsem obavy, aby se Ungeltu podařilo uchopit román za správný konec a teď dodám, mohla jsem být v klidu. Z díla vytěžili, co se dalo, všechny hlavní vtipné momenty z pódia zazněly tak, aby vynikla charakteristika jednotlivých postav, herecké obsazení se ukázalo jako velmi šťastné a vedle skvělých dam se neztratil fenomenální Jiří Hána, a co je hlavní, Peteru Gáborovi se podařilo zachovat jakousi lehkost, švih a dobrou náladu, která dělá příběhy Betty McDonaldové tak typickými.

A tak jsme se ve vyprodaném divadle večerem všichni prosmáli a nelze nesouhlasit s paní Zdeňkou z Jablonce, která se foyer hlasitě pronesla: " Na přehradě jsem si z prvního pořádného slunce spálila záda a myslela si, že divadlo tentokrát vynechám. Ještě, že jsem šla, záda mě už nebolí, zato pusa a bránice jo. Celou dobu jsem se totiž smála nahlas." A tak,  pokud chcete vidět chytře zábavnou letní komedii, je právě ´Kdokoli může dělat cokoli´ pro vás tím pravým. ( ims)